logo

Jste to, co jíte 26.4.2012

Jste to, co jíte
pic

Zhubněte s unikátními produkty:


V tomto díle pořadu Jste to, co jíte, který se odvysílal 26.4.2012 na TV Prima family, jsme viděli Ivu Vondráčkovou. Iva je nešťastná z vysoké váhy, kterou prý má kvůli bezlepkové dietě.

Iva váží 102 kg a v pase měří 121 cm a přes boky 127 cm. Z těchto čísel je velmi nešťastná. Dodržuje bezlepkovou dietu, kterou viní z této vysoké váhy. Ovšem jaká je pravda? Znamenalo by to, že všichni celiaci musí být obézní? Ne, tomu tak není.

Iva, která má 27 let, jí převážně kukuřičné a rýžové chlebíčky. Vlastní bezlepkový chleba si nepeče a ani ho moc často nekupuje.

Přestane se Iva vymlouvat a začne se sebou něco dělat? Změní své dosavadní nevyvážené stravování za lepší vyváženější? Zhubne nakonec?
Uvidíme již ve čtvrtek, jak nakonec vše dopadne. Bude dbát na doporučení doktorky Cajthamlové a inženýra Havlíčka?

Iva drží bezlepkovou dietu téměř 2 roky. Miluje sladkosti, jahody s cukrem, pije sladké sirupy a má ráda tučné omáčky. Tedy za tloustnutí nemůže bezlepková dieta, ale cukry a tuky. Iva nejí moc ovoce a zeleninu a k tomu navíc ani moc necvičí.

Co musí z lednice a ze špízu pryč?

mražené jahody s cukrem, smetanové sýry, smetana, sirupy, tavené sýry, cukr, velké množství chlebíků, marmelády, sladkosti, chipsy,…

Co by měl obsahovat zdravý jídelníček při bezlepkové dietě?

celozrnnou rýži, bezlepkový chléb, kukuřičné těstoviny, libové maso, ryby, libovou šunku, zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, vejce, jáhly, pohanku, luštěniny, ořechy, semena, olivový olej, vodu,…

Recept kachní prsa s dýňovým pyré a dýňovou polévkou

Ingredience: bezlepkové těstoviny, dýně, růžičková kapusta, kachní prsa, 1 brambora, máslo, česnek, cibule, tymián, olivový olej, parmazán, kuřecí vývar, červená řepa
Těstoviny uvaříme.
Dýni upečeme, oloupeme a nakrájíme. Na másle osmažíme nakrájený česnek a cibuli.
Následně ji dáme do hrnce, přidáme nakrájenou syrovou bramboru (syrovou) a zalijeme kuřecím vývarem. Až bude vše měkké, tak rozmixujeme na pyré.
Kapustu rozebereme na lístečky a spaříme je ve vodě. Poté ji osmažíme na olivovém oleji s česnekem a parmazánem.
Prsa odblaníme a nakrájíme. Kachní prsa osmažíme na pánvi bez tuku a přidáme tymián.
Kachní prsa podáváme s dýňovým pyré, růžičkovou kapustou a těstovinami.
Dýňová polévka - zbytek pyré zalijeme kuřecím vývarem a necháme projít varem, přidáme sůl, pepř, dýňová semínka a olivový olej (smetanu) na zjemnění. Polévku ozdobíme pečenou červenou řepou.

Jak Iva postupuje?

Iva pravidelně jí a z počátku kvůli kolennímu vazu nemůže cvičit. Nové a pravidelné stravování se jí líbí. Časem cvičí na ellipticalu.
Paní doktorka Cajthamlová přišla Ivu zkontrolovat, když byla v restauraci, kam ji pozval šéfkuchař Robert. Bohužel snědla mnohem víc jídla, což se paní doktorce vůbec nelíbilo.
Iva se naučila péct skvělý bezlepkový chleba, který se jí předtím vůbec nedařil.

Výsledky

Za tři měsíce Iva zhubla 8 kg (z toho 6,5 kg tuku), přes pas 14 cm a 11 cm přes boky.
Iva je velmi spokojená a slibuje, že bude ve zdravém stravování nadále pokračovat.
Diskuze k článku


Paní doktorko,

proč jste v pořadu uváděla (diví se tomu i na idnes.cz), ze ideální váha Ivy je při 170cm 80 (slovy osmdesát) kg? To je přece blbost, 80kg je při její výšce nadváha jak u prasete.

Doufám, že aspoň Vaše ostatní rady jsou více profesionální a ne takto amatérské.

Děkuji za odpověď.
Lucie, 27. 4. 2012 8:02
prosím o reecept na bezlepkový chleba z pohankové mouky a s bramborou jak byl v pořadu
Kateřina B, 10. 5. 2012 8:01
Nový komentář do diskuze: