logo

Jak na velké břicho u postavy typu jablko?

Články Zhubněte Rady
velké břicho

Zhubněte s unikátními produkty:


Mnoho žen a většina mužů má postavu typu jablko. Právě u tohoto typu postavy se ukládá tuk převážně v oblasti břicha, i když zbytek postavy je štíhlý. Tuk na břiše je celkem nebezpečný, protože může mít špatný vliv na zdraví a vznik nemocí. Právě u jablek je celkem obtížné zbavit se břicha, nepomáhá na něj pouhé cvičení, ale hlavně strava. Víte, jak se můžete tohoto tuku zbavit?

Jak poznáte, že jste jablko?

Ukládá se vám tuk hlavně na břiše a případně v dolní části zad a stehnech, nohy máte štíhlé, boky malé a zadek nevýrazný? Taktéž si u sebe všímáte silnějších ramen, hrudníku a větších prsou? Tak to potom je vaše postava typu jablko. Ženy ještě k tomu nemají ani moc výrazný pas. Břicho se vám postupně ale jistě zvětšuje, což může být časem pořádný problém. Tohoto zvětšování si můžete všimnout i u svých rodičů (pro ženu matka a pro muže otec). Tloušťka se nedědí, ale typ postavy může. Pokud se sebou nezačnete něco dělat, můžete se těšit na velké břicho, celkově silnější horní část těla a na zdravotní potíže.

Tuk, který se objevuje na břiše, není podkožní, ale viscerální. To je tuk obalující vnitřní orgány a z tohoto důvodu je rizikovější pro rozvoj nemocí, mezi které patří cukrovka, vysoký krevní tlak, infarkt, mozková mrtvice nebo vyšší hladina cholesterolu.

Chcete-li zhubnout břicho, zaměřte se na vhodné stravování, které bude zahrnovat dostatek bílkovin, kvalitní sacharidy a tuky. Naopak omezte konzumaci bílého a vícezrnného pečiva, které často bývá významným viníkem.

Co je vhodné jíst?

Vhodné je zařadit do jídelníčku více zeleniny, ovoce, bílého masa, ryb (i tučných), libového hovězí, obilovin (vločky, pohanka, jáhly atd.), kvalitních netučných uzenin, celozrnných potravin, vejce, zakysaných mléčných výrobků, žitný chléb, luštěnin, semínek, ořechů a olivového oleje.

Stravování by mělo být pravidelné a porce by měly být menší. Na večer by se to nemělo přehánět se sacharidy, ale není vhodné je úplně vynechat. Stačí jen zmenšit jejich množství. Důležité je také dostatečně pít a to neslazené tekutiny.

Co naopak podporuje přibírání?

Za přibírání často u postavy typu jablko může velký příjem sacharidů, které najdete v pečivu, těstovinách, bramborách, obilninách a samotném cukru. Netřeba se zmiňovat o tom, že nevhodné jsou i sladkosti, čokolády a chipsy. Zapomeňte také na sladké moučníky, zákusky, sladké limonády a obecně přílišné slazení.
Právě u sacharidů je vhodné množství omezit, hlavně u příloh a večerních pokrmů. Dejte si menší porci, vyměňte bílou variantu za celozrnnou (cel. rýže, těstoviny, chléb) a za obilniny (pohanka, oves, jáhly, quinoa atd.).

Omezte pečivo

Také omezte konzumaci pečiva, které často může za ukládání tuků na bříšku. Nikdo neříká, že byste neměli jíst pečivo či chléb, ale vhodné je množství omezit. Dobrým řešením ani není vyměnit bílé rohlíky za celozrnné, protože ty jsou často pouze obarvené karamelem a jsou jen vícezrnné. Na druhou stranu někomu pomáhá vyřadit lepek ze stravy úplně, což už záleží na každém jednotlivci.

Problémové mléko

U některých osob může být problematickou potravinou i mléko a to hlavně u těch, kteří trpí intolerancí laktózy. To poznáte podle toho, že vám vadí mléko a některé mléčné produkty (projevuje se to nadýmáním, průjmy, pálením žáhy, nafouklým břichem atd.). Ty je vhodné omezit a místo nich si občas dát zakysané výrobky, pokud vám nevadí.

Jaké cvičení je nejvhodnější?

Pokud se chcete zbavit většího břicha, měli byste se zaměřit na dvě oblasti cvičení a to na posilování a na aerobní trénink.

Posilování

Vhodné je posilovat střed těla a hluboké svaly. Na to je nejlepší pilates, kalanetika, power jóga a posilování zad. Tomuto cvičení se věnujete alespoň dvakrát týdně, abyste je posílili.
Naopak není nutné cvičit každý den nebo obden na břicho, tuky se při cvičení nespálí a můžete si poškodit páteř. Pravidelné cvičení břicha (2 - 3x týdně) má smysl v případě, když budete mít bříško menší. Velké břicho tím rozhodně nezhubnete, jak se často mnoho lidí mylně domnívá.

Aerobní cvičení

Vzhledem k tomu, že potřebujete spálit tuk, vrhněte se na aerobní cvičení. Vhodná je rychlá chůze, nordic-walking, jogging, běh, plavání, squash, box nebo cvičení na orbitreku a to třikrát týdně po dobu 45 - 60 minut. Při tomto cvičení, ale dbejte na to, ať máte tepovou frekvenci, při které se spaluje tuk (tj. 55 - 65 % své max. tepové frekvence).
Také je výborný intervalový trénink, ve kterém se střídá intenzivní trénink s relaxačním (např. sprint a chůze) v 7 - 10 opakováních a v časech 30 sekund a 60 sekund. Samozřejmostí je zahřátí organismu a poté menší odpočinek a strečink.

Pokud máte typ postavy jablko, začněte se střídmou stravou a pravidelným cvičením co nejdříve. Břicho se bude postupně zvětšovat a s každým centimetrem a rokem navíc bude jeho redukce těžší. Jakmile s tím začnete vytrvejte několik měsíců, neboť po prvním týdnu výsledky neuvidíte.


Nový komentář do diskuze: