logo

Lymfatické masáže - příjemné a prospěšné

Zdraví Rady Tipy
lymfatické masáže

Masáže miluje snad každý, kdo je jednou okusil. Ať už se jedná o klasické či thajské masáže, skvěle uvolňují tělo i mysl a cítíme se po nich jako znovuzrození. Příjemný pocit však není jediné, co nám masáž poskytuje, krom něj může také velice příznivě zapůsobit na naše zdraví.

Pokud jste ještě nevyzkoušeli blahodárné účinky lymfatických masáží, je čas to napravit. Lymfatická masáž je totiž nejen populárním kosmetickým zákrokem proti nevzhledné celulitidě, ale také vysoce účinnou metodou například k léčbě chronických otoků a jiných zdravotních potíží.

Co je to lymfa?

Lymfa neboli míza je tekutina v lidském těle, která vzniká z tkáňového moku. Proudí z mízních vlásečnic do širších cév, kde se také nacházejí lymfatické uzliny, v nichž se míza filtruje.

Lymfa je odváděna do žilního systému, necirkuluje tedy v uzavřeném oběhu, ale tvoří jednosměrný lymfatický systém, jehož funkcí je filtrace a detoxikace, a je tedy nepostradatelnou součástí naší imunity.

Složení mízy se odvíjí od toho, ve kterém orgánu vzniká. Na rozdíl od krve však tok lymfy stimuluje svaly a ne srdce, pro zdravý mízní systém je tedy nepostradatelný pravidelný pohyb. Je-li lymfatický systém nějakým způsobem narušen, dochází k tvorbě lymfedémů, jenž je nutné odstranit právě lymfatickou masáží.

Lymfatické masáže

Lymfatické masáže nebo také lymfatické drenáže či zkráceně lymfodrenáže působí na lymfatický systém. Provádí se buďto manuálně nebo za pomoci přístrojů, je však třeba, aby je prováděl zdravotnický nebo speciálně školený pracovník.

Obecně se však uvádí, že manuální lymfodrenáže jsou účinnější a pečlivější, zároveň jsou také jemnější než klasické rekondiční masáže, protože neovlivňují svaly nýbrž lymfatické cévy a uzliny. Navíc se používají v případech, kdy by klasická masáž jen uškodila.

Lékaři a maséři často tyto dvě techniky kombinují – nejprve manuálně uvolní lymfatické uzliny a ztuhlá místa (což v kosmetických salónech mnohdy zanedbávají nebo zcela vynechávají), teprve poté se zpravidla uchyluje k lymfodrenáži přístrojové.

Jaké jsou účinky lymfodrenáží?

Drenáž stimuluje lymfatický systém, napomáhá odbourávání tuku, slouží jako prevence a léčba celulitidy, zlepšuje stav pleti i pokožky, působí proti stresu, mírní otoky a snižuje projevy syndromu „těžkých nohou“, je i určitou prevencí proti nádorovým onemocněním, napomáhá celkové detoxikaci organismu a mnoho dalšího.

Lymfodrenáž je v současné době používána také v nemocnici k mírnění bolesti po operacích – pomáhá odvádět tekutiny z buněk napuchlých tkání, což pacientovi poskytuje úlevu a zároveň urychluje ozdravovací proces. Vyhněte se domněnce, že po prvním podstoupení masáže dojde k výraznému zlepšení, ať už zdravotnímu nebo kosmetickému. Například při zmíněné léčbě celulitidy se doporučuje minimálně 10 procedur, z nichž jedna trvá přibližně 30 – 60 minut.

A jak to vypadá s cenou?

Ceny lymfatických masáží v České republice jsou poměrně stálé. Manuální lymfodrenáže samozřejmě stojí více než ty přístrojové. Za masáž vybrané části těla obvykle zaplatíte okolo 400 Kč, celková drenáž vás pak přijde cca na 1200 Kč. U přístrojových drenáží se ceny pohybují okolo 300 – 500 Kč za jednu proceduru. Centra a salóny nabízejí širokou škálu doplňkových služeb, díky kterým se ceny značně odlišují.

Máte zkušenosti s lymfatickými masážemi?


Nový komentář do diskuze: