logo

Hlavní příčiny nadváhy a obezity

Rady Tipy Články
nezdravé potraviny

Zhubněte s unikátními produkty:


Nadváha a obezita je častým problémem vyspělých zemích a Česká republika není výjimkou. Týká se to jak žen, mužů, tak i dětí. Příčin je několik a můžeme je rozdělit na primární, zdravotní a dědičné příčiny.

Primární příčiny nadváhy a obezity

Jedná se o nejvýznamnější a nejčastější příčiny, díky kterým má mnoho lidí jinou váhu než ideální. Patří mezi ně nesprávná výživa a nedostatek pohybu. Lidé zapomínají na zdravý životní styl.

Nesprávná strava

Přejídání a vybírání špatných jídel, která jsou nejen nezdravá, ale také nemají žádné živiny, vedou k nadváze. K tomu se ještě často přidá nepravidelná strava. Všechny tyto faktory se podepíšou na ukládání tukových zásob. Stejně tak si člověk nepomůže hladovkami a dietami, kdy pak následuje ukládání do tukových zásob na období hladu.

Důležité je jíst pravidelně nutričně vyvážené potraviny, tzn. jezte pětkrát denně v přiměřených porcích. Upřednostňujte potraviny s nižším glykemickým indexem a jezte více zeleniny a ovoce. K tomu je nutné pít alespoň 2 litry neslazených tekutin denně.
Dále zapomeňte na smažené pokrmy, sladké, tučné pokrmy a potraviny, které obsahují mnoho přídatných látek.

Nedostatek pohybu

Dalším významným problémem je nedostatek pohybu. Lidé se vůbec nehýbou, do práce jedou autem nebo hromadnou dopravou, v práci sedí a doma opět sedí před televizí nebo počítačem. Na pohyb se zapomíná. Mnoho lidí se vymlouvá, že nemá čas nebo peníze na to, aby chodili do fitness centra. Nikdo vás tam nenutí, stačí chodit rychlou chůzí na procházky a začít běhat (u obézních stačí jen rychlá chůze nebo jiný vhodný pohyb při obezitě). Nic vás to nestojí a každý si najde alespoň půl hodinu téměř každý den. Přestaňte se vymlouvat a začněte něco dělat.
Je sice pěkné, že pracujete na zahrádce nebo v kuchyni, ale tam téměř vůbec nic nezhubnete.

Dědičnost

Mnoho lidí se vymlouvá na to, že nadváhu či obezitu zdědili, protože celá rodina je při těle. Ano, zdědili pouze a pouze špatné stravovací návyky a v žádném případě ne obezitu či nadváhu. Dědičná obezita je jen asi v 5 %.

Zdravotní příčiny

Některé nemoci mají za následek přibírání. K tomu navíc je mnoho léků (kortikoidy, některá antidepresiva, antiepileptika nebo některá hormonální antikoncepce), po kterých se tloustne, zvětšují chuť na jídlo nebo zadržují vodu. V takovém případě se poraďte vždy s lékařem o tom, jak byste měli hubnout.
Nový komentář do diskuze: