logo

Pomáhá cvičení nalačno rychleji zhubnout?

O cvičení Mýty
cvičení

Zhubněte s unikátními produkty:


Máte pochyby, zda je opravdu lepší cvičit ráno nalačno? Říká se, že se tak lépe hubne, ale je to skutečně pravda nebo se jedná jen o častý mýtus? Zjistěte, jak to je, ať neděláte něco špatně.

V mnoha časopisech jste možná narazili na to, že když budete ráno intenzivně cvičit na lačno, tak budete rychleji hubnout, protože tělo má po ránu nedostatek cukru v krvi a tím pádem se budou spalovat tuky. Tak to ale vůbec není. Tuk se při tomto cvičení nespaluje a vy můžete skončit s pocitem na omdlení nebo následným snědením velmi velké snídaně.

Jak to vůbec je?

Tělo jako palivo při cvičení používá glykogen (jedná se o zásobní polysacharid). Po noci je ale jeho zásoba v organismu menší, to ale neznamená, že se jako palivo začne využívat tuk. Naopak při zátěži se vyplaví hormon kortizol a začnou spalovat svaly. Svaly jsou ale pro nás velmi cenné, proto bychom o ně neměli přijít. To se může stát v případě, že se bude jednat o déle trvající nebo intenzivní cvičení či trénink. K tomu, aby se spalovaly tuky, je nutné mít v organismu i glykogen, protože bez něj ke spalování nedojde.

Naopak, pokud si dáme ranní rozcvičku, půjdeme chvíli ráznou chůzí nebo si zaběháme pár minut se psem, tak se vůbec nic nestane.

Ovšem i při cvičení nalačno můžete rychleji hubnout, ale musí se jednat pouze o cvičení nízké intenzity (chůze, lehký jogging atd.). Při takovém cvičení ale moc kalorií nespálíte a snadno se přehoupnete právě do té vyšší intenzity. A pokud začnete intenzivně cvičit, tak se dostanete do bodu, kdy se budou spalovat svaly.

Má cvičení s prázdným žaludkem efekt?

Cvičení po ránu nalačno nemá žádný účinek, spalují se svaly a ne tuky. Naopak může uškodit některým osobám, které mohou dokonce omdlít, protože vůbec nic před cvičením nejedly. Také po delším cvičení s vyšší tepovou frekvencí, kdy se bere energie ze svalů, je nutné, aby organismus vyčistil zplodiny, které při tomto procesu vzniknou. K tomu jsou potřebné další živiny, vitamíny a minerální látky, kterých je ale v organismu málo. Tím si můžete při pravidelném cvičení před snídaní uškodit.

Bez jídla rozhodně necvičte

Nemusíte si dávat klasickou snídani, ale stačí si vzít něco menšího (banán nebo jiné ovoce), müsli tyčinku nebo půl rohlíku, aby se zvýšila nízká hladina cukru a po chvilce jít cvičit. Nebo si dejte klasickou snídani, která bude obsahovat jak kvalitní sacharidy, tak i bílkoviny a po hodině běžte cvičit.

V praxi se můžete setkat s tím, že někteří, kteří cvičí nalačno, si tento způsob nemohou vynachválit, ale otázkou je, o koho se jedná. V oblibě takový způsob mají někteří kulturisté, kteří ale mají mnohem vyšší obsah svalů v těle, jedí více bílkovin a k tomu si pomáhají někdy i stereoidy.
Dokonce i někteří tento způsob cvičení doporučují, ale otázkou je, zda nemíní fakt, že je nutné cvičit pouze při nízké intenzitě. Na druhou stranu co člověk, to názor.

Cvičíte rádi nalačno? Myslíte, že to má efekt?


Diskuze k článku


Cvičím vždy ráno, protože nemám jindy čas a před cvičením někdy jím a někdy nejím a nějak v tom nevidím rozdíl. MOžná je to ale zvyk.
Dita, 11. 12. 2014 13:37
Nový komentář do diskuze: