logo

Fíky - exotické ovoce s účinky na hubnutí

Potravina Ovoce
fíky
-

Fíkovník je rostlina vysoká až deset metrů, jejichž plody (fíky) se sklízejí nejčastěji dvakrát ročně a to začátkem léta a koncem léta. My si můžeme pochutnat jak na čerstvých, tak sušených. Víte, čím jsou fíky tak výjimečné, jak je koupit a na co je použít?

Smokvoň, fíkovník nebo také fíkus pochází z Orientu, nyní se ale pěstuje v teplých částech Evropy (Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Kypr) nebo v Turecku či Kalifornii. Výhodou je, že si jej můžete vypěstovat i doma a pak sklízet plody. Záleží ale na odrůdě, neboť existuje až 700 druhů.

Co to vlastně je?

Fíky jsou fialové plody střední velikosti, na které můžete narazit ve větších obchodech hlavně v sezóně. Jsou charakteristické tím, že se skládají převážně z vody, drobných semínek a chutnají dobře buď jen tak čerstvé, nebo ve spojení s dalšími surovinami. Výhodu je, že neobsahují žádné tuky a sacharidy tvoří asi čtvrtinu hmotnosti. U sušených je to ale jinak, obsahují až tři čtvrtiny cukru.

Dále jsou ceněny pro vysoký obsah vlákniny, draslíku, vápníku, hořčíku, sodíku, fosforu, železa, vitaminu C a vitamínů skupiny B. Obsahují též flavonoidy a enzymy.

chsh

Čím fíky pomáhají?

  • Snižují únavu.
  • Zlepšují náladu.
  • Pomáhají na lepší soustředění a výkonnost.
  • Obsahují hodně vlákniny.
  • Pomáhají při zácpě.
  • Mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru.
  • Neutralizují kyselou stravu.
  • Posilují nervy a nervovou soustavu.
  • Pomáhají zasytit na delší dobu.
  • Mají pozitivní vliv při redukci váhy.

Fíky při hubnutí?

Toto ovoce má skvělou vlastnost, že brzy zasytí. Stačí sníst pár kousků a nemáte hlad na delší dobu. Navíc čerstvé fíky jsou nízkokalorické, u sušeného je to trošku horší. Na druhou stranu obsahují velké množství vlákniny, která je potřebná pro správné zažívání, takže kalorie mohou jít na chvíli stranou. Ale i tak, dbejte na rozumné množství.

Kolik obsahují kalorií?

Čerstvé fíky - 100 g obsahuje 340 kJ (81 kcal), z toho bílkoviny: 1 g, sacharidy: 18 g, tuky: 0,5 g, vláknina: 3 g
Sušené fíky - 100 g obsahuje 1 244 kJ (296 kcal), z toho bílkoviny: 3,7 g, sacharidy: 68 g, tuky: 1 g, vláknina: 18 g

sušené fíky

Nákup exotického ovoce

Na fíky natrefíte v našich obchodech hlavně v sezóně, výjimečně i mimo ni. Můžete si tam koupit jak čerstvé fíky, tak i sušené nebo zpracované ve výrobcích. U čerstvých dbejte vždy na výběr, slupka nesmí být porušená, ovoce by mělo být měkké, na slupce nesmí být skvrny či jiné problémy. Měkké fíky se mohou rovnou konzumovat a připravovat s nimi různé pokrmy, pevnější jsou vhodnější na gril, na přípravu čatní nebo na pečení.

U sušených fíků je výběr komplikovanější, protože byste měli dávat pozor, ať na nich není v obchodě viditelná plíseň. Před konzumací je doma pořádně prohlédněte, zda tam není plíseň nebo roztoči. Ale pozor, bílý povlak na sušených fících plíseň není, ale jen uvolněný cukr.

-

Jak se fíky jedí?

Fíky můžete jíst jen tak bez jakékoli přípravy. Čerstvé fíky by se měly sníst co nejrychleji po koupi, stačí je pouze omýt a následně sníst (i se slupkou). Sušené se také dají jíst stejně jako jiné ovoce.

Co s nimi můžete připravit?

V kuchyni má toto ovoce velké využití. Může se grilovat, vařit, sušit, péct atd. Výborná je nejen marmeláda, ale i kompoty, saláty, likéry, fíkový salám, čatní, koláče atd. Výborně chutnají se sýry nebo šunkou.

Zapečené fíky se sýrem

Ingredience:
8 čerstvých fíků
100 g mozzarelly nebo kozího sýra
čerstvý tymián
balzamikový ocet

Postup:
1. Fíky pořádně omyjeme, osušíme a odkrojíme stopku. Následně fíky přeřízneme do kříže téměř ke konci a položíme na alobal.
2. Dovnitř dáme kousek sýra a pokapáme octem. Nahoru dáme kousek tymiánu.
3. Následně každý fíky zabalíme do alobalu, vložíme na plech a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C 12 - 14 minut. Můžeme je také grilovat.

čerstvé fíky

Pečené fíky s medem

Ingredience:
8 čerstvých fíků
lžíce másla
med
pistáciové ořechy
mletá skořice
řecký jogurt

Postup:
1. Fíky pořádně omyjeme, osušíme a odkrojíme stopku. Následně fíky přeřízneme do kříže téměř ke konci a položíme na plech nebo zapékací mísy.
2. Dovnitř dáme trošku másla, kávovou lžičku medu, trošku ořechů a mleté skořice. Snažíme se fík uzavřít.
3. Následně vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme pár minut, dokud nevznikne omáčka z másla a medu. Poté ještě pečeme asi dvě minuty.
4. Fíky podáváme s omáčkou a jogurtem.

Pěstování doma

Jak již bylo zmíněno, dají se pěstovat i v našich podmínkách. Na zimu je nutné je přezimovat do tepla. Můžete fíkus pěstovat jako okrasnou rostlinu nebo pro ovoce. Záleží ale druhu, protože ne všechny jsou vhodné pro pěstování a plození u nás. O tom, jak je můžete více pěstovat, se dozvíte v různých receptářích.

Jako menší zápor fíků je ten, že může po nich někdy nastat průjem a to kvůli větší konzumaci a jejich vyššímu obsahu vlákniny nebo pití tekutin po jejich snědení.

Máte fíky rádi nebo se jich bojíte?
Diskuze k článku


Sušené mám moc ráda ale u nás jsem ty čerstvé ještě neviděla. V jakých obchodech se dají koupit? Dík
Zuza, 5. 11. 2015 14:33
Bývají normálně mezi zeleninou-ovocem - já konkrétně koupila v Albertu..
Romča, 5. 11. 2015 15:20
Vyborne maji v Lidlu Mikulov
Kamča, 29. 8. 2016 19:46
nyní je mají v Kauflandu za 4.90kč kus
jana, 30. 8. 2016 19:56
Zrovna jsem tři zbodla, je to lahůdka. Koupeno v Kauflandu (mali je tam i na jaře...).
Mirka, 30. 8. 2016 20:55
Vozím si je na podzim z Chorvatska, jsou výborné, a vydrží celý rok .
Weeruschka, 2. 9. 2016 15:37
no nic moc
p, 11. 9. 2016 16:35
Chi chi chi mě to roste na zahrádce kterou jsem koupil vyhodil jsem jich asi 10myslel jsem ze jsou zkazeny ted jsem zjistil co vůbec je a jsou výborný kopii jsem si schválně jeden v lidlu a uplne humáč o proti mm ze zahrady je jich tam ještě tak 50kusu
Tomas, 12. 9. 2016 18:06
Díky chutnají také podle stupně zralosti. Jsou dobré a obsahují potřebné lákty. N.
N., 23. 9. 2016 23:03
Jsou vynikajici cerstve.
DANKA, 1. 10. 2016 18:45