Oblíbená a zdravá volumetrická dieta
21. 10. 2014 Diety Diety na hubnutíVolumetrická dieta je další oblíbenou mezi celebritami a slibuje za týden zhubnout až kilogram. Je zaměřena na potraviny s velkým objemem a obsahem vody a naopak s méně kaloriemi, hlavně tedy ovoce, zeleninu, polévky apod. Vyvinula ji výživová odbornice a profesorka Pennsylvánské státní univerzity v USA Barbara Rolls.
Jak volumetrická dieta funguje?
Lidé mají sklon jíst každý den stejnou hmotnost nebo množství jídla bez ohledu na to, kolik z něj přijmou kalorií. Některé potraviny však mají nižší energetickou hodnotu než jiné, tedy obsahují méně kalorií na gram. Konzumací těchto jídel přijmete méně kalorií, aniž byste museli jíst menší množství a zároveň budete dříve sytí, protože ačkoli jsou méně kalorická, jsou také objemnější.
Potraviny jsou rozděleny na 4 kategorie
Volumetrická dieta rozděluje potraviny do čtyř skupin od nejnižší energetické hodnoty po nejvyšší.
1. kategorie: neškrobová zelenina (např. artyčoky, brokolice, celer, cibule, chřest, kedluben, květák, lilek, mangold, mrkev, okurky, papriky, pórek, rajčata, růžičková kapusta, ředkvičky, řepa, špenát, tuřín, zelí plus většina fazolí, houby a různé druhy salátů - vše nejlépe čerstvé, u konzervované pozor na obsah soli a cukru) a ovoce (většina druhů kromě banánů), mléko bez tuku, vývar z polévky.
2. kategorie: škrobové ovoce a zelenina, obiloviny, celozrnné potraviny, maso a luštěniny s nízkým obsahem tuku, chilli a špagety.
3. kategorie: tučné maso, sýr, pizza, hranolky, salátový dresink, chléb, preclíky, zmrzliny, dorty.
4. kategorie: krekry, chipsy, čokoláda, sušenky, ořechy, máslo a olej.
Jak jíst podle kategorií?
Můžete neomezeně jíst jídla z 1. a 2. kategorie, u 3. je třeba si již hlídat porce a 4. omezit na minimum. Každý den se jí snídaně, oběd a večeře, několik svačin a dezert. Zjistěte, kde můžete zaměnit jídla ze 4. kategorie s 1. kategorií (např. sladké brambory místo zapečených bílých brambor).
Opravdu se dá při volumetrické dietě zhubnout?
Studie v amerických lékařských časopisech ukazují, že konzumací potravin s nízkou energetickou hodnotou se opravdu dají shodit přebytečná kila.
V jednom výzkumu vědci doporučili 97 obézním ženám buď nízkokalorickou a nízkotučnou dietu, nebo tutéž dietu, ale zaměřenou především na ovoce a zeleninu. Po roce, obě skupiny žen zhubly, ale ženy ze skupiny, kde jedly hodně ovoce a zeleniny, ještě více (1. skupina průměrně 5 kg, 2. skupina 6,4 kg).
V další studii bylo 200 dospělých s nadváhou a obezitou rozděleno do 4 skupin - všem byla doporučena dieta s potravinami o nízké energetické hodnotě, ale 1. skupina plus polévku denně, 2. dvě porce polévky, 3. 2x denně porci sušenek nebo preclíků a 4. skupina pouze nízkokalorickou dietu bez dalších zvláštních pokynů. Lidé ze 4. skupiny zhubli za rok nejvíce (průměrně 8,1 kg), zatímco z 3. nejméně (4,8 kg).
A nakonec v dalším výzkumu 186 žen bylo zjištěno, že ty, které během 6 let jedly kaloričtější jídla přibraly asi 6,4 kg, zatímco ženy, které měly jídelníček o nižší energetické hodnotě, jen necelé 2,5 kg.
Volumetrická dieta a kardiovaskulární zdraví
Díky tomu, že dieta je bohatá na zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky a naopak obsahuje jen málo nasycených tuků a soli, je tato dieta mezi zdravotnickými odborníky považována za ideální pro zdraví srdce a za nejlepší způsob, jak udržet hladinu cholesterolu, krevní tlak a rizika vzniku srdečních onemocnění pod kontrolou.
Podle jedné studie, klesl 200 účastníkům, kteří konzumovali potraviny s nízkou energetickou hodnotou, krevní tlak z 116/77 mm Hg na 111/73 již po 6 měsících diety a udržel se tak po dobu celého roku, kdy výzkum probíhal.
Volumetrická dieta a cukrovka
Nadváha a obezita jsou jedním z největších rizikových faktorů pro vznik cukrovky 2. typu. Podle odborníků je volumetrická dieta zlatým standardem pro prevenci této nemoci, protože zdůrazňuje konzumaci zdravých potravin a omezuje škodlivé.
Podle jednoho výzkumu, skupina lidí, která se stravovala na podobném principu, jako je tato strava, měla nalačno významně nižší hladinu inzulinu než účastníci, kteří konzumovali jídla s vyšší energetickou hodnotou. Tento typ diety tak pomáhá předcházet tzv. inzulinové rezistenci (snížené schopnosti tkání odpovídat na daný hormon), častému předchůdci cukrovky 2. typu.
Má volumetrická dieta nějaká rizika?
Tato dieta je vhodná pro všechny bez rozdílu věku. Nezapomíná na žádné důležité živiny jako vláknina, bílkoviny, draslík, vápník, vitamíny B12 a D a zároveň snižuje spotřebu sodíku (soli) - především omezením konzervovaných a průmyslově zpracovaných potravin. Co se týče tuků, doporučuje 20-35 % z celkového denního příjmu kalorií a sacharidů okolo 55 %.
Další výhody volumetrické diety
Jídelníček je jednoduché dodržovat, protože nebudete hladovět - jídelníček je navržen tak, abyste se vždy cítili sytí a zahrnuje svačinky a dezert. Nezakazuje ani přísně neomezuje celé skupiny potravin jako jiné diety a nemusíte se vzdát ani svých oblíbených pokrmů, pouze ty nezdravé nahradit, např. místo plnotučného mléka si dát větší sklenici polotučného, palačinky připravovat z celozrnné mouky a smažit na pánvi bez tuku, naplnit marmeládou místo sirupu a ozdobit čerstvým ovocem, brambory připravovat se zeleninou, salsou a sýrem, pizzu na způsob kuřecích fajitas apod.
S určitými úpravami ji mohou dodržovat i vegetariáni a vegani a lidé s nesnášenlivostí nebo alergií na lepek.
Volumetrická dieta a cvičení
Tato dieta je zaměřena především na stravovací plány, ale Barbara Rolls doporučuje chůzi alespoň 30 minut většinu dní v týdnu. Pokud to lze, nahraďte výtah schody, cestu do obchodu pěšky místo autem, z MHD můžete vystoupit o pár zastávek dříve, v práci zajít za kolegy do jejich kanceláře místo posílání e-mailů apod.
Máte s touto dietou zkušenosti? Připadá vám zajímavá?