Které potraviny jsou vhodné při hubnutí?
29. 12. 2013 Zhubněte Potravina TipyHubnutí je založeno na správném stravování a dostatečném pohybu. Strava je ale mnohem důležitější, říká se, že má vliv asi ze 70 %, zbývající procenta se rozdělí mezi pohyb či nemoc. Proto je velmi důležité, jak a čím se stravujete při hubnutí.
V obchodech najdeme velké množství potravin, avšak ne všechny jsou vhodné při hubnutí. Většinou všichni vědí, které z nich nejsou zrovna vhodné (pamlsky, pochutiny, polotovary, fast-food, uzeniny, atd.), ale nikdy neuškodí si vhodné potraviny při hubnutí zopakovat a připomenout.
Zelenina
Na zeleninu by se nemělo zapomínat nejen při hubnutí, ale i při klasickém stravování. Vhodné je si dát denně několik porcí čerstvé, vařené nebo v páře připravené zeleniny, nejlépe aby to bylo celkem alespoň 500 g. Večer byste měli jíst omezeně např. kukuřici, která je velmi sladká. Konzervovaná zelenina již vhodná moc není. Pokud můžete, vždy sáhněte po čerstvé, které obsahuje nejvíce vitamínů a minerálních látek.
Ovoce
Ovoce také patří do každodenní stravy. Při hubnutí by se mělo ovoce jíst pouze dopoledne a v brzkém odpoledni, díky vyššímu obsahu cukrů není nejvhodnější večer. Odpoledne si ale můžete dát ovoce, které neobsahuje moc cukrů (např. jablka, hrušky, pomeranč). Naopak banán či hrozny odpoledne a večer vhodné nejsou, protože jejich obsah cukru je vysoký. Také se nesmí zapomenout, že kokos a avokádo je ovoce, které ale obsahuje velké množství tuků, proto je vhodnější dopoledne. Sušené ovoce schovává v sobě hodně sacharidů a vysokou energetickou hodnotu, proto by snědené množství mělo být velmi malé a taktéž je nejvhodnější dopoledne.
Maso
Na hubnutí je vhodné jíst libové maso. Nemusíte si vybírat pouze známé kuřecí a krůtí, ale nebojte se ani libového hovězího, jehněčího a omezeně i vepřového a zvěřiny. Důležité je nekonzumovat kůži z kuřete, která je tučná, z vepřového si vybrat např. panenku a ze zvěřiny je vhodný například bažant, jenž obsahuje velmi málo tuku. Taktéž byste měli dbát na správnou přípravu, oblíbené smažení nahraďte pečením, dušením nebo grilováním.
Ryby
Ryby bychom neměli zapomínat zařadit do jídelníčku alespoň dvakrát až třikrát týdně. Většinou si každý hned představí pouze dietní ryby (treska, pangasius, platýs, štika), přitom se nemusíme se bát ani tučnějších ryb, jako je losos, tuňák nebo makrela, které obsahují důležité omega 3 mastné kyseliny. Nejlepší jsou čerstvé a poté mražené ryby, konzervované ryby již neobsahují tolik pro zdraví příznivých látek. Nejvhodnější úprava je pečení, příprava v páře nebo grilování.
Masné výrobky
Z masných výrobků je nejvhodnější šunka s vysokým obsahem masa, občas kvalitní paštika, sušený či suchý salám, frankfurtské párky a podobně v malém množství.
Znáte nové koktejly Ketolinea a Ketoshake?
Mléčné výrobky
Mléčných výrobků se prodává velmi mnoho, část z nich je dietních, část polotučných a zbytek tučných. Při dietě bychom si měli vybírat z prvních dvou jmenovaných kategorií. Mezi dietní a polotučné patří tvarůžky, cottage, jogurty, tvrdé sýry s 20 % a 30 % tuky v sušině, tvaroh, přírodní sýry, kyška, kysané a jogurtové nápoje, acidofilní mléko, mléko... Tučné a tudíž ne příliš vhodné výrobky jsou: tučné sýry, hermelín, balkánský sýr, smetana a smetanové jogurty, plnotučné mléko a tvaroh, pomazánkové máslo, tučné mléko,...
Chléb a pečivo
Nejlepší chléb při hubnutí a zdravém životním stylu je žitný, žitno-pšeničný, celozrnný nebo pšenično-žitný. U celozrnného chlebu je nutné dbát na to, abyste si koupili opravdu celozrnný (většinou se prodává balený), jen velmi malé procento celozrnných chlebů se prodává nebalených. V obchodech totiž často najdete cereální nebo vícezrnný chléb, který je většinou dopékán na místě, a je často mylně konzumován jako tmavý a celozrnný.
Pečivo, které se většinou nachází v obchodech, je většinou bílé nebo vícezrnné, málokdy natrefíte na celozrnné nebo tmavé pečivo. Místo dobarveného pečiva si kupte raději graham. Oblíbené tmavé kaiserky nejsou celozrnné, jsou pouze vícezrnné. Více o tom, jak poznat celozrnné pečivo najdete tady.
Obiloviny
Obiloviny jako např. pšenice, žito, oves, špalda, rýže, pohanka či jáhly jsou nezbytnou součástí každodenního jídelníčku. Vhodnější je vybrat si celozrnnou variantu a celozrnný výrobek, pokud existuje a dát si přiměřené množství.
Luštěniny
Luštěniny též patří do zdravého jídelníčku, obsahují bílkoviny a sacharidy a také jsou ceněny pro obsah minerálů, vitamínů a vlákniny. Jedná se tak o ideální potravinu, na kterou bychom neměli zapomínat. Vhodné jsou fazole, čočka, cizrna, sója a další.
Vejce
Vejce se skládá z bílku a žloutku. Bílek je bohatý na bílkoviny a chudý na tuky, zatímco žloutek obsahuje jak tuky, tak i bílkoviny. Během hubnutí se vajíček vzdávat nemusíte, ale neměli byste to přehánět s množstvím. U bílků se nemusíte omezovat, protože se jedná o dobrý zdroj bílkovin bez tuků a žloutků byste měli sníst tak do 4 za týden.
Semínka a ořechy
I semínka a ořechy jsou vhodné, pokud se zrovna snažíte zhubnout. Sice mají mnoho tuků, ale obsahují vitamíny a minerální látky, které jsou zdraví prospěšné.
Oleje a tuky
Taktéž olejům se nevyhýbejte, ale vždycky dbejte na zkonzumované množství. Nejlepší oleje jsou za studena lisované, které použijete na salát. Občas nevadí ani máslo nebo sádlo, někteří doporučují i margaríny.
Při tvorbě jídelníčků se vždy zaměřte na to, aby pokrmy byly jednoduché, není nutné vařit z mnoha ingrediencí, díky kterým se razantně zvyšuje energetická hodnota pokrmu.
Důležité je dbát na to, abyste jedli pravidelně, měli pestrou stravu, dostatečně pili a měli dostatek pohybových aktivit.