logo

Hubnutí v menopauze: Jak zhubnout v přechodu?

Rady Zhubněte Jak na to
žena menopauza

Zhubněte s unikátními produkty:


Menopauza neboli přechod je mnohdy spojen s obavami z rychlého tloustnutí, za které mohou nejen hormony, ale i menší fyzická aktivita a větší mlsání. Co můžete udělat pro, abyste v menopauze nepřibrala a nebo naopak zhubla?

Menopauza přichází většinou kolem 50. roku života. Jedná se dlouholetý proces, kdy se ženské tělo mění. Nejenže útočí hormony, ale často se k tomu připočítá rezignace na zevnějšek, zklamání ze života, strach ze stárnutí, potíže se zdravím nebo přibírání.

Přibírání na váze

Jedním z nejčastějších nežádoucích příznaků menopauzy je přibírání a větší ukládání tuku. Tuk se ukládá hlavně v oblasti břicha a pasu. Jedná se o viscerální tuk, který je nebezpečný a ukládá se kolem vnitřních orgánů.

Viscerální tuk je rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak i diabetes II. typu.

Čekají na vás různé hormonální změny, klesá aktivita pohlavních hormonů a s ní je spojena rovněž změna postavy. Zadek postupně mizí, začíná se zvětšovat pas a břicho je nafouklé. Postava se bude postupně měnit.

Přibírání omezíte převážně zdravou stravou a pohybem, ne dietami nebo hladovkami. Právě přísné diety a jednostranná strava se může projevit jojo efektem a vy ve výsledku přiberete mnohem více. Nepodléhejte dietám, raději se věnujte cvičení a vyváženému stravování.

Hubnutí v menopauze

Zhubnout v přechodu patří sice ke složitějším cílům, rozhodně se nejedná o nemožný cíl. Celé hubnutí je založeno na zdravém stravování, dostatku pohybu a trpělivosti. Hubnutí bude pomalejší a složitější, než tomu bylo v mládí.

Shazování váhy je založeno v pravidelném stravování - dopřejte si během dne několik porcí zdravého jídla, dostatečně pijte, omezte nevhodné potraviny a také přidejte každodenní pohyb.

Jídelníček je důležitý

Ačkoliv se chutě mění po celý život, během menopauzy jsou kvůli hormonům výraznější. Asi budete mít více chuť na sladká a tučná jídla, zeleninu nebudete chtít moc vidět a bílkoviny budou pro vás téměř sprosté slovo.

Právě z tohoto důvodu je nutné zaměřit se na zdravější stravování a nepodléhat těmto chutím, jinak výrazně přiberete. Zdravý jídelníček je velice důležitý.

Co omezit v jídelníčku?

Snažte se omezit konzumaci sladkostí (čokolády, tyčinky, bonbóny), sladkých pokrmů, tučných pokrmů, pochutin, vyřaďte sladké pečivo včetně zákusků, sladké nápoje, alkohol, omezte bílé pečivo atd. Snižte příjem soli - méně solte a nekonzumujte přesolené potraviny. Víte, že přemíra soli škodí zdraví?

Co zařadit do jídelníčku?

Naopak do jídelníčku zařaďte kvalitní maso (hovězí, vepřové, kuřecí, zvěřina), ryby (tučné), vejce), mléčné výrobky, luštěniny, zeleninu, ovoce, zdravé tuky, ořechy, semínka, bylinky atd.

Obecně dodržujte zásady zdravého stravování, není dobré hladovět nebo se přejídat. Jezte pravidelně v přiměřených porcích. Občas si klidně dopřejte něco nezdravého, ale měla by převládat zdravá strava.

Zvláště důležité je zařadit do jídelníčku potraviny, které jsou bohaté na vápník a vitamín D. Jedná se o prevenci osteoporózy, která je v tomto věku strašákem. Vápník najdete převážně v mléčných výrobcích a vitamín D v tučných rybách. Déčko je důležité pro vstřebávání a využití vápníku.

Vsaďte na pravidelný pohyb

S vyšším věkem síly i chuť sportovat ubývá. Do toho se přidá únava, bolesti nohou a zad. To ale neznamená, že byste se nemohla věnovat pohybu, který vás baví a který vás příliš nezatěžuje. Nejen ve fitku najdete různá cvičení, která se vám zalíbí.

Každý den se věnujte pohybu alespoň po dobu 30 minut. Může to být běh, svižná procházka, tanec nebo jízda na kole. K tomu přidejte i posilování, protože právě při menopauze dochází k úbytku svalové hmoty.

Podívejte se na zajímavý spalovač tuků Venira.

Nebojte se pít

Máte pocit, že jste nafouklejší a oteklejší? I když zadržování vody k příznakům přechodu patří, rozhodně neomezujte přísun tekutin. Dbejte na dostatečný pitný režim a pijte hlavně vodu, bylinné čaje nebo pramenitou vodu.

Omezte konzumaci sladkých nápojů, nápojů s umělými sladidly a alkoholu.

Podívejte se na tipy, jak odvodnit organismus.

Buďte trpělivá

Hubnutí v menopauze už nebude jako za mlada. Nebudete hubnout několik kilogramů za měsíc jen při nepatrných změnách. Hubnutí bude v tomto věku složitější. Zhubnete třeba jen kilogram za měsíc, ale při zásadách zdravého hubnutí (správná strava, pohyb) se bude jednat o zdravé hubnutí.

Udržet si váhu a postavu je v tomto věku obtížné, nesmíte polevit v pohybu a stravování. Jen tak porazíte zpomalený metabolismus. Nezapomínejte mít dobrou náladu, radovat se ze života a nestresovat se.


Nový komentář do diskuze: