logo

Víte, jak stepper pomůže zhubnout?

Cvičení O cvičení Rady Stroje Pomůcky
stepper

Zhubněte s unikátními produkty:


Chůze do schodů je účinná na vytvarování a zpevnění nejen nohou, ale i zadečku. Pravděpodobně má ale málokdo možnost chodit neustále do schodů. Jako pomocníka na tuto činnost si můžete pořídit stepper, který chybějí schody simuluje. Stepper, je velmi oblíbený nejen kvůli nízké pořizovací ceně (záleží na typu přístroje) a malé velikosti, ale i hlavně kvůli funkčnosti.

Stepper (čili simulátor chůze do schodů) má spoustu skvělých účinků na zdraví, a proto se tato pomůcka stává stále oblíbenějším domácím pomocníkem na hubnutí a fitness. Pokud na něm cvičíte pravidelně, shodíte přebytečná kila, vytvarujete svaly hýždí, boků, stehen i břicha (a pokud zvolíte stepper s nastavením zátěže nebo kombinovaný s činkami, tak rovněž posílíte horní část těla) a zbavíte se přebytečného tuku. Navíc používání stepperu alespoň pár minut denně je zdravé na srdce, budete se cítit vitální a plná energie.

Příprava na používání stepperu

Před každým novým cvičebním plánem se raději poraďte s lékařem, zda nemáte nějaké skryté zdravotní problémy, které by náročné cvičení mohlo zhoršit. Stejně jako u každého fitness nářadí a pomůcek mějte na paměti, že musíte cvičit bezpečně a nepřekračovat své limity.

Před zahájením tréninku byste se měla zahřát. Stačí jednoduchý strečink, zaměřený především na svaly nohou (kvadricepsy – svaly na přední straně stehen, ale i svaly na zadní části, podkolenní šlachy a lýtka).

A jak konkrétně by měl vypadat váš cvičební plán, abyste s pomocí stepperu zhubli?

Provádějte kardiovaskulární cvičení

2,5-5 hodin týdně věnujte kardio neboli aerobním cvikům. Stepper je dobrou kardio pomůckou, ale zkuste jej kombinovat i s jinými druhy cvičení, např. běh, jízda na kole či kolečkových bruslích, doma skákání přes švihadlo, dřepy a kliky s výskokem apod. Pro dobré fungování metabolismu rozdělte tyto cviky na celý týden.

stepper na aerobic

Mírné tempo stačí

Na stepperu cvičte v mírném, ale plynulém rytmu. Je to důležité pro dostatečné spalování kalorií, které vede ke ztrátě přebytečných kil. Možná budete zpočátku i v tomto tempu zadýchaní, ale zkuste cvičit v přítomnosti někoho jiného – stále byste měli být schopni udržovat rozhovor. Pokud zpomalíte, kalorie se budou spalovat pomaleji a o to pomalejší bude i hubnutí.

Obecně platí, že za hodinu na stepperu byste měla spálit 515 kalorií (2 163 kJ) při váze kolem 55 kg, 643 kalorií (2 700 kJ), pokud vážíte kolem 67 kg a 729 kcal (3 062 kJ) při hmotnosti kolem 75 kg.

Tempo pravidelně střídejte

To znamená po určitou dobu cvičit nejprve v lehkém tempu, poté jej na chvilku zrychlit. Např. 3 minuty cvičte mírným tempem a pak 30 sekund intenzivněji. Tyto intervaly střídejte po celou dobu cvičení na stepperu.

Nezapomeňte na silový trénink

Používání stepperu kombinujte nejen s kardio cvičení, ale i silovým tréninkem. Ten provádějte 20 – 30 minut každý týden. Silový trénink spaluje méně kalorií než kardiovaskulární, ale je důležitý pro budování svalové hmoty. Svalová hmota bez přebytku tuku zrychluje metabolismus a tím zvyšuje spalování kalorií.

Jídelníček je také důležitý

Při pravidelném a vyváženém stravování, které bude spojené s dostatečnou fyzickou aktivitou, můžete za týden zhubnout až 1 kilogram.
Obecně platí stravovat se pestře a nezapomínat na žádnou skupinu potravin, tj. dostatek ovoce a zeleniny, bílkovin z libového masa, mléka a mléčných produktů s nízkým obsahem tuku a celozrnných výrobků. Tyto potraviny vás zasytí, obsahují základní živiny a regulují příjem kalorií.
Obzvlášť důležité jsou při cvičení komplexní sacharidy například v hnědé rýži, ovesných vločkách nebo celozrnném pečivu, se kterými budete mít dostatek energie a bílkoviny pro fungování a zotavení svalů.

Jak správně vybrat stepper?

Pro pravidelné cvičení, spalování tuků a hubnutí se doporučuje klasický stojanový stepper namísto oblíbeného náčiní jménem ministepper. Ty jsou sice menší a snadněji skladovatelné, ale stojanový stepper je podstatně účinnější a více vydrží. Navíc lze u něj nastavit zátěž, což je u ministepperů výjimka. Oblíbený je i stepper na aerobic nebo jakýkoliv kvádr.

Zajímavou nabídku kvalitních a levných stepperů najdete u české firmy Insportline zde v e-shopu.

Nastavení zátěže u stojanového trenažéru, resp. regulace odporu šlapání se provádí buď posuvem tlumičů (nevýhodou je zdlouhavost nastavování a omezený rozsah zátěží), magnetickou brzdou (výhodou je dlouhá životnost, nevýhodou u levnějších modelů hlučnost), nebo otočením tlumiče (nejlepší a nejčastější varianta, ale i zde platí, že u levných modelů nevydrží tlumiče dost dlouho).

Pro váš přehled (i bezpečí) je lepší pořídit si stepper s hrudním pásem než s ušním či dotykovým snímačem. Hrudní pás je pohodlnější a zcela přesný, bezdrátově do počítače přenáší údaje o vaší tepové frekvenci. Více informací najdete zde.

Cvičíte na stepperu? Máte jej doma? Jaké jsou vaše výsledky? Napište své zkušenosti do diskuze.




Diskuze k článku


Dobrý den. Mám stepper již 16let. Pořizovala jsem si ho po porodu. Cvičila jsem každý den 1 hodinu, postupně jsem přidávala zátěž. Ovšem asi po 13 letech se mi začaly ozívat kolena, tak jsem zátěž snížila na minimum. Dnes, je mi 43 let, mohu říci, že postavu mám vzhledem k věku opravdu dobrou a vděčím za ní právě stepperu. Nikdy jsem ovšem nehubla, ale zpěvňovala spíše svaly. Váhu si držím stejnou již od svých 15 let. Takže stepper mohu každé ženě doporučit, především pro zpevnění postavy.
Pavlína, 5. 1. 2016 13:11
Nový komentář do diskuze: