logo

Jsou gumoví medvídci opravdu dietní?

Chuť Rady
gumoví medvídci gumídci

Gumídci, medvídci, želatinové nebo želé bonbóny patří mezi sladkosti, které jsou oblíbené jak mezi dětmi, tak i dospělými. Roztomilé tvary, skvělá chuť a snadná dostupnost z nich dělá jednu z nejoblíbenějších sladkostí vůbec.

Hledáte gumové medvídky na mlsání? Vyzkoušejte dietní verzi bez cukru v tomto e-shopu.

V obchodech najdeme plno různě velkých balení s želatinovými medvídky nebo jinými tvary, pak druhy s náplní, pěnou nebo kyselou variantu. Jejich chuť si oblíbil snad každý a určitě si je jednou za čas koupí ať už pro děti, nebo pro sebe.

Tvrdí se o nich, že jsou dietní, protože neobsahují žádný tuk a že pomáhají na klouby, protože obsahují želatinu. Jedná se ale o fámu, nebo se opravdu mohou při dietě a na zdravé klouby?

Želé bonbóny jsou bez tuku, ale...

Mezi výhodu barevných medvídku patří fakt, že jsou bez tuku. To ale neznamená, že jsou vhodné při hubnutí. Obsahují totiž velké množství cukru, což z nich moc dietní pamlsek nedělá. Na 100 gramů je v nich až 80 gramů sacharidů (z toho až 55 gramů cukru). Cukr, pokud není spotřebován, se v těle přemění na tuk. Z tohoto důvodu nejsou tyto bonbony dietní a navíc ještě mají vysoký glykemický index, což znamená, že je po nich brzy hlad.

Želatinové bonbonky se vyrábějí z glukózového sirupu, který nemá moc příznivý vliv na váhu a rozvoj cukrovky. Do některých se přidává i třtinový cukr či kukuřičný sirup, ale to je u některých ze zdravé výživy.

V malém množství (pár medvídků za den) určitě neuškodí, ale nemělo by se jednat o pravidlo, ať po nich nepřiberete. Mějte na vědomí, že konzumujete pouze převlečený cukr za gumídky. Pár kousků ale vaši dietu neohrozí.

100 g medvídků JOJO obsahuje:
1 408 kJ (332 kcal), z toho bílkoviny: 5,2 g, sacharidy: 77,1 g (z toho jsou cukry 52,8 g), tuky: 0,1 g, vláknina: 0,7 g.

100 g medvídků Haribo obsahuje:
1 374 kJ (328 kcal), z toho bílkovin: 7 g, sacharidy: 74 g (z toho cukry jsou 45,6 g), tuky: 0,2 g.

100 g Stevia medvídků obsahuje:
846 kJ (203 kcal), z toho bílkovin: 6,3 g, sacharidy: 73,3 g (z toho cukry jsou 0 g), tuky: 0,2 g.

Medvídci na klouby?

Gumoví medvídci jsou vyrobeni ze želatiny, která je zdrojem kolagenu potřebného pro chrupavky, kosti, zuby, dásně i kůži. Ale její obsah je minimální, proto je zbytečné jíst medvídky kvůli tomu, ať máte dobré klouby. Nepomohou a navíc se vám při větší konzumaci zvýší váha.

Mnohem lepší variantou je vzít si přípravek z lékárny, neboť ani tlačenka, sulc nebo vývar z nožiček nejsou významným zdrojem kolagenu. Bylo by nutné tyto potraviny jíst neustále a ve velmi velkém množství.

Barvy nemusejí být nejlepší

Gumídci jsou vždy hezky barevní, za jejich barvu mohou barviva. Tato barviva mnohdy mohou i za lahodnou sladkou příchuť. Většinou jsou v dnešní době medvídci obarveni přírodními barvami (extrakty a koncentráty ze zeleniny, rostlin atd.), ale někteří jsou obarveni i umělými barvivy, která mohou ovlivňovat pozornost dětí.

Na pozoru by se měli mít vegetariáni

Tyto želatinové pamlsky jsou vyrobeny ze želatiny, která může být buď rostlinného, nebo živočišného původu. Běžně dostupné mlsky jsou vyrobeny z živočišné želatiny (vepřové), což moc nepotěší vegetariány. Ve zdravých výživách se prodávají i medvídci vyrobeni z pektinu nebo rostlinné želatiny - agaru. Agar je získáván z mořských řas, proto se nemusejí vegetariáni a vegani bát.

I když se jedná o želé bonbóny plné cukru, obsahují mnohem méně kalorií než různé jiné sladkosti. Navíc některé mohou obsahovat navíc i vitamíny. V malém množství (pár kousků za den) určitě neuškodí ani v případě, že chcete zhubnout.

Novinka: Medvídci bez cukru

V jednom e-shopu se prodávají unikátní želé medvídci, kteří jsou zcela bez cukru. I když jsou příjemně sladcí, neobsahují žádný cukr. Jsou slazeni stévií. Pokud hledáte dietní variantu, právě teď jste ji našli.Diskuze k článku


Jsou medvídci zdraví? Můžou se při dietě nebo nejsou dietní?
Iriiska, 25. 12. 2015 16:42
Nový komentář do diskuze: