Je cereální pečivo skutečně tak zdravé?
25. 5. 2016 Pečivo Rady ZajímavostiV supermarketech, menších obchodech i pekárnách často najdeme pečivo, které je označeno jako cereální. To většinou evokuje, že se jedná o zdravé celozrnné pečivo, jež se všude doporučuje jako zdravá varianta pečiva. Má to ale jeden problém.
Co je cereální pečivo?
Označení cereální automaticky neznamená, že se jedná o celozrnné pečivo, význam slova je totiž úplně jiný. Cereální znamená, že se jedná o výrobek z obilovin, o čemž jsme psali i zde. Takže jako cereální je brán i klasický rohlík, vícezrnné pečivo, celozrnné pečivo atd. Cereální pečivo je jakékoli pečivo, které je vyrobeno z obilovin. V legislativě se na toto označení nepamatuje.
V obchodech často pod označením cereální najdeme cereální kaiserky, housky, trojhránky, croissanty, bagety, pletýnky atd. Ve výsledku se může jednat o cokoliv, protože toto označení vůbec nic neznamená.
Většinou ale v mnoha obchodech a pekárnách jde u cereálního pečiva a chlebů o vícezrnné pečivo či chléb, některé výrobky obsahují též různá semínka a také mohou být obarveny karamelem (proto je tmavé).
Není to ale vždy pravidlem, proto je nutné se doptat nebo přečíst si složení (na složení už může být napsáno, že se jedná o vícezrnné pečivo). Může to být i klasické bílé pečivo nebo bílé pečivo se semínky.
Je cereální pečivo vhodné při hubnutí?
Vzhledem k tomu, že není přesně dáno, jak toto pečivo má přesně vypadat, nedá se říct, o co se jedná. Z tohoto důvodu je nutné pořádně prozkoumat, jestli je to vícezrnné, celozrnné nebo jiný druh. Nejvhodnější je samozřejmě celozrnné pečivo, které obsahuje více vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Taktéž má menší glykemický index. To se ale netýká vícezrnného, jež takové vlastnosti nemá.
Pod označením cereální se může prodávat cokoli, což je nevýhoda, že přesně netušíte, co kupujete. Bez složení nebo alespoň obsahu celozrnné mouky se nedá přesně říct, zda je toto pečivo pouze obarvené karamelem či vícezrnné. Může obsahovat velmi malé množství celozrnné mouky (pokud vůbec) a tím pádem jeho vliv na hubnutí či zdravé stravování není žádný.
Vyberte si raději celozrnné pečivo
Zdravější variantou je celozrnné pečivo, obsahuje více vitamínů, stopových prvků a vlákniny, protože se mouka mele z celých zrn. Výhodou je, že jeho glykemický index je nižší než u bílého pečiva.
I přes výhody, které celozrnné pečivo nabízí, není vhodné brát tuto variantu jako potravinu, ze které se nepřibere. Důležité je zvolit správné množství a nepřejídat se jím večer, v opačném případě budete přibírat. Rozumné a přiměřené množství je klíčem k úspěchu.
Pomůže i 30% obsah celozrnné mouky
Pozitivem celozrnné mouky je její obsah cenných látek, jež se v ní nacházejí díky mletí z celých zrn. Čím více se celozrnné mouky nachází v pečivu a dalších výrobcích, tím je pro zdraví prospěšnější. Nejvhodnější je, pokud se v pečivu nachází alespoň třetina celozrnné mouky, což je u běžného vícezrnného pečiva těžko splnitelné a u cereálního pečiva je situace stejná.
Největším problémem u označení cereální je, že se jedná o stejné označení jako by tam bylo psáno z obilovin. To znamená, že výrobek je vyroben z obilovin, což je nic neříkající údaj a každé pečivo je skutečně vyrobeno z obilovin.
Diskuze k článku