logo

Jste to, co jíte: Jak hubla Eva Havránková?

Jste to, co jíte
Jste to, co jíte: Eva Havránková

Zhubněte s unikátními produkty:


V dalším díle pořadu Jste to, co jíte, který se odvysílal 3. 4. 2017, hubla Eva Havránková z Brandýsku u Kladna. Evě je 33 let, je vdaná a má tři děti. Bojuje s nadváhou od dětství, protože zdědila sklony k nadváze a to by chtěla změnit.

Evě po každém porodu vždy něco zůstalo a dopracovala se až k váze 97 kg. Momentálně se stará o tři děti a navíc o rozestavěný dům. Nemá vůbec čas na vaření, proto připravuje polévky z bujónů, polotovary a párky. Pohybu se rovněž nevěnuje, protože nic nezvládá - je hned zadýchaná, nemůže nic dělat kvůli váze a nevejde se ani na dětskou houpačku nebo kolotoč, což je jí líto.

Eva, která pochází ze Slovenska, tvrdí, že obezitu má v rodině, jelikož obézní je její maminka i babička. Nyní má strach, aby tak nedopadly i děti. Těm chutná jen nezdravá strava, na kterou jsou zvyklé a zdravá jim přestává chutnat. Rovněž se Eva obává, aby si její manžel nenašel nějakou jinou, když bude pořád tlustá.
Největší problém Evy je ten, že stále jí a má hrozné stravovací návyky, které zdědila (byla tak vychována). Vyšly jí špatné krevní testy a má náběh na cukrovku.

Její fyzička je na tom bídně, moc pohybu nesvede a přitom kdysi jezdila na kole nebo dělala fitbox. Chtěla by to změnit, ale aktuálně to moc nejde. Váha ji v tom omezuje. Asi před rokem si vyzkoušela českou Pevnost Boyard, ale i to skončilo fiaskem. Tento sen by si chtěla splnit a zvládnout to.

Co musí z lednice a ze špízu pryč?

Párky, paštiky, salámy, šunky s malým obsahem masa, bujóny, polotovary, tučné sýry, klobásy, slanina, ochucené jogurty, zmrzliny, sladké pečivo, křupky atd.

Eva říkala Havlíčkovi, že párky s vysokým obsahem masa a dětské šunky kupovala kvůli tomu, že si myslela, že jsou zdravé a netušila, že vůbec nemusejí být.

Co by měl obsahovat zdravý jídelníček?

Eva ještě kojí a je stále unavená, proto musí jídelníček sestaven s ohledem na tyto skutečnosti.

V jídelníčku najde libové maso, ryby, vejce, šunky, neochucené mléčné výrobky, celozrnné těstoviny, celozrnné pečivo, knäckebrot, obiloviny, ovoce, zeleninu, zdravé sušenky, ořechy, oleje atd.

Školení v hypermarketu na čtení etiket

Havlíček Evě dal v obchodě menší školení, aby věděla, jakou šunku a sušenky má vybírat.
Šunka by měla obsahovat minimálně 90 % masa, min. 19 % bílkovin, max. 2 % soli a 5 % tuku. Rovněž ji upozornil na to, že každá dětská šunka nemusí být vhodná.
Sušenky by měly obsahovat minimálně 5 % vlákniny, tuk do 15 %, cukru by měla být max. 1/3 množství sacharidů. I tak by se měly tyto zdravé sušenky konzumovat s rozumem.

Cvičení pro Evu

Hanka Kynychová jí doporučila, aby cvičila na balanční podložce a zpevnila svaly pánevního dna a střed těla. Po třech císařích a několika operacích je má velmi ochablé a posilování je u ní takřka nemožné. Kromě balanční podložky dostala rotoped a má chodit na fyzioterapie.

Recept na banánovou zmrzlinu

Suroviny: (5 porcí)
5 zmrzlých banánů
3 lžíce bílého jogurtu
2 lžíce arašídového másla bez soli

Postup:
Všechny suroviny umístíme do robotu a mixujeme, dokud není hmota hladká.
Následně zmrzlinu podáváme nebo naplníme formičky na nanuky.

Jak Eva pokračuje?

Eva se pustila do hubnutí s vervou: jezdí na rotopedu, chodí se psem na procházky, chodí s holemi (nordic walking) a cvičí na balanční podložce. Aby se mohla věnovat pohybu, děti hlídá manžel. Také chodí na fyzioterapie, díky kterým ji méně bolí záda a nebrní noha.

jste to, co jíte eva

Rovněž zdravě vaří - připravila si např. těstovinový salát s tuňákem a zeleninou. Při vaření těstovin, rýže a brambor nesolí vodu, více ochucuje bylinkami a dětem i manželovi jídlo více chutná. Připravila domácí nanuky, které doma měly velký úspěch.

Psycholožka Laura Janáčková s Evou probrala zdravé stravování a co by měla dělat, pokud děti nebudou chtít zdravou stravu. Poradila, aby jim nikdy neustupovala a aby jim nepovolovala nezdravé potraviny, i kdyby dělaly scény nebo nechtěly nic jíst. Hlavně děti rády napodobují rodiče a tím by se Eva měla řídit.

Nečekaná návštěva Havlíčka

Petr Havlíček přišel Evu zkontrolovat, když u ní byla na návštěvě její maminka. Ta se celkem divila tomu, jak velké porce Eva jí, vždy se domnívala, že při dietě se jedí pouze malinké porce, po kterých je často hlad. Sama ví, že se stravuje špatně, ale není schopná s tím něco udělat, jí ze stresu a nemá ani žádnou motivaci. Přála by si to zlepšit, chtěla by jídelníček a plán jako Eva. Domluvila se s Havlíčkem, že jí také pomůže.

Blíží se konec a po čtyřech měsících se Eva vejde na houpačku i kolotoč, dřív se do sedadel nemohla napěchovat kvůli větším proporcím.

Také ji čeká česká varianta Pevnosti Boyard (QuickGame), kam se vydává soutěžit se svým manželem, Hankou Kynychovou a Alicí Hauptovou. Hanka mj. zmíní, že se účastnila Pevnosti Boyard ve Francii, která se před nedávnem vysílala v televizi, a že je za tuto skutečnost vděčná. Aby toho nebylo málo, přijde za nimi Libor Bouček, který je povede deseti disciplínami. Eva to zvládne a tým je na ni právem pyšný.

A jak dopadly výsledky?

Za 4 měsíce Eva zhubla 12 kg (z 97 kg na 85 kg), přes pas 20 cm (ze 128 cm na 108 cm) a přes boky 8 cm (ze 111 cm na 103 cm). Navíc se jí zlepšily výsledky krevních testů.

Nato ji čekala menší proměna - nový střih, barva a líčení.

Maminka Evy za měsíc zhubla 5 kilo, zlepšily se jí krevní testy a chce hubnout dál.

Po dvou měsících za Evou přijel se svým týmem Havlíček, aby ji zkontroloval. Stále hubne, zdravě vaří, vymýšlí si recepty se sníženým obsahem cukru a věnuje se pohybu.

Foto: play.iprima.cz


Nový komentář do diskuze: