Fíky - exotické ovoce s účinky na hubnutí
1. 11. 2015 Potravina OvoceFíkovník je rostlina vysoká až deset metrů, jejichž plody (fíky) se sklízejí nejčastěji dvakrát ročně a to začátkem léta a koncem léta. My si můžeme pochutnat jak na čerstvých, tak i sušených. Víte, čím jsou fíky tak výjimečné, jak je koupit a na co je použít?
Ačkoliv smokvoň, fíkovník nebo také fíkus pochází z Orientu, nyní se pěstuje v teplých částech Evropy (Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Kypr) nebo v Turecku či Kalifornii. Výhodou je, že jej můžete vypěstovat rovněž doma a pak sklízet plody. Záleží ale na odrůdě, neboť existuje až 700 druhů.
Co to vlastně je?
Fíky jsou fialové plody střední velikosti, na které můžete narazit ve větších obchodech hlavně v sezóně. Jsou charakteristické tím, že se skládají převážně z vody, drobných semínek a chutnají dobře buď jen tak čerstvé, nebo ve spojení s dalšími surovinami.
Výhodou je, že neobsahují žádné tuky a sacharidy tvoří asi čtvrtinu hmotnosti. U sušených je to ale jinak, ty obsahují až tři čtvrtiny cukru.
Dále jsou ceněny pro vysoký obsah vlákniny, draslíku, vápníku, hořčíku, sodíku, fosforu, železa, vitaminu C a vitamínů skupiny B. Obsahují též flavonoidy a enzymy.
Čím fíky pomáhají?
- Snižují únavu.
- Zlepšují náladu.
- Pomáhají na lepší soustředění a výkonnost.
- Obsahují hodně vlákniny.
- Pomáhají při zácpě.
- Mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru.
- Neutralizují kyselou stravu.
- Pozitivně působí na nervy a nervovou soustavu.
- Pomáhají zasytit na delší dobu.
- Mají pozitivní vliv při redukci váhy.
Fíky při hubnutí?
Toto ovoce má skvělou vlastnost, že brzy zasytí. Stačí sníst pár kousků a nemáte hlad na delší dobu. Navíc čerstvé fíky jsou nízkokalorické, u sušeného je to trošku horší. Na druhou stranu obsahují velké množství vlákniny, která je potřebná pro správné zažívání, takže kalorie mohou jít na chvíli stranou. Ale i tak, dbejte na rozumné množství.
Kolik obsahují kalorií?
Čerstvé fíky - 100 g obsahuje 340 kJ (81 kcal), z toho bílkoviny: 1 g, sacharidy: 18 g, tuky: 0,5 g, vláknina: 3 g
Sušené fíky - 100 g obsahuje 1 244 kJ (296 kcal), z toho bílkoviny: 3,7 g, sacharidy: 68 g, tuky: 1 g, vláknina: 18 g
Nákup exotického ovoce
Na fíky natrefíte v našich obchodech hlavně v sezóně, výjimečně též mimo ni. Můžete tam koupit jak čerstvé fíky, tak i sušené nebo zpracované ve výrobcích. U čerstvých dbejte vždy na výběr, slupka nesmí být porušená, ovoce by mělo být měkké, na slupce nesmí být skvrny či jiné problémy.
Měkké fíky se mohou rovnou konzumovat a připravovat s nimi různé pokrmy, pevnější jsou vhodnější na gril, na přípravu čatní nebo na pečení.
U sušených fíků je výběr komplikovanější, protože byste měli dávat pozor, ať na nich není v obchodě viditelná plíseň. Před konzumací je doma pořádně prohlédněte, zda se tam nevyskytuje plíseň nebo roztoči. Ale pozor, bílý povlak na sušených fících není plíseň, jedná se o uvolněný cukr.
Jak se fíky jedí?
Fíky můžete jíst jen tak bez jakékoli přípravy. Čerstvé fíky by se měly sníst co nejrychleji po koupi, stačí je pouze omýt a následně sníst (i se slupkou). Sušené se jedí stejně jako jiné sušené ovoce.
Co s nimi můžete připravit?
V kuchyni má toto ovoce velké využití. Můžete ho grilovat, vařit, sušit, péct atd. Výborná je nejen marmeláda, ale i kompoty, saláty, likéry, fíkový salám, čatní, koláče atd. Skvěle chutnají se sýry nebo šunkou. Recepty jsou s nimi velice zajímavé.
✅ Zapečené fíky se sýrem
Ingredience:
8 čerstvých fíků
100 g mozzarelly nebo kozího sýra
čerstvý tymián
balzamikový ocet
Postup:
1. Fíky pořádně omyjeme, osušíme a odkrojíme stopku. Následně fíky přeřízneme do kříže téměř ke konci a položíme na alobal.
2. Dovnitř dáme kousek sýra a pokapáme octem. Nahoru položíme kousek tymiánu.
3. Následně každý fíky zabalíme do alobalu, vložíme na plech a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C 12 - 14 minut. Můžeme je také grilovat.
✅ Pečené fíky s medem
Ingredience:
8 čerstvých fíků
lžíce másla
med
pistácie nebo jiné ořechy
mletá skořice
řecký jogurt
Postup:
1. Fíky pořádně omyjeme, osušíme a odkrojíme stopku. Následně fíky přeřízneme do kříže téměř ke konci a položíme na plech nebo zapékací mísy.
2. Dovnitř dáme trošku másla, kávovou lžičku medu, trošku nasekaných ořechů a mleté skořice. Fík uzavřeme (pomůžeme si párátkem).
3. Následně plech vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme pár minut, dokud nevznikne omáčka z másla a medu. Poté ještě pečeme asi dvě minuty.
4. Fíky podáváme s omáčkou a jogurtem.
Jak na pěstování doma?
Jak již bylo zmíněno, fíkus můžete pěstovat i v našich podmínkách. Na zimu je nutné jej přezimovat do tepla. Oblíbené je pěstovat jej jako okrasnou rostlinu nebo pro ovoce. Záleží ale druhu, protože ne všechny jsou vhodné pro pěstování a plození u nás. O tom, jak je můžete více pěstovat, se dozvíte v různých receptářích.
Jako menší zápor fíků můžeme zmínit, že po konzumaci většího množství se může někdy objevit průjem. Obsahují totiž spoustu vlákniny a po jejich snědení rovněž není ideální pít hodně tekutin.
Máte fíky rádi nebo se jich bojíte?
Diskuze k článku