logo

Ořechy a oříšky konzumujte i při hubnutí

Potravina Rady
veverka

Zhubněte s unikátními produkty:


Ořechy jsou v naší populaci velmi oblíbené, ale pokud někdo chce zhubnout, tak se jím vyhýbá kvůli tomu, že jsou tučné a přitom jsou tak zdravé. Zbytečně. Sice ořechy obsahují velké množství tuků, ale také mnoho vitamínů a minerálů. Když jich každý den sníte jen několik, tak se vůbec nic nestane. Důležité je dávat pozor, kolik jich sníte. Oříšky také mají nízký glykemický index, takže nebudete mít hned po nich hlad. Ale nezapomeňte na kalorie.

Podívejme se na několik nejčastějších druhů ořechů a oříšků, jejich nutriční hodnotu na 100 g a jak jsou zdraví prospěšné.

Vlašské ořechy

S vlašskými ořechy se hlavně setkáváme na podzim a v zimě v různých pokrmech a vánočním cukroví. Obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitamíny (E, B1, B6, B9) a minerály (hořčík, měď, zinek a sodík). Mají protizánětlivé účinky, regulují krevní tlak a cholesterol a pozitivně působí na astma. Jejich pravidelná konzumace má také dobrý vliv vlasy, nehty a pokožku. Více o nich zjistíte zde.
Jejich energetická hodnota je: 2 822 kJ (672 kcal), bílkoviny 18 g, sacharidy 14 g, tuky 60 g

ořechy

Lískové oříšky

Tyto plody dozrávají kolem září a můžeme je používat jako vlašáky. Oblíbené jsou i v ovesné kaši a salátech. Oříšky obsahují vitamíny (B1, B2, B5, B9, C, E), minerály (vápník, mangan, selen, zinek, železo) a vlákninu. Pomáhají ve střesu, jsou vhodné při osteoporóze, posilují srdce, mají dobrý vliv na nervy a paměť. Pár oříšků denně při dietě rozhodně nevadí.
Jejich energetická hodnota je: 2 872 kJ (684 kcal), bílkoviny 13 g, sacharidy 11 g, tuky 65 g

Mandle

Mandle jsou hlavní složkou oblíbeného marcipánu a opět se jedná o potravinu, která má spoustu účinků. Mandle zlepšují vlasy, nehty, zuby a kosti, mají pozitivní vliv na kardiovaskulární a nervovou soustavu, obsahují mnoho antioxidantů a oddalují stárnutí. Obsahují vitamíny (E, A, B1, B2, B9), minerální látky (vápník, hořčík, draslík, železo, zinek) a vlákninu.
Jejich energetická hodnota je: 2 587 kJ (616 kcal), bílkoviny 17 g, sacharidy 19 g, tuky 52 g

Arašídy

Oblíbené arašídy (burské oříšky) se nejčastěji konzumují jako pražené solené nebo ve formě arašídového másla. Buráky obsahují vitamíny (C, E, A, B1, B2, B3, B5), minerály (hořčík, vápník, fosfor, zinek) a vlákninu. Mezi pozitivní účinky patří: obsah antioxidantů, příznivý vliv na nervovou soustavu, ochrana před zubním kazem a malý vliv na hubnutí. Nutné je zmínit, že arašídy jsou často napadány plísní a vznikají na ně často alergie.
Jejich energetická hodnota je: 2 512 kJ (598 kcal), bílkoviny 17 g, sacharidy 24 g, tuky 44 g

Pistácie

Pistácie jsou velmi vhodné při hubnutí, ale jen ty neloupané. Než jich pár oloupete a sníte, zjistíte, že jich už více nechcete. Pistácie obsahují vitamíny (A, E, B1, B3), minerály (hořčík, vápník, draslík), omega-9 nenasycené mastné kyseliny, fytosteroly. Jsou vhodné na detoxikaci, snižují krevní tlak a působí jako prevence před rakovinou. Vyzkoušejte unikátní pistáciový krém.
Jejich energetická hodnota je: 2 658 kJ (633 kcal), bílkoviny 20 g, sacharidy 17 g, tuky 55 g

ořechy

Para ořechy

Méně obvyklé para ořechy obsahují vitamíny (A, B1, B2, B3, D, E) a minerální látky (selen, vápník, draslík, hořčík, železo a fosfor). Dodávají energii, pomáhají při nervových onemocněních, při depresi i při špatné koncentraci.
Jejich energetická hodnota je: 2 873 kJ (684 kcal), bílkoviny 15 g, sacharidy 8 g, tuky 68 g

Piniové oříšky

Tyto oříšky příjemné chuti mají dobrý vliv na nemoci nervové soustavy, na depresi a kardiovaskulární soustavu. Pokud držíte dietu, tak si jich pár můžete přidat do kaše či salátu.
Jejich energetická hodnota je: 2 840 kJ (678 kcal), bílkoviny 14 g, sacharidy 4 g, tuky 68 g

Kešu ořechy

Oblíbení kešu ořechy obsahují hodně vitamínů skupiny B a minerálů (hořčík, železo, draslík a fosfor). Mají pozitivní vliv na oči, kůži, nervovou soustavu, stres a únavu.
Jejich energetická hodnota je: 2 530 kJ (602 kcal), bílkoviny 16 g, sacharidy 27 g, tuky 46 g

Pekanové ořechy

Pekanové ořechy obsahují vitamíny skupiny B, mnoho minerálů a fytochemikálie. Posilují paměť, snižují cholesterol a jsou vhodné jako prevence rakoviny.
Jejich energetická hodnota je: 2 889 kJ (691 kcal), bílkoviny 9 g, sacharidy 14 g, tuky 72 g

Důležité je při hubnutí sníst jen malé množství (cca 30 g denně). Vyhněte se praženým a soleným ořechům. Také nejsou vhodné ořechy v polevě (čokoládová, jogurtová, bílá,....), protože v polevách jsou použité nekvalitní tuky a hodně cukru.

Jíte pravidelně ořechy? Jaké máte nejraději?

PS: Veverky mají taky rády oříšky. :-)
Diskuze k článku


Nevíte někdo, jestli se dá veverka chovat i doma? To si myslím, že by mě naši koupili dříve než psa. :-( :-( :-(
xAngelicaX, 25. 4. 2013 11:56
veverka se dá chovat doma ale je to hodně náročný mazlíček nevím kde se dá sehnat ale asi bude dost obtížné jí sehnat a veverka taky není příliš čistotná takže asi budeš mít doma pěkný nepořádek taky okusuje nábytek a rostliny ale i když jí budeš mít přes den ve velké kleci stejně se bude potřebovat proběhnout veverky bys měla chovat venku protože doma se budou cítit dost stísněně veverky se chovají jednotlivě nebo v páru tak ahoj a jestli budeš mít víc otázek tak se ozvi (jsem tu každý den) nebo mrkni na internet
Jakušima :), 25. 4. 2013 15:46
Veverky bývají v zajetí agresivní...
Petra, 25. 4. 2013 16:45
hm tak to je pravda, ale nemusí to tak být pokaždé podle mě veverky patří do přírody
Jakušima, 3. 5. 2013 17:35
Přesně tak, zvířata, navíc veverka, patří do přírody!
Peťa, 27. 6. 2013 10:45
Jestli chceš veverku, kup si burunduka, to je taková veverka, ale není to extra mazlivé zvířátko, je to spíš na koukání :-)
Šárka, 6. 1. 2015 9:45
Zviratek mam doma dostatek,ale je fakt ze orisky jsou moji druhou nejvetsi pochutinou.Jsem rada ze muzu louskat!
jirina, 26. 1. 2015 22:23
Činčila je mazlík ;-)
Olda, 17. 4. 2015 8:36
Tak to my máme burunduka asi ročního a nechá se i potulit. Každý den ho pouštíme z klece proběhnout a on je strašně šťastný a líbí se mu, když ho chvíli drbeme na bříšku, to pak drží a vrní. Asi to není obvyklé. Je super ho sledovat, když mu dáme burák, jak si ho rozlouskne - to je fofr, vnitřek si pak strčí do syslů a nechá na potom. :-) Za mě doporučuju .-)
Karca, 17. 2. 2016 12:24
Nový komentář do diskuze: