logo

Flexitariánství - kontroverzní vegetariánství

Wiki Zajímavosti Vege
jídlo

Zhubněte s unikátními produkty:


Zajímáte se o vegetariánství, ale zároveň se nedokážete navždy stravovat bez masa, protože ho máte občas trošku rádi? Na druhou stranu máte ale v mysli, že po mase (hlavně tučném) se přibírá, vznikají různá onemocnění, při porážce trpí zvířata a zatěžuje se životní prostředí? Tak to vsaďte na flexitariánství.

Pokud jste pokaždé, když jste přešli na vegetariánskou stravu selhali, protože jste měli chuť na steak, ražniči nebo šunku, tak právě flexitariánství může být pro vás rozumnou volbou. Pomyšlení na to, že už nikdy nebudete moct jíst maso, není pro každého. Zatímco, když budete vědět, že ho občas můžete, působí to lépe.

Co je flexitariánství?

Flexitariánství je pojem, který značí, že člověk převážně jí vegetariánskou stravu a občas sní maso a výrobky z něj. Jak často sní něco z masa, je čistě jen na něm. Může to být jednou týdně a může to být i častěji. Hlavní myšlenkou je zdravě se stravovat (což je myšleno vegetariánsky), ale přitom si občas dopřát maso. Sníží se tak konzumace masa a zvýší rostlinných produktů.

Není ani doporučeno, který druh masa by se měl konzumovat. Záleží vždy na tom, zda flexitarián zvolí hovězí, kuřecí, ryby nebo cokoliv jiného. Maso by ale nemělo pocházet z velkovýroby, ale nejlépe z šetrné farmy či bio.

Kdy to vzniklo?

Tento výraz byl poprvé použitý až v roce 2008 v knize Flexitariánská dieta, kterou napsal Dawn Jackson Blatner. V dalším roce tento směr propagoval Paul McCartney se svými dcerami Mary a Stellou, když spustil kampaň, že jeden den v týdnu (pondělí) by měl být bez masa. Toto začaly podporovat i další celebrity např. Gwyneth Paltrow, Cameron Diaz nebo Richard Branson. Záhy začal se zájem o tento způsob zvětšovat.

Jaké jsou výhody?

  • Sníží se konzumace masa.
  • Přijme méně nasyceného tuku a cholesterolu.
  • Jídlo bez masa je levnější.
  • Flexitariáni snědí více zeleniny, ovoce a vlákniny.
  • Zabíjí se méně zvířata.
  • Podporuje se životní prostředí atd.
  • Jedná se o lepší prevenci různých nemocí.

A co na to vegetariáni?

Samotní vegetariáni tento směr většinou neuznávají, protože se při něm občas jí maso. Neexistují tak vegetariáni, kteří jedí maso - to jsou prostě všežravci či masožravci. Někteří flexitariány chválí, že alespoň trochu jsou ke zvířatům a svému zdraví ohleduplní.

Mnoho lidí určitě nejí maso každý den a ani netuší, že pro jejich způsob stravování existuje pojmenování flexitariánství.
V USA a Velké Británii je tento směr oblíbený a neustále se zvyšuje počet lidí, kteří k němu hlásí. Ale tam je stále oblíbenější i vegetariánství a veganství.

Máte s tímto stravováním nějaké zkušenosti? Jak se na něj díváte?


Diskuze k článku


Ahoj,ja od r.2012 se snazim vyhybat masu a vyrobkum z masa a nahradila to smakounem,sojovym masem,tofu syrem,vegarky,rostlin.naterkami,veget.lunchmeatem aj.vyrobky,maso mi nechybi,jen vyjimecne me chytne chut na kur.maso a sunku.
Eva, 10. 1. 2015 17:06
Nový komentář do diskuze: