logo

Tabata - účinné cvičení, které pochází z Japonska

Cvičení Cviky
tabata cvičení

Zhubněte s unikátními produkty:


Ve fitness centrech se můžete setkat s novým cvičením pod tajemným názvem Tabata. Jedná se o vysoce intenzivní intervalový trénink, který se k nám dostalo až z Japonska. Dokáže pomoct při hubnutí i při posilování.

Většina různých cvičení se cvičí 45 - 60 minut, Tabata je však v tom jiná. Díky tomu, že intenzivně cvičíte, tělo začne jinak pracovat. Omezíte jakákoli nudná cvičení, ale pustíte se na maximální výkon do určitého cviku a po chvíli si dáte pauzu. Toto přesně ocení vaše tělo. Cvičení funguje jak na hubnutí, tak na zlepšení kondice i nabírání svalové hmoty.

Co je cvičení tabata?

Tabatu vymyslel japonský lékař Izumi Tabata v roce 1996 pro rychlobruslaře. Postupně cvičení cvičili další sportovci a pak se dostalo i dál do světa a rovněž k nám. Je vhodné pro ženy i muže.

Tabata se řadí mezi intervalový trénink, který je založen na tom, že se do kondičky dostanete velice rychle. Zlepší vaši fyzickou kondici za velmi krátký čas. Nepotřebujete cvičit jeden cvik dlouhých deset minut, ale stačí vám mnohem méně. Ve skutečnosti cvičíte 20 sekund na vaše maximum, poté odpočíváte 10 sekund a celkově tento postup opakujete 8x. Z toho jasně vyplývá, že se danému cviku věnujete i s malými přestávkami 4 minuty.

Mezi jednotlivými cviky (sériemi) si můžete dát pauzu až 3 minuty.

Cvičení zlepšuje fyzickou kondici, zlepšuje dýchání, pozitivně působí na posilování svalů a kardiovaskulární soustavu. Celkově má lepší vliv na zdraví i spalování tuků právě intervalový trénink než vytrvalostní cvičení.

Jak probíhá cvičení?

Před cvičením je nutné zahřát tělo, pak následuje samotné cvičení, které se skládá z 8 nebo 4 cviků, případně ze 2 či 1. Nesmí samozřejmě chybět protažení celého těla.

Jak vypadá postup u cviků?

 • 20 vteřin cvičíte na plný výkon
 • 10 vteřin odpočíváte
 • Cvik opakujete celkem 8x
 • Následuje odpočinek až 3 minuty
 • Poté se cvičí další cvik stejným způsobem

Jaké cviky se cvičí v Tabatě?

Můžete cvičit se svou váhou (kliky, dřepy, sprint, box, angličáky), nebo k tomu použít různé pomůcky (švihadlo, kettlebell, činky, trenažér). Není přesně určeno, co se smí a nesmí cvičit, s čím můžete nebo nemůžete cvičit, proto můžete cvičit ve výsledku cokoliv.

Jak často cvičit?

Tabata by se měla cvičit 3 - 5x týdně. To ovšem záleží na tom, zda zvolíte 4 cviky nebo 8 cviků. Rovněž není problém si zacvičit každý den jednu nebo dvě série. I toto bude mít pozitivní efekt. Výhodou je, že s tím cvičením můžete kouzlit a cvičit podle toho, jak vám to vyhovuje.

Pro začátečníky je vhodné cvičit jen jeden cvik a později přidávat další cviky. Jeden cvik cvičte častěji. Pokud už jste spíše pokročilí, cvičte 4 nebo 8 cviků a to 3x týdně. Trénink o 8 cvicích je již velmi náročný a trvá necelou hodinu.

Proč cvičit Tabatu?

 • Jedná se o rychlé a efektivní cvičení
 • Zlepší vaši kondičku
 • Pomáhá spalovat tuky
 • Efektivně působí na problematické partie
 • Posiluje svalstvo
 • Pozitivně působí na psychiku
 • Má vliv na kardiovaskulární soustavu
 • Můžete se jí věnovat každý den

Má Tabata vliv na hubnutí?

Ano, má. Vysoce intenzivní intervalový trénink pomáhá spalovat tuky mnohem účinněji než třeba u pravidelného běhání nebo ježdění na trenažéru nebo kolečkových bruslích. Díky tomu, že se často mění intenzita tréninku, tuk se začne odbourávat rychleji.

Skvěle působí i na problematické partie typu břicho, boky nebo nohy. Pro efektivní hubnutí se věnujte cvičení několikrát do týdne po dobu zhruba 8 minut, což odpovídá dvěma cvikům (prý i tak málo by mělo stačit). Chybu ale neuděláte ani půlhodinovým cvičením.

Kromě cvičení je nutné vsadit na zdravé stravování, pitný režim, dostatek spánku a dobrou náladu. Výsledky na sobě poznáte opravdu velmi brzy v podobě menšího čísla oblečení i větší síly.

Máte s Tabatou dobré výsledky a zkušenosti?


Nový komentář do diskuze: