logo

Proč přibíráte, když cvičíte a hlídáte stravu?

Rady Články Zhubněte
zdravé stravování

Zhubněte s unikátními produkty:


Stravujete se poslední dobou stále stejně, máte i stejný pohyb, jen se změnila ručička na váze špatným směrem? Víte, proč se tomu tak děje a na co byste měli dát pozor? Existuje mnoho faktorů, díky kterým přibíráte, ačkoliv jíte zdravě a hýbete se. Když se na ně zaměříte, můžete se nepříjemnému přibírání vyhnout.

Velmi málo spíte

Spánek je velmi důležitý, protože při něm regeneruje tělo. Pokud nebudete dostatečně dlouhou dobu spát, budete mít tělo ve stresu. To se projeví tím, že snadněji přibíráte, lépe se ukládá tuk, máte větší hlad a nedostatek energie. Tyto projevy jsou zabijákem váhy, i když se budete pořád snažit cvičit či méně jíst.

Jediným řešením, jak můžete dostat organismus opět do pohody, je začít déle spát. Optimální je pro dospělého člověka spát 7 - 8 hodin. V případě, že vstáváte brzy ráno do práce nebo školy, běžte dříve spát. Nebo si odpoledne alespoň na chvíli schrupněte, budete se určitě cítit mnohem lépe. Máte-li práci na směny, snažte se dodržovat stejný řád, choďte spát ve stejnou dobu (u dané směny) a spěte dostatečně dlouho.

Stres má na váhu neblahý vliv

Stres je všude okolo nás, ať chceme nebo ne. Někteří si všechno berou k srdci, jiní nikoli. To může být problém, protože stres ovlivňuje nejen náladu, ale i zdraví (mohou vzniknout různá onemocnění či se zhoršit aktuální stav) a přibírání. Když je organismus ve stresu, ukládá si přijatou potravu do zásob. Tuk se ukládá převážně v oblasti břicha či hýždí.

Ve stresu člověk sáhne většinou po sladkém nebo jiném nezdravém jídle. Toto jídlo ho sice uklidní, ale zároveň i přibere. Nemluvě o tom, že když se stresujete, máte tendenci jíst více než obvykle.

Raději se uklidněte, vyhýbejte se stresovým situacím nebo je tolik neprožívejte. Nenechte se zničit stresem kvůli nějakým nepodstatným prkotinám, které vám akorát zbytečně ztěžují život. Problémy řešte s klidem a hlavně nezapomínejte na odpočinek.

Menopauza strašákem pro ženy

Často obávána menopauza pro ženy znamená zpomalení metabolismu a významné hormonální změny, díky kterým se začne ukládat tuk hlavně v oblasti břicha jako tuk viscerální. Kromě toho také ubývá fyzická aktivita, přičemž příjem zůstává stejný. To všechno se projeví zvýšením váhy, která nikdy nepotěší.

cvičení

Aby ženy nepřibíraly, tak je nutné nesnižovat energetický příjem, ale naopak zvýšit fyzickou aktivitu. Dále je potřebné jíst více bílkovin, protože ty většinou ve stravě chybí. Taktéž je nezbytné dodržovat pravidla zdravé výživy a vyhýbat se sladkostem, sladkým limonádám a smaženým pokrmům. Vzhledem k častému výskytu osteoporózy, nezapomínejte na dostatečnou konzumaci vitamínu D a vápníku.

Některé léky mají vliv na přibírání

Některé léky mají jako nežádoucí účinky uvedeno kromě desítky jiných i přibírání na váze. Často se jedná o steroidy, antidepresiva, léky na krevní tlak, onemocnění srdce, rakovinu, revmatickou artritidu a další. Také se jedná o hormonální substituční léčbu či antikoncepci. Zda se o opravdu jedná o nežádoucí účinek léku, zjistíte v příbalovém letáku, kde tato skutečnost musí být uvedena.

Řešením může být výměna léku, pokud jiný lék na dané onemocnění, u kterého se nepřibírá, vůbec existuje. V případě, že ne, tak je nutné dbát na vyváženou stravu a víc pohybu. Některé léky zapříčiňují pouze zvýšenou chuť k jídlu, kterou je potřeba ovládnout.

Možná nemoc?

Může se stát, že z ničeho nic přiberete. Nic nezměníte, ale váha se posouvá směrem nahoru za velmi krátkou dobu. Nejprve zjistěte, zda se něco nezměnilo (neberete nové léky či antikoncepci, možné těhotenství, stres atd.), pokud ne, navštivte praktického lékaře. Můžete se stát, že přibíráte, protože se vám objevila některá z nemocí. Neodkládejte návštěvu lékaře, ať se provedou všechna nezbytná vyšetření a odhalí se včas.

Tvoří se vám svaly

Pravidelně cvičíte a dbáte i na správnou a vyváženou stravu? Pokud vážíte stále více, tak je možné, že se vám tvoří svaly, které jsou těžší. To poznáte jednoduše tak, že vám bude některé oblečení volnější. V takovém případě nespoléhejte na váhu, ale na metr a pravidelné přeměřování partií.

Pokud to není žádný z uvedených faktorů, podívejte se na další chyby při hubnutí.

Máte problém s tím, že přibíráte a vůbec nevíte proč?


Diskuze k článku


Dobry Den chtěla jsem se zeptat jak dlouho tento jídelníček držet děkuji předem Kristýnka
Kristýna, 3. 6. 2015 4:36
Nový komentář do diskuze: