Probiotika jsou důležité přátelské bakterie
19. 10. 2016 Wiki ZdravíO tom, že jsou probiotika důležitá pro naše zdraví, se dočítáme téměř všude. Dají se sehnat v lékárně nebo se přirozeně vyskytují v potravinách. Víte ale, o co se vlastně jedná a jak pomáhají na zdraví?
Co jsou probiotika?
Probiotikum (z řeckého pro, což je příznivý a bios, což je život) je složka potravy, která se nachází ve specifických potravinách a má velice příznivé účinky na zdraví. Probiotické bakterie chrání převážně střevní trakt před patogeny, které mají negativní vliv. Mezi nejznámější bakterie se řadí ty z rodu Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus.
Obnovují přirozené prostředí, ve kterém mohou růst prospěšné bakterie a obnovují narušenou mikrobakteriální rovnováhu ve střevech.
Probiotika jsou známá rovněž jako živé kultury, přátelské kultury či bakterie.
Kde se nacházejí?
Probiotika se přirozeně nacházejí v potravinách, mezi které se řadí zakysané mléčné výrobky (jogurty, kefír, zákys, jogurtová mléka, kyška atd.), tvrdé sýry a zelenina, která prošla mléčným kvašením (kysané zelí, pickles, kimchi).
Taktéž se probiotika nacházejí ve výrobcích, na které se dávaly nebo možná stále dávají reklamy v televizi. Ovšem probiotika jsou i v obyčejném bílém jogurtu nebo kyšce.
Dále se probiotika vyskytují v přípravcích, které se prodávají v lékárnách. Může to být roztok (Hylac forte), tablety (Biopron, Lactobacily, Probicus atd.) nebo probiotické kapky, které jsou mnohdy určeny pouze pro děti. Tyto přípravky jsou volně prodejné, nejsou na recept.
Jak probiotika fungují?
Ve střevech se vyskytují jak přátelské, tak i nepřátelské bakterie. Ve výsledku se snaží střeva oba typy bakterií osídlit. Pokud bude dostatek přátelských bakterií, zamezí v obsazení střevní sliznice těm nepřátelským. K tomu ty přátelské ničí ty nepřátelské, což je také pro organismus velmi potřebné. Oslabená střevní mikroflóra má negativní vliv i na imunitu.
Jak nám pomáhají?
Jejich hlavní cíl je obnovit přirozené prostředí střevní mikroflóry, které bývá často poškozené nejen kvůli příjmu nevhodné stravy, ale také po lécích (hlavně při a po antibiotikách). Mají však i plno dalších účinků, můžeme jmenovat následující:
- Podporují správné fungování střevního traktu
- Obnovují střevní mikroflóru
- Zlepšují obranyschopnost organismu
- Ničí škodlivé bakterie ve střevech
- Pomáhají regulovat problémy se zažíváním - průjem i zácpu
- Upravují stolici
- Slouží jako prevence různých onemocnění
- Pomáhají při nemocech střev
- Obnovují střevní mikroflóru po antibiotikách
- Usnadňují trávení mléčného cukru (laktóza)
Při pestré stravě, která bude zahrnovat dostatečné množství zakysaných mléčných výrobků a také kysaného zelí, budete mít probiotik dostatek. Přírodní probiotika jsou pro tělo nejlepší, nemusíte myslet na pravidelné braní pilulek, které se může někdy prodražit.
Diskuze k článku