logo

Primal - paleo strava z dob našich předků

Diety na hubnutí Diety
stravování

Zhubněte s unikátními produkty:


Ve světe do popředí zájmu dostává stravování či životní styl, který se nazývá primal. Paleo a primal strava je v mnoha ohledech podobná, přesto se ale liší v zásadních otázkách. Primal stravu založil Mark Sisson, který ji bere jako spásu nejen při hubnutí, ale i při řešení otázek, které se týkají zdravotních problémů.

Co je primal stravování?

Stravování primal je založeno na tom, že lidé by měli jíst stejně jako jejich předci. K úspěchu vede strava složená z tuků, ne z nízkotučné diety, u které se nejvíce doporučují sacharidové pokrmy, díky kterým se přibírá. Tak to tvrdí zakladatel diety primal, který se touto stravou zabývá.

Jídelníček primal se skládá z masa, ryb, vajec, zeleniny, oříšků a semínek, ovoce a také omezeně z mléčných produktů a čokolády. Jsou tedy povolené jen ty potraviny, které se konzumovaly již za dávných časů. Na druhou stranu mezi absolutně nevhodné patří obilniny (i celozrnné) a výrobky z nich, pečivo, těstoviny, cukry, luštěniny, fast-food, polotovary, limonády, alkohol a jiné.

Proč nejsou sacharidy vhodné?

Má se za to, že sacharidy jsou škodlivé, protože na ně lidé nejsou vůbec zvyklí. Jsou příliš vyšlechtěné, lidé jsou na nich závislí a v tak hojné míře škodí zdraví. Týká se to jak celozrnných obilnin, tak i bílých nebo dokonce samotného cukru, který tak rádi přijímáme ve formě sladkostí a dochucování. Avšak sacharidy se nezakazují úplně, ale pouze se omezují a nahrazují ovocem či zeleninou.

Dále sacharidy zvyšují hladinu cukru v krvi, tím se zvyšuje i hladina inzulínu. Inzulinu se produkuje zbytečně hodně a tělo se stává na inzulin odolné. Sacharidy, které zkonzumujeme, se přetransformují na tuk, vzniká častý hlad a člověk přibírá.

Kdo je Mark Sisson?

Mark Sisson je americký sportovec, který byl velmi aktivní v osmdesátých letech. Ovšem i přesto, že se jednalo o významného sportovce, objevily se u něj záhy různé zdravotní komplikace v podobě nejrůznějších nemocí. Jakmile skončil se svou kariérou, rozhodl se, že by mohl pomáhat ostatním a zjistí co, za tím vězí. Využíval získané informace z bakalářského studia biologie. Časem začal psát knihy a svůj blog plný informací. Za jeho nejspěšnější knihu se považuje The Primal Blueprint, která se zabývá paleo a primal stravou. Teď radí se stravou, zdravím, prodává doplňky, knihy a další potřeby.

paleo primal pyramida

Na jakém principu funguje hubnutí?

Primal je vlastně nízkosacharidová dieta. Sacharidů by se mělo přijímat každý den 50 až 100 gramů. Díky tomu se začne jako palivo brát tuk místo glukózy. Pokud se přijímá více sacharidů, tak se buď vůbec nehubne a udržuje se váha nebo se přibírá. U první možnosti je nutné brát v potaz, že je potřeba pravidelně cvičit, aby se daná váha udržela. Důležité je mít ve stravě za den maximálně 100 gramů sacharidů. Pokud byste jich měli více než 300 gramů, což je u mnohých běžná denní porce, jedná se o nebezpečnou porci podle primalu, která se časem může projevit mnoha nemocemi. Taktéž nezapomeňte na příjem bílkovin a tuků, jejich množství by mělo být přiměřené.

Dále se nesmí zapomínat konzumovat kvalitní bílkoviny a to tak, že by minimální dávka bílkovin měla být 1 - 2 gramů podle toho, kolik se nachází v těle svalové hmoty. V případě, že chcete nabírat svalovou hmotu, je nutné jíst i více bílkovin.

Tuky jsou důležitou složkou primal stravy. I když se často bere, že tuky jsou ve stravě špatné, pokud chce někdo zhubnout, tak to vůbec není. Tuky zasytí na delší dobu, neovlivňují hladinu cukru v krvi a nemají ani vliv na inzulin. Problém ale nastává ve výběru tuků, často se konzumují ty špatné (ztužené, margaríny, smažené potraviny) a ty lepší (živočišné tuky) se přehlížejí. Ve spojení sacharidů s tuky se ale tento tuk ukládá, neboť jako palivo jsou využívány sacharidy a ne tuky.

Jak sportovat?

Každého asi napadne, jak se pohybovali naši předci. Většinou chodili a lovili či sbírali, občas běhali nebo se stěhovali. Jejich sport byl spíše menší intenzity (ale delší), neplýtvali energií, jak se dělá teď při moderních sportech ve fitness centrech. Vhodné je posilování, HIIT cvičení, sprinty nebo indiánský běh.

Jak často jíst?

Běžně se doporučuje jíst pravidelně šestkrát denně v menších porcích, to ale u primal stravy vůbec neplatí. Nehraje se totiž na pravidelnost, můžete jíst tak často, jak jen chcete. Můžete jíst častěji i méně často, ale obecně se doporučuje jíst vždy, když potřebujete. Jakmile totiž budete jíst nízkosacharidovou dietu, nebudete mít potřebu jíst tak často, jak je to zvykem u běžné stravy plné sacharidů.

Taktéž je možné mít i občas úlet, který by ale neměl být pravidlem. Ze začátku, jakmile přejdete na primal stravování, je možné, že budete toužit po klasické stravě. Můžete si ji dát, ale jen trošku a občas. Časem vás ale tyto chutě přejdou. Obecně by se ale mělo brát v potaz, že nejméně 80 % stravy by měla tvořit primal strava a zbytek strava normální.

Jaký je rozdíl mezi primal a paleo stravou?

Několik zásadních rozdílů mezi těmito způsoby stravování je, i když na první pohled vypadají tyto dva způsoby stravování velmi podobně.
Paleo - zakazuje mléko a mléčné výrobky, povoluje med a umělá sladidla,
Primal - povoluje mléko a mléčné výrobky (ale nejsou nutné), zakazuje med a umělá sladidla

Pokud byste se rozhodli přejít na primal stravu, je vhodné přejít postupně. Pokud byste se začali najednou stravovat, jak lidé z paleolitu, je možné, že byste opět sklouzli zpět k původnímu stravování.

Co si myslíte o primal stravování? Jedná se o smysluplnou teorii nebo raději preferujete zažitý zdravý způsob stravování?


Nový komentář do diskuze: