logo

Kumquat - nejmenší citrusové ovoce

Potravina Ovoce
kumquat ovoce

Zhubněte s unikátními produkty:


Kumquat je drobné ovoce, které velikostí připomíná hrozny a vzhledem miniaturní pomeranče. Ve skutečnosti se jedná o nejmenší citrusové plody, které se na rozdíl od ostatních citrusů konzumují i se slupkou. Proč byste je v obchodech neměli přehlížet?

Co je to za ovoce?

Kumquat (latinsky Fortunella), kumkvat nebo také nagami je exotické ovoce, které vypadá jako miniaturní pomeranč polodlouhého tvaru. Pěstuje se na keřích nebo stromech (vysokých až 4,5 metrů) stejnojmenného názvu a svůj původ má v Číně a ve Východní Asii, kde se pěstuje asi od 12. století. Nyní se pěstuje i ve Španělsku, Řecku, Chile nebo USA. Dokonce je možné rostlinu pěstovat také v Česku, ale ne vždy bude plodit.

Kumquat je nejmenší citrusový plod na světě, který je velký asi 2 - 4 cm. Zralý má jasně oranžovou barvu, pokud má zelenou barvu, není ještě zralý. Na svou velikost obsahuje poměrně hodně pecek zelené barvy, které se nejedí.

Toto tropické ovoce je jasně oranžové a jí se nejen dužnina, ale i slupka. Slupka je sladká a dužnina kyselá, dohromady vytvoří zajímavou sladkokyselou chuť s lehkou hořkou tečkou nakonec. Někteří říkají, že jeho chuť připomíná chuť citrónu s mandarinkou. Kumquat můžete jíst samostatně nebo s ním můžete něco připravit.

Jak se kumquat konzumuje?

Konzumuje se pouze zralé ovoce, to znamená, že kůra musí být jasně oranžová. Nesmí být zelená, seschlá či mít na sobě různé skvrny nebo vady.

Nejprve odstraňte stopku a poté kumquat pořádně omyjte (klidně i jej můžete opatrně drhnout) a to nejlépe pod teplou tekoucí vodou. Pak jej osušte ubrouskem nebo nechte oschnout.

Následně můžete kumquat buď sníst celý, nebo jej nakrájejte na kolečka nebo přepulte. Semínka se nejedí, mají podobnou chuť jako semínka z pomeranče.

ovoce kumquat

Kumquaty můžete uchovávat několik dní při pokojové teplotě nebo až dva týdny v lednici.

Na rozdíl od pomerančů, citrónů a dalších citrusů by prý slupka neměla být stříkaná, proto se smí jíst.

Co s ním můžete připravit?

S kumquatem můžete vytvořit zajímavá jídla. Perfektně se hodí do ovocných i zeleninových salátů, kde můžete přidat kumquat nakrájený na plátky (opět bez semínek). Také je výborná kumquatová marmeláda, dá se také zavařit, naložit, usušit nebo zajímavě chutná s masovými pokrmy. Přidává se také do koktejlů a vyrábí se z něj na Korfu i tradiční řecký likér Kumquats. Recepty najdete buď na internetu nebo můžete do každého jídla toto ovoce přidávat podle fantazie.

Co všechno tento citrus obsahuje?

Kumquat je bohatý na vitamín C, dále se v něm nacházejí vitamíny skupiny B, vitamín E a A, minerální látky jako vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, sodík a zinek. Nachází se v něm také lutein, vláknina a aminokyseliny.

citrus ovoce kumquat

Jeho účinky na zdraví

Kumkvat má hodně účinků na zdraví a mezi ty nejvýznamnější patří následující:

  • Posiluje imunitní systém.
  • Obsahuje antioxidanty, které působí proti volným radikálům.
  • Snižuje cholesterol v krvi.
  • Snižuje obsah triglyceridů v krvi.
  • Chrání před diabetem.
  • Má pozitivní vliv na trávicí systém.
  • Pomáhá rychleji zasytit.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Působí proti stárnutí.
  • Dodává tělu energii.
  • Pozitivně působí kosti a zuby.

Energetické hodnoty

100 g čerstvého ovoce obsahuje 296 kJ (71 kcal), z toho bílkoviny: 1,88 g, sacharidy: 15,9 g, tuk: 0,86 g, vláknina: 6,5 g.

Kde se dá kumquat koupit?

Toto ovoce se dá koupit ve větších obchodech a to jen občas. Je na prodej v Bille, Kauflandu, Tescu nebo Makru. Prodává se vanička o váze 200 g, jejíž cena se pohybuje kolem 50 Kč.

Kumquat určitě stojí za vyzkoušení, protože chutná opravdu zajímavě a dokáže zpestřit jídelníček. Obsahuje řadu cenných látek a navíc jej můžete přidat do libovolného salátu, k pečenému masu nebo kamkoliv jinam.


Diskuze k článku


Škoda, že se neprodává po kusech a ne po krabičce. Když mi nebude chutnat a pak vyhodit padesat do kose?
Daniska, 20. 3. 2017 20:01
ja si myslím že s citrusem nikdy neprohloupíš to jejistota
Ala, 28. 9. 2022 10:25
Nový komentář do diskuze: