Frutariánství - ovocná strava pro zásadité
24. 10. 2014 Zajímavosti Tipy VegeFrutariánství je výživový směr, který je také znám jako fruitariánství, fruktoriánství nebo fruktariánství a jde o jistou formu vegetariánství, ale má mnohem přísnější pravidla. Frutariáni totiž jedí jen ovoce, ořechy, semena a některé další plody. Vychází z toho, že Adam a Eva jedli pouze ovoce.
Jak již bylo zmíněno, smí se jíst ovoce, ořechy, semena a někteří jedí i fazole, dýně, okurky atd. Všemu ostatnímu se vyhýbají. Navíc tyto plody nesmí být trhány, ale musí spadnout samy na zem, aby se nezranila daná rostlina nebo netrpěla. Většina ale na tomto pravidlu tolik netrvá.
Často se stává, že frutariáni přecházejí na tuto stravu z vitariánství nebo veganství. Někteří se za ně považují, když jejich strava zahrnuje více než 75 % ovoce. Za přechodem k tomuto stylu nestojí často jen zdravotní důvody, ale i etické, náboženské, kulturní, ekonomické a ochrana životního prostředí.
Jak vypadá strava?
Převážně se konzumuje ovoce, ale s ním to není zas tak jednoduché. Ovoce by mělo být nejlépe lokální a zralé. Dovážené ovoce obsahuje mnohem méně vitamínů a dalších látek, protože se sklízí ještě nezralé. Nejlépe by ovoce mělo pocházet z vlastní zahrady nebo by mělo být bio, pokud je kupované.
Dále je možné konzumovat oříšky, semena, sušené ovoce, med, luštěniny, dýně, olivový olej nebo i raw čokoláda. Záleží na tom, co daný jedinec přesně chce jíst a co mu dělá nebo nedělá na žaludek dobře.
Jaké jsou výhody tohoto stylu?
Frutariáni tvrdí, že se jedná o stravu, která dodává sílu, energii, lepší zdraví, zlepšuje sportovní výkon a zlepšuje smysly. Dále mají za to, že ovoce je nejlepší potravou pro člověka, která bráni rozvoji nemocem a špatné náladě.
U této stravy se jí pouze chutné ovoce a další suroviny, které jsou lehké a velmi dobré. Někteří zůstávají pouze u ovoce a ořechy nebo luštěniny vůbec nejedí.
Ovocná strava má významný vliv na snižování váhy. Při dlouhodobém dodržování zhubnete na váhu přirozenou pro organismus.
Fruitariánství pomáhá ke zlepšení smyslů - hlavně chuť a čich.
Dále dieta působí detoxikačně a může pomoct proti nemocem.
Frutariánství má ale i nevýhody
Frutariáni samozřejmě budou tvrdit, že tento směr nemá žádné nevýhody, ale opak je pravdou, jak tvrdí odborníci.
Při tomto stylu se často zhubne příliš mnoho kilogramů a z dané osoby se může stát doslova anorektik.
Strava je jednostranná, dané osobě chybí bílkoviny, vitamíny a minerální látky. Ti přísnější, kteří jedí pouze ovoce, postrádají ve stravě i tuky.
Velký obsah fruktózy, která se nachází v ovoci, může mít negativní vliv na slinivku nebo i na cukrovku.
Ovoce, které je dostupné v obchodech, je šlechtěné, obsahuje víc cukru a je odolnější proti různým škůdcům.
V zimě není tolik dostupné ovoce, alespoň v mírném podnebném pásmu, proto se nedá moc variabilně jíst ovoce. Dovážené ovoce moc vhodné není.
Většinou tuto stravu nevydrží mnoho lidí dodržovat dlouho a vrací se zpět k předchozí stravě.
Dlouhodobě být frutariánem je velmi těžké, protože se konzumuje pouze podobná strava, v zimním období není co jíst (často frutariáni přecházejí v zimě k jinému směru) a obecně je může odradit nepochopení okolí.
Frutariánská dieta není doporučována těhotným a dětem.
Mezi frutariány se objevují i sportovci nebo fyzicky pracující. Ze známých osobností tento styl chvíli dodržoval Steve Jobs nebo Ashton Kutcher, kterého ale kvůli této dietě hospitalizovali.
Jaký máte názor na tento výživový směr?
Diskuze k článku