Přírodní pomocníci na problémy při trávení
22. 11. 2014 ZdravíZažívací problémy občas trápí každého, ačkoliv nemusí jít o nic vážného, bývá to samozřejmě nepříjemné a obtěžující. Zdravé stravování je pro trávicí soustavu velmi důležité, ale každý občas udělá dietní chybu nebo se vyskytne problém, který je možné řešit přírodními pomocníky.
Podívejme se na nejčastější potíže a jak je můžete snadno řešit. Pokud se jedná o závažný nebo opakující se problém, je na místě vyhledání lékaře.
Probiotika na lepší trávení
Probiotika obsahují živé organismy (probiotické bakterie), které jsou pro pro tělo prospěšné a ve střevech napomáhajících trávení. Probiotika se doporučují k léčbě určitých problémů trávicí soustavy, pro její celkové zdraví nebo při užívání antibiotik. Některé druhy probiotik mohou ulevit při průjmu a zmírnit příznaky tzv. syndromu dráždivého tračníku. Najdete je v kysaných mléčných výrobcích, jogurtech a také se dají koupit ve formě tablet v lékárně.
Lékořice na pálení žáhy
Lékořice se již věky používá k léčbě příznaků některých poruch trávení, pálení žáhy (refluxu jícnu) a překyselení těla. Měli byste však užívat lékořici bez glycyrrhizinu (je označována jako DGL) ve formě tobolek, žvýkacích plátků či bonbonů, protože jinak může mít některé nežádoucí účinky, mezi které patří třeba zvýšení krevního tlaku.
Olej z máty peprné na dráždivý tračník
Zatím to ještě není potvrzeno, ale některé studie naznačují, že olej z máty peprné může zmírňovat nepříjemné nadýmání a bolesti spojené se syndromem dráždivého tračníku, jedné z nejčastějších trávicích poruch potlačující normální funkci tlustého střeva.
Olej se užívá ve formě enterosolventních kapslí, které se nerozpouští v žaludku, ale projdou až do tenkého a tlustého střeva, kde se olej uvolní. V malých dávkách máta neuškodí.
Heřmánek na bolavý žaludek
Heřmánek se hojně používá při různých onemocněních. Pomůže jak při bolestech žaludku, kolikách nebo nevolnosti, tak i proti nespavosti či úzkosti. Pozor však, pokud jste alergičtí na některé rostliny, jako je třeba ambrózie, mohli byste mít alergickou reakci i na heřmánek.
Zázvor na podrážděný žaludek
K léčbě bolestí žaludku používá asijská medicína zázvor. Na západě je zvykem doporučovat ho při nevolnostech a zvracení v těhotenství. Můžete jej užívat ve formě prášku, kapslí, tablet, čaje nebo jako čerstvě odloupnutý kořen. Bezpečnější jsou malé dávky asi 1 - 3 g denně.
Psyllium proti zácpě
Na zácpu funguje psyllium, protože obsahuje velké množství vlákniny. Ta je schopná absorbovat vodu ve střevech, takže je stolice objemná a lépe projde. Při léčbě zácpy je však také důležité pít hodně tekutin. Pozor, pokud jste alergičtí na pyly jitrocelu a některých druhů trav.
Artyčok na problémy se žaludkem
Extrakt z listů artyčoku zmírňuje doprovodné příznaky trávicích poruch, včetně dráždivého tračníku. Když se užívá denně, může pomoci proti zvracení, nevolnosti, plynatosti a bolesti nebo křeče břicha. Není známa žádná interakce extraktu artyčoku s léky, ale opět by měli být opatrní lidé alergičtí na ambrózii a podobné pyly.
Nezapomeňte se o užívání jakýchkoli doplňků, i když jsou rostlinné, poradit nejdříve s lékařem, pokud užíváte další léky nebo je-li žena těhotná.
Znáte další rady na potíže s trávením?