Jak jíst zdravě a přitom neutratit majlant?
10. 9. 2013 Tipy Zdravý styl ZajímavostiJak všichni víme, ceny potravin neustále stoupají nejen kvůli nedostatku mnoha komodit ve světě nebo jejich zdražování, ale i kvůli zvyšujícímu se DPH. Nedá se nic dělat, potraviny jsou mnohem dražší a pokud se chceme zdravě stravovat, musíme často i více zaplatit. Ovšem, půjdete-li na nákupy a stravování chytře, nemusíte vůbec za jídlo utratit moc peněz.
Stravování je velmi diskutabilní téma, neboť se pořád zdražuje. Lidé ale vůbec nekupují menší množství potravin, jak by se dalo předpokládat, ba naopak kupují jich stále více. Kdo ví, kolik potravin skončí v popelnici nebo jako strava zvířat?
I toto nespotřebované jídlo celkově ovlivňuje utrácení. Nakupovat se musí chytře a nevyhazovat jídlo nebo dávat jej slepicím. Nebo klidně jídlo vyhazujte, ale pak není na místě stěžování si na to, že je jídlo drahé.
Dávejte si pozor na akce a množství potravin
Mnoho lidí si myslí, že při nakupování v akcích ušetří. Ba naopak, vůbec neušetří. Běžně si koupíte 1 jogurt den, jakmile je akce, koupíte jich více a stejně je sníte za ten 1 den. Myslíte, že s takovou ušetříte? Asi moc ne.
Lepší je u akcí přemýšlet a nekupovat blbosti, protože ty jsou ve většině případech nezdravé a často i zbytečné. Polotovary, pečivo, nekvalitní uzeniny, zbytečně tučné nebo light jogurty,... Do zdravé stravy to má daleko. Navíc, častěji bývají v akcích potraviny, které moc zdravé nejsou. Stačí se jen podívat do letáků, co tam vidíte za mňamky.
Navíc leták s akčním zbožím je také přemlouvací nástroj k nákupu, protože kdybyste nevěděli, co je v akci, tak to ani nekoupíte. S letákem ale najednou zjistíte, že potřebujete koupit to a tamto a že máte chuť na to a tamto... A pak se celý kolotoč opakuje.
Méně znamená více
Do zdravého stravování patří kvalitní potraviny. Je blbost jíst potraviny, které jsou plné náhražek a chemických látek. Co vám dá párek, který bude mít minimální obsah masa nebo šunka napěchovaná chemií? Je to sice levné, ale za jakou cenu? Může se projevit i na tom nejcennějším, co máme - na našem zdraví.
Nemusíte si dávat na dva rohlíky 100 g šunkového salámu, když si můžete dát kvalitního a dražšího salámu či šunky méně (např. 40 g) a více si na něm pochutnáte a za stejnou cenu. Tak to platí ve všem. Přejídání nepatří ke zdravé stravě. Jezte méně, ale zato kvalitně. Uvidíte, vyplatí se vám to.
Kupujte základní potraviny
Polévka a těstoviny ze sáčku, knedlíky z mrazáku a guláš z plechovky... takové pokrmy se rozhodně neřadí ke zdravé stravě. Za prvé se jedná o polotovary, které obsahují mnoho přídatných látek a za druhé jsou zbytečně drahé. Uvařte si doma poctivou polévku, knedlíky nebo guláš. Budete vědět, co jíte, pokrm bude levnější a nepřidáte tam chemické látky.
Základní potraviny jsou mnohem levnější než hotové výrobky. Raději kupte brambory, mouku, pohanku, mléko, maso,... a při celkovém přepočítání zjistíte, že vás pokrm vyjde mnohem levněji než něco z obchodu. Stravování také bude mnohem kvalitnější a vy budete mít i mnohem lepší pocit, že jste uvařili sami. Když se podíváte na méně obvyklou pohanku, luštěniny nebo jáhly, zjistíte, že můžete jíst levně a zdravě.
Hledejte levnější zdroje
Když nebudete slepě důvěřovat obchodům a rozhlédnete se pořádně kolem sebe, zjistíte, že ovoce a zeleninu koupíte mnohem levněji na trzích, u zemědělců nebo v družstvech se zeleninou a ovocem. Stejně tak se to týká i vajec, masa, ryb, bylinek, mléčných výrobků, atd. Chce to jen chtít a hledat. Dnes v dobách internetu a díky doporučení od známých jsou mnohem větší možnosti.
Příklad: Dnes v obchodech stojí jablka cca 40 - 50 Kč/kg a v ovocnářském družstvu jablka koupíte za 16 Kč. Celkem rozdíl.
Zdravé není jen bio
Mnoho lidí si myslí, že vše, co je bio je zdravé. V obchodech se prodávají i bio čokolády a ty moc zdravě nejsou (obsahují cukr a tuk). Mnoho bio potravin je zdravých, ale to stejné se dá říct i o produktech lokálních producentů. Důležité je vždy číst etikety a dívat se na zemi původu.
Bio lněná semínka z Číny asi jsou zajímavá, ale můžeme koupit rovněž česká nebio lněná semínka, která se určitě pěstují v lepších podmínkách. Bio uzeniny v mnoha případech mívají vyšší poměr masa a menší obsah přídatných látek, takže ty rozhodně nejsou k zahození. A tak to je i s mnoha dalšími potravinami, hledejte a zjišťujte.
Oblíbené limonády také nejsou vhodné
Domníváte se, že když Cola-Cola light neobsahuje cukr, tak je vhodné ji zařadit do zdravé stravy? Ale kdepak. Sladidla do zdravého stravování nepatří a tím, že je nebudete kupovat, ušetříte. Na pití je nejlepší voda z kohoutku nebo čaje (samozřejmě bez cukru).
Jak již bylo zmíněno, vždy se pořádně dívejte, co kupujete. Přečtěte si složení výrobků, podívejte se i na další výrobky. Třeba zjistíte, že šunka kousek od té vaší je sice o něco dražší, ale také mnohem lepší obsah a větší gramáž. Víc než uzeniny a maso je vždy vhodnější jíst více ovoce a zeleniny, které v sezóně bývá dosti levné.
Máte nějaké tipy, jak ušetřit a přesto se stravovat zdravě?
Diskuze k článku