logo

Ovesné otruby při hubnutí podle Dukana

Dukan Zajímavosti
ovesné otruby

Zhubněte s unikátními produkty:


Dukanova dieta má zajímavá pravidla, jež mj. zahrnují i pravidelnou konzumaci ovesných otrub. Ovesné otruby vznikají při zpracování ovsa a při hubnutí s Dukanovou dietou jsou velmi důležitou složkou potravy, kterou je nutné každodenně jíst.

Ovesné otruby patří mezi rozpustnou vlákninu, jež se po styku s vodou zvětšuje a pomáhá při vyprazdňování. Jejich konzumace zrychluje trávení a také se díky nim lépe vážou nadbytečné kalorie, které jsou následně vyprazdňovány.

Pozitiva ovesných otrub

Ovesné otruby mají zajímavé účinky na zdraví a hubnutí. Slouží jako dobrá prevence nemocí, jsou vhodné při zácpě a také mají vliv na hubnutí. V žaludku dokáží nabobtnat až dvacetkrát, jakmile se spojí s tekutinou. Je tudíž vhodné je jíst, i když nedržíte dietu podle Dukana.

  • Vstřebávají nadbytečné kalorie ve střevech a vyloučí je.
  • Zaplní žaludek (po styku s tekutinou nabobtnají).
  • Snižují pocit hladu díky rychlému nasycení.
  • Odstraňují zácpu.
  • Chrání před vznikem cukrovky.
  • Udržují stálou hladinu cukru v krvi.
  • Regulují cholesterol v krvi.
  • Pomáhají jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.
  • Chrání před rakovinou tlustého střeva.

Jak velké množství konzumovat?

V Dukanově dietě je nutné jíst otruby každý den v množství podle toho, ve které fázi se zrovna nacházíte.

1. fáze - 1,5 polévkové lžíce denně
2. fáze - 2 polévkové lžíce denně
3. fáze - 2,5 polévkové lžíce denně
4. fáze - 3 polévkové lžíce denně

Otruby můžete jíst rozmíchané v jogurtu nebo si z nich můžete něco připravit. Chutné jsou Dukanovy placky, chléb, kaše či sušenky. Existuje mnoho možností, co s nimi můžete připravit. Důležité je jíst je každý den, ať se neobjeví problémy se zácpou. Na zajímavé recepty se podívejte sem na stránku.

Kde je můžete koupit?

Ovesné otruby se dají koupit v obchodech typu Kaufland či Globus, nabízí je i drogerie DM, některé lékárny (kde rovnou prodávají i potraviny) a nebo zdravé výživy. Jedno balení stojí 15 - 30 Kč, cena se odvíjí od množství a značky.
Dávejte přednost otrubám bez klíčků, které jsou u diety vhodnější.

Nenahrazujte ovesné otruby pšeničnými. Pšeničné otruby se hodí maximálně přidat k těm ovesných, pokud vás delší dobu trápí zácpa, ale jen v malém množství (asi lžíce denně). Jedná se o nerozpustnou vlákninu, jež nemá takový účinek, jak je tomu u ovesných.

Nutriční hodnoty

Energetická hodnota ovesných otrub je 1 479 kJ (350 kcal) na 100 g, obsahují 53,5 g sacharidů, 7,8 g tuků a 14,6 g vlákniny.

Proč jsou tak potřebné?

Vzhledem k tomu, že v první fázi se nepřijímá žádná vláknina, tak ovesné otruby ji doplňují. Pomáhají proti zácpě a regulují vyprazdňování. Taktéž se jedná o zajímavou složku jídelníčku, protože placka nebo chleba z otrub slouží jako dobrá a jediná příloha v prvních dvou fázích.

Ovesné vločky nejsou otruby

Občas se někde píše nebo někdo tvrdí, že ovesné otruby jsou ovesné vločky, což pochopitelně není pravda. Jedná se o úplně jiný produkt, vločky vznikají lisováním zrn a otruby jsou vedlejším produktem. Otruby se nedají nahrazovat vločkami či ovesnou moukou, pak by bylo totiž zbytečně držet Dukanovu dietu, protože byste přijímali hodně sacharidů a byla by porušena její základní pravidla a ketóza.

Obsahují lepek?

Samotné ovesné vločky neobsahují lepek, ale často se zpracovávají na místech, kde se obiloviny s lepkem též zpracovávaly, proto nejsou bez deklarace vhodné. U otrub je to stejné, mohou být (a často jsou) znečistěny lepkem dříve zpracovaných obilovin.

Samozřejmě, že se mohou ovesné otruby normálně konzumovat, i když nedržíte známou Dukanovu dietu.




Diskuze k článku


Při konzumaci žitných otrubnatý mám bolení břicha a průjem.Prosím o radu,čím je múžu při DD nahradit?Díky za odpověď.
Alena, 13. 2. 2017 14:40
Nový komentář do diskuze: