logo

Hubnutí bez hladu? Je to vůbec možné?

Rady Zhubněte
hubnutí

Zhubněte s unikátními produkty:


Chcete konečně zhubnout, ale obáváte se, že bez hladu to nepůjde a že hlad a hubnutí patří k sobě? Tak to vůbec není, neboť jakmile se cítíte během hubnutí hladoví, děláte něco špatně a vaše shazování nežádoucích kilogramů nebude dlouho efektivní.

Asi mnoho lidí má zafixováno, že hubnutí automaticky souvisí s hladem a odříkáním si, avšak jedná se pouze o mýtus. Pokud máte během hubnutí hlad, nezhubnete, brzy selžete a váha se vám opět vrátit zpět na původní číslo.

Při hladovění zdravě nezhubnete

Když budete mít často hlad, znamená to, že buď jíte málo, nebo se vaše strava skládá z potravin s vysokým glykemickým indexem nebo jste dlouho nejedli. Pokud jíte málo, trápíte se zbytečně. Organismus si brzy zvykne na malý příjem potravy, začne strádat a šetřit. U vás se to projeví tím, že jakmile sníte víc jídla, uloží si ho na pozdější časy. Strava by měla být přiměřená, zapomeňte na to, že byste měli sníst maximálně 5 000 kJ, tato hodnota je totiž velmi nízká a pro organismus nedostatečná.

Pokud máte po jídle brzy hlad, asi konzumujete potraviny, které mají vysoký glykemický index. U něj je právě charakteristické, že kvůli tomu, jak stoupne hladina cukru v krvi, objeví se brzy hlad nebo chutě hlavně na sladké. Jezte více potravin, které mají nízký glykemický index, mezi něž patří celozrnné potraviny, zelenina či ovoce.

Správně se hubne bez hladovění

Správné hubnutí je takové, že při něm nebudete trpět hlady. Měli byste se dostatečně najíst, ale ne přejíst se. Porce by totiž měly být přiměřeně velké a mnohem důležitější než velikost porce, je skladba daného jídla. Pokud si na talíř naložíte většinu těstovin, tak nejenže budete mít brzo hlad, ale také budete snadněji tloustnout. U takovéhoto pokrmu chybí bílkoviny (např. maso) a máte velké množství sacharidů (těstoviny).

Porce by se měly skládat jak ze sacharidů (těstoviny, brambory, rýže, pečivo, pohanka atd.), tak i bílkovin (maso, ryby, sýr, tofu atd.) a tuků (např. olej). Více se doporučuje jíst sacharidů ráno a k večeru by se jejich množství mělo snižovat. Naopak množství bílkovin je vhodné k večeru zvyšovat.

Znáte KetoMix? Jedná se o českou dietu se snadnými pravidly.

Vybírejte si vhodné potraviny

Po chipsech, sladkostech nebo i plněných kynutých knedlících se moc dobře (z hlediska hubnutí, ne chuti) nenajíte. Sníte hlavně sacharidy a poté tuky, raději si vyberte potraviny, které jsou při hubnutí vhodnější a naopak nepodporují tloustnutí. Raději sáhněte po celozrnných potravinách, celozrnném a žitném pečivu nebo chlebu, rybách, mase, mléčných výrobcích, obilninách, oříšcích a jezte hodně zeleniny a ovoce. Nežeňte se pouze za nízkotučnými výrobky, i ty polotučné se hodí při hubnutí, jsou chutnější a pro tělo prospěšnější. Také tuk je potřebný pro některé tělesné procesy.

Vyhněte se sladkostem (čokolády, bonbóny, sušenky, perníky, tyčinky atd.), zákuskům, pochutinám (chipsy, krekry, slané tyčinky atd.), polotovarům, fast-foodu a podobný potravinám, které se rovnou tváří, že se neřadí mezi zdravé.

Jezte pravidelně

Když budete jíst pravidelně, nebude vás trápit hlad. Většinou se hlad objeví, pokud někdo nejí pravidelně - ráno se nasnídá a večer chce vyjíst celou lednici. Jakmile budete často mít hlad, bude se vám hubnout hůř. Když se objeví znak, že máte hlad, většinou jste se již měli najíst. Jedná se o stejnou situaci, když máte žízeň - měli jste se již dávno napít, tělo totiž dává signál, že má nedostatek tekutin.

Nejvhodnější je jíst pravidelně 3 - 6x denně, vždy se ale snažte dodržovat denní dobu, kdy jíte. Taktéž nezapomeňte přizpůsobit porce tomu, kolikrát za den jíte. Pokud vám za celý den stačí 3 porce (snídaně, oběd, večeře), tak by měly být větší než u toho, kdo jí pětkrát denně (navíc svačiny). Po jídle byste neměli mít hlad a také by ho na vás nemělo být moc.

Závěr

Jakmile budete mít hlad, zaměřte se na to, jak se stravujete. Jestli nejíte málo, nemáte velké mezery mezi jednotlivými jídly nebo jestli nejíte potraviny, po kterých máte hned hlad. Snažte se najít příčinu a tu vyřešit. Většinou je problém v jednom ze jmenovaných faktů.

Hladověním rozhodně nezhubnete, právě naopak hubnutí se stane o to víc těžší. Při vhodné a pravidelné stravě by se hlad neměl vůbec objevovat.
Diskuze k článku


A co mám dělat, když mám pořád hlad?????
Jitka, 1. 10. 2015 10:32
Co přesně mám jizt ?????
jaruška, 8. 10. 2015 18:36
Nový komentář do diskuze: