logo

Zázračné antioxidanty v potravinách

Zdraví Zajímavosti Wiki Imunita
antioxidanty

Zhubněte s unikátními produkty:


V potravinách se nachází mnoho cenných látek a jednou z nich jsou i antioxidanty. Strava bohatá na antioxidanty pomáhá posilovat naši imunitu, slouží jako prevence chřipky, nachlazení a dalších nemocí. Co to jsou ty všude neustále omílané antioxidanty? Kde je najdete a jak pomáhají na lidské zdraví?

Co jsou antioxidanty?

Antioxidanty jsou látky, které ochraňují a posilují náš organismus před volnými radikály. Volné radikály vznikají přímo v organismu kvůli různým vlivům (stres, znečištěné ovzduší, kouření, pití alkoholu, nevhodná strava, nemoci atd.). Ačkoliv jsou volné radikály nutné kvůli různým procesům v těle (např. k likvidaci bakterií a nemocí), je nutné, aby byly v rovnováze s antioxidanty.

Pokud by bylo v těle více volných radikálů než antioxidantů, vznikl by oxidační stres, během něhož se mohou buňky v těle poškodit. Při dlouhodobém oxidačním stresu se mohou objevit různá onemocnění (např. kardiovaskulární, autoimunitní i nádorová onemocnění) a také tělo rychleji stárne.

Pro správné fungování našeho těla je nutné, aby byla rovnováha mezi antioxidanty a volnými radikály.

Hlavní antioxidační vitamíny jsou - vitamín A (beta-karoten), vitamín C a vitamín E. Dále antioxidanty jsou i další látky - selen, zinek, koenzym Q10, flavonoidy aj. Tyto cenné látky se nejvíce nacházejí v ovoci a zelenině, největší obsah je vždy v syrové podobě, s jakoukoliv úpravou se jejich obsah v jídle snižuje. Jako nejvhodnější úprava se bere vaření v páře.

Nejenže antioxidanty chrání před různými nemocemi, ale zpomalují stárnutí. Právě díky nim mají potraviny svou specifickou chuť a barvy. Rovněž prodlužují trvanlivost potravin, proto se vitamín C přidává do průmyslově zpracovaných výrobků, aby déle vydržely.

antioxidanty v potravinách

Kde se antioxidanty nacházejí?

Antioxidanty mohou být jak přírodní, tak i syntetické. Přírodní se nacházejí v potravinách, zatímco syntetické jsou k dostání v lékárnách a obchodech ve formě potravinových doplňků. Antioxidanty se nacházejí téměř ve všech průmyslově nezpracovaných potravinách. Některé jsou na ně bohaté a některé méně. Obecně jako nejsilnější se považuje bobulovité ovoce. Obsahují je i následující potraviny - ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, semínka, ořechy, bylinky, ryby, maso, víno či káva.

Nejlepšími antioxidanty jsou ty, které najdeme v přírodě - ovoce, zelenina, ořechy, semena, bylinky atd.

Potraviny bohaté na antioxidanty

 • Drobné ovoce - borůvky, rybíz, brusinky, jahody, ostružiny, maliny, angrešt
 • Zelenina - zelí, brokolice, česnek, cibule, listová zelenina, červená řepa, dýně, špenát, mrkev, papriky atd.
 • Ovoce - jablka, hrozny, švestky, kiwi, citrusy, meruňky, broskve, avokádo, rajčata
 • Bylinky - rozmarýn, tymián, medvědí česnek, máta, oregano, kopr
 • Ořechy a semena
 • Kakaové boby (čokoláda s obsahem kakaa 70 % a více)
 • Červené víno
 • Kustovnice čínská (goji)
 • Tučné ryby
 • Některé druhy masa a vnitřnosti
 • Zelený čaj
 • Zastudena lisované oleje
 • Káva
 • Zelené potraviny - zelený ječmen, chlorella, spirulina
 • Acai berry
 • Koření - kurkumin

Nejlepší jsou vždy přírodní

Největší význam má pro lidské tělo příjem antioxidantů, které jsou přírodní. Vždy raději sáhněte po čerstvém ovoci, než abyste brali přípravky z lékárny. Tělo látky z něj mnohem lépe využije, než je tomu u druhého případu. Kromě toho ovoce a zelenina obsahují i další látky a mají vlastnosti, které organismu ocení (např. jsou protizánětlivé, detoxikační, močopudné atd.)

Jeden z nejsilnějších antioxidantů je astaxanthin.

Pozor na množství

Ačkoliv je pro lidské tělo příjem antioxidantů důležitý, jejich nadměrný příjem (hlavně vitamínu E a A) může člověku uškodit. Podle některých studií tyto antioxidanty v nadměrném množství způsobují rakovinu nebo mohou mít jinak škodlivé účinky. Toho se ale za normálních okolností nedá docílit těmi antioxidanty, které se nacházejí v potravě, nýbrž syntetickými (vysoké dávky vit. A a E z doplňků stravy)

Příjem antioxidantů je pro tělo velice důležitý, proto se doporučuje každý den si vzít několik porcí zeleniny a ovoce. Je vhodné omezit stravu bohatou na sladkosti, smažená a tučná jídla, obecně by strava neměla být monotónní, ale pestrá.
Nový komentář do diskuze: