Mladý ječmen obsahuje důležité látky, které pomáhají udržet pevné zdraví
5. 8. 2013 Potravina Zajímavosti Zdraví Zelené potravinyMladý ječmen je řazen mezi superpotraviny kvůli velkému obsahu vitamínů, minerálů, aminokyselin a enzymů, potažmo i kvůli pozitivním vlivům na zdraví. I když ječmen zná každý (nejen kvůli lahodnému moku, ale i ječným kroupám, meltě či krmivu pro hospodářská zvířata), tak v tomto případě se jedná o mladý ječmen, který se pěstuje max. dva týdny. Prášek je dovezený z mimoevropských států a často v biokvalitě.
Pokud vás zajímá, proč byste měli tuto šťávu pít, tak zejména odstraňuje kyselé prostředí v organismu a vrací zásadité prostředí. Jak všichni víme kyselé prostředí vzniká z nevhodného stravování, stresu, životnímu prostředí i nedostatku pohybu. Právě díky němu se tak masově vznikají různá onemocnění, neboť je imunitní systém oslabený. Dále má další účinky, které jistě nejsou zanebatelné.
TIP: Skvělý přípravek se zeleným ječmenem najdete zde.
Jaké má mladý ječmen účinky?
Mladý ječmen má při pravidelné konzumaci velmi mnoho účinků, mezi které patří:
- detoxikuje organismus
- díky obsahu vlákniny působí proti zácpě a podporuje činnost střev
- zlepšuje hojení ran
- bojuje proti zánětům a infekcím v těle
- odstraňuje kyselé prostředí těle, protože ječmen je zásaditý
- zpomaluje stárnutí díky obsahu antioxidantů
- chrání tkáně, kůži a sliznici
- reguluje cukr v krvi
- upravuje cholesterol
- reguluje krevní tlak
- zlepšuje imunitu a obranyschopnost organismu
- je vhodný při chudokrevnosti, protože obsahuje železo
- pomáhá proti nadváze a při hubnutí díky obsahu vlákniny a detoxikačním účinkům
Co mladý ječmen obsahuje?
Jak již bylo řečeno, jedná se o superpotravinu, která obsahuje velké množství výživných látek:
vitamíny - C, E, K, A a vitamíny skupiny B,
minerály - vápník, hořčík, fosfor, železo, jód, fosfor, zinek, draslík, měď, mangan, křemík, chrom,
aminokyseliny - obsahuje 20 aminokyselin včetně 8 esenciálních,
dále chlorofyl a vlákninu.
Jak jej můžete použít?
Vhodné je rozmíchat prášek ve vodě, která nesmí být příliš teplá, ať se nezničí nezničí enzymy, a vypít na nalačno 20 minut před jídlem. Také se je možné zelený prášek přidat k hotovým kaším (např. ovesné) či dalším pokrmům.
Nežádoucí účinky u mladého ječmene nejsou, ale mohou se při při začátku užívání vyskytnout menší projevy (bolest hlavy, únava, průjem), protože tělo se čistí a přizpůsobuje na novou potravinu.
V těhotenství i v době kojení se může užívat, ale pro děti je vhodný až od 6 let (není-li na krabičce uvedeno jinak).
Jak se prášek z ječmene vyrábí?
Lístky ječmene se sklízí, když je vysoký maximálně 20 cm, čehož se docílí asi po 10 dnech. Poté mohou nastat dvě varianty: listy ječmene jsou vylisovány a vzniklá šťáva je vysušena na jemný prášek za vysokého tlaku nebo listy vysuší a poté rozemelou na prášek. První varianta obsahuje více výživných látek a je také dražší, druhá varianta obsahuje více vlákniny a také je přírodnější.
Tip na domácí přípravu: druhou variantu si můžete připravit i doma, zasejete zrní ječmene, posbíráte lístky po necelých dvou týdnech růstu, necháte je přirozeně uschnout a pak je namele (ale nesmí se použít nic kovového). Máte tak domácí mladý ječmen.Vyzkoušejte unikátní doplněk stravy Bio Detox. Nachází se v něm i ječmen.
Kde se dá mladý ječmen koupit?
Mladý ječmen můžete koupit v lékárně jako prášek nebo tablety. Existuje velmi mnoho firem, které tento přípravek prodávají. Samozřejmě se liší v kvalitě, zemi původu, bio/nebio kvalitě či bezlepkové verzi. 100 g sušeného prášku stojí od cca 350 Kč, levnější varianty i od 200 Kč (často ale levný ječmen pochází z Číny) nebo je i mnohem dražší. Záleží tedy na vás, jakou značku zvolíte.
Máte zkušenosti s mladým ječmenem? Udělejte recenzi v diskuzi.
Diskuze k článku