Nahraďte bílý cukr přírodními sladidly
18. 7. 2015 Zajímavosti Tipy Zdravý stylJak všichni víme, klasický bílý cukr není nic zdravého. Navíc řepný cukr se vyskytuje snad všude a to v dosti velkém množství. Je dokázáno, že může za mnohé nemoci, obezitu a další. Cukr můžete nahradit přírodními sladidly, která jsou zdravější a prospěšnější pro tělo.
Cukr najdeme všude, někde v menším množství a někde ve větším množství. Málo ho najdeme v kečupu, slaném pečivu nebo instantních polévkách, větší množství se nachází ve sladkostech, sladkém pečivu, limonádách, zákuscích či čokoládě. I když se poslední dobou čím dál tím více nahrazuje glukózo-fruktózovým sirupem, který je považován za mnohem horší variantu.
Bílý rafinovaný cukr se dá nahradit mnoha různými způsoby, nabízí se tmavý cukr, sirupy, listy stévie nebo sušeným ovocem. Záleží na každém, co si oblíbí nebo co mu vyhovuje. Ne každá náhražka se dá místo cukru použít.
Čím nahradit cukr? Zkuste přírodní sladidla
Med
Med je zdravou náhražkou cukru, která se hodí na pečení, vaření, do čaje i kávy. Díky tomu, že je sladší, potřebujeme ho na oslazení méně. Navíc med obsahuje cenné antioxidanty, posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky. Ale tyto přednosti využijete pouze, pokud jej nepřidáte do horkého nápoje nebo s ním nebudete péct. Dále je nutné dávat pozor na to, aby byl med opravdu kvalitní bez doslazování nebo směsice medů z různých koutů světa.
Energetická hodnota na 100 g: 1 360 kJ (324 kcal), bílkoviny: 0,4 g, sacharidy: 45 g, tuky: 0 g.
Orientační cena: od 50 Kč za skleničku
Třtinový cukr
Cukrová třtina se sklidí, rozdrtí a z ní se získá šťáva. Ta se vyčistí, vznikne sirup a následnou trojnásobnou krystalizací se vyrobí přírodní cukr. Obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek a enzymů. Když je tmavší, obsahuje rovnou také melasu, která je velmi cenná. Někdy se prodává i pod názvem raw sugar. Nepleťte si ho ale s klasickým řepným cukrem, do kterého se přidává pouze melasa na obarvení.
Nutriční hodnoty na 100 g: 1 682 kJ (400 kcal), bílkoviny: 0 g, sacharidy: 99 g, tuky: 0 g
Orientační cena: 40 Kč/500 g
Melasa
Jde o hustou kapalinu, která má černou a vzniká po vycukernění cukrové třtiny. Má lehce karamelovou až nahořklou chuť. Melasa je bohatá na obsah minerálů, vitamínů a enzymů. Taktéž má četné účinky na zdraví v mnoha oblastech (např. detoxikace organismu, pozitivní vliv na svalovou, kardiovaskulární a nervovou soustavu, trávení a povzbuzení organismu.
Energetická hodnota na 100 g: 1 320 kJ (314 kcal), bílkoviny: 0 g, sacharidy: 53 g, tuky: 0 g
Orientační cena: 75 Kč/500 g
Javorový sirup
Javorový sirup vás překvapí sladkou a jemnou chutí, která dodá pokrmům zajímavou chuť. Podle kvality se označuje písmeny A až D, ten nejkvalitnější a nejdražší je označen A. Sirup se hodí jak do studené, tak i teplé kuchyně. Má nízký glykemický index a vyšší sladivost než klasický cukr.
Energetická hodnota na 100 g: 920 kJ (219 kcal), bílkoviny: 0 g, sacharidy: 88 g, tuky: 0 g
Orientační cena: 180 Kč/250 ml
Sirup z agáve
Agávový sirup se získá naříznutím listů kaktusů Agáve a následným složitým sběrem. Má nízký glykemický index, vyšší sladivost, ale i vyšší obsah fruktózy. Hodí ke slazení všech pokrmů.
Energetická hodnota na 100 g: 1 240 kJ (295 kcal), bílkoviny: 0 g, sacharidy: 75 g, tuky: 0 g
Orientační cena: 90 Kč/300 ml
Ječmenný sirup
U něj se používá prodejní označení Sladěnka. Jedná se o výtažek z ječmene. Hustý sirup s lehce trpkou chutí, která se podobá konzistencí medu, se hodí ke slazení všech pokrmů. Obsahuje vitamíny, minerální látky atd.
Energetická hodnota na 100 g: 1 355 kJ (323 kcal), bílkoviny: 0 g, sacharidy: 76 g, tuky: 0,1 g
Orientační cena: 60 Kč/400 g
Stévie
Stévie je bylinka, která pochází z Jižní Ameriky. Můžete si ji pěstovat doma a použít na doslazení usušené nebo čerstvé lístky, můžete ji také koupit a to jako tabletky nebo krystalky. Výhodou je, že se jedná o nízkokalorické sladidlo, které nemá nežádoucí účinky na rozdíl od sacharinu a aspartamu.
Energetická hodnota na 100 g: 0 kJ
Orientační cena: 300 Kč/500 tablet
Kokosový cukr
Tento cukr je brán za novinku, ovšem je celkem drahý. V Indonésii se sbírá nektar z květů kokosových palem, ten se uvaří jako karamel a následně se rozdrtí. Kokosový cukr je bohatý na vitamíny (hlavně skupiny B), minerální látky, antioxidanty a aminokyseliny, má velmi nízký glykemický index a to 35. Moučníkům a nápojům dodává zajímavou chuť.
Nutriční hodnoty na 100 g: 1 365 kJ (325 kcal), bílkoviny: 1,8 g, sacharidy: 92 g, tuky: 3,4 g
Orientační cena: 150 Kč/250 g
Existují i další zdravé možnosti, jak můžete sladit. Nabízí se např. rýžový, datlový, borůvkový nebo pšeničný sirup. Tyto neobvyklé sirupy pořídíte v obchodech se zdravou výživou a některé i v super- a hypermarketech (např. javorový sirup, třtinový cukr).
Stále se jedná o cukr
I když budete sladit zdravější variantou než cukrem z cukrové řepy, stále se jedná o cukr, který obsahuje hodně kalorií. Ve velkém množství je i zdravé sladidlo nevhodné, protože se po něm nejenže přibírá, ale má i negativní vliv na zdraví. V malém množství určitě nikomu zdravá sladidla neuškodí, ale na větší množství si dávejte obecně pozor.
Používáte nějakou zdravou variantu slazení?
Diskuze k článku