logo

Malnutrice - podvýživa ohrožující zdraví

Wiki Zajímavosti
hubená žena

Zhubněte s unikátními produkty:


Malnutrice nebo-li podvýživa neohrožuje pouze extrémně štíhlé modelky a modely, anorektiky, ale také lidi s normální váhou nebo nadváhou. Při tomto stavu má dotyčný nedostatek živin, které jsou nutné pro správnou funkci organismu. V případě, že se tento stav je pokročilý, značí se jako kachexie.

Pro správnou funkci organismus je nutné mít vhodný energetický příjem. Příjem sacharidů by měl být cca 55 %, tuků 25 - 30 % a bílkovin 15 - 20 %. Nesmí se zapomínat ani na vitamíny, minerály a enzymy. Toho docílíme pestrou stravou, která ale pro mnoho lidí není samozřejmostí a to nejen kvůli držení diet nebo nedostatku financí, ale i kvůli vyhýbání se některým složkám potravy a to vědomě nebo nevědomě.

Rozdělení podvýživy

Podvýživa se dělí na několik typů podle toho, jaká je její příčina.

Kalorická malnutrice

Označuje se též jako marasmus. Dlouhodobě se přijímá málo potravy a energetický výdej je vyšší než příjem. Sem se řadí mentální anorexie, dlouhotrvající hladovka, poruchy vstřebávání živin a další onemocnění. V tomto případě se malnutrice vyvíjí delší dobu a tělo si na něj navyká, ale nevydrží to tak napořád.

Proteinová malnutrice

Tento typ je znám i jako kwashiorkor. Ve stravě dlouhodobě chybí proteiny (bílkoviny), které jsou organismu potřebné k vykonání mnohých funkcí. Projevuje se nízkými hladinami bílkovin v krvi a objevuje se bez ohledu na váhu. Mohou se také objevit otoky, špatně se hojí rány a vyskytují se infekce. Bývá u nich typické selhání organismu z různých příčin.

Částečná podvýživa

Taktéž existuje i podvýživa, při které chybí v organismu určitě složky potravy. Vzniká nejen kvůli držení jednostranných diet, vyhýbání se určitým potravinám, ortorexii, ale také při nesprávné skladbě potravy. Dotyčnému chybí některé vitamíny nebo minerální látky, což může projevit nesprávnou funkcí organismu a nemocemi.

Příznaky podvýživy

Mezi příznaky podvýživy patří vyhublost, ztráta podkožního tuku, úbytek svalové hmoty, citlivost na chlad, zácpa, nevolnost, chudokrevnosti, nespavost, osteoporóza, kazivost zubů, padání vlasů, lámání nehtů, ztráta menstruace nebo špatný krevní obraz. Ovšem podvýživa může trápit i lidi obézní, u kterých se mohou také projevit zmiňované příznaky až na vyhublost.

Léčba malnutrice

Důležité je najít příčinu a tu pak řešit. V případě, že se jedná o hladovění a anorexii, je potřeba začít více jíst. V tomto případě je nutná odborná péče, protože bez psychologa je velmi těžké tuto nemoc zvládnout. Chybí-li ve stravě některá ze složek, je vhodné nechat si sestavit jídelníček nutričním terapeutem a opět danou složku jíst. Častým problémem je hospitalizace a léčba, při které nemocní nemívají chuť k jídlu. I v takovém případě je nutné konzultace s odborníkem, sestavení jídelníčku a dohled nad stravováním.

Nejdůležitější je pestrá a vyvážená strava, aby se do těla dostávaly všechny potřebné živiny (např. prostřednictvím Nutridrinku). V případě problémů je nutné obrátit se na odborníka, který by měl pomoct.


Nový komentář do diskuze: