logo

Proč na hubnutí nefunguje rada „nežrat”?

Tipy Rady
hubnutí

Zhubněte s unikátními produkty:


Často se setkáváme s názorem, že když je někdo tlustý nebo chce zhubnout, neměl by žrát. Někteří použijí právě takový výraz a lidé si pod tím mohou představit, že nemají vůbec jíst, aby zhubli. Ale toto spíše způsobí, že můžete propadnout anorexii a kýžený výsledek se nedostaví. Navíc to velmi negativní vliv na zdraví, proto se takovému způsobu hubnutí vyhněte. Co tedy s tím udělat?

Říká se: „Když jste tlustí, nežerte.”

Touto větou dotyční většinou myslí, že nemáte vůbec jíst nebo máte jíst málo. Často to říká právě někdo, kdo neví, že si prvním způsobem můžete ublížit. V prvním případě si zaručeně uškodíte, ale i druhým způsobem si můžete uškodit nebo zdravě zhubnout. Záleží na tom, jak se to přesně vezme. Pokud to vezme někdo doslova, tak je na nejlepší cestě, aby si uškodil. Pokud se ale přestane přejídat a začne jíst s rozumem, tak mu to shození kilogramů pomůže.

Nic nejezte - NE

Takovou radu nikdy neberte vážně. Hladovění není zdravé a už vůbec se nejedná o způsob, jak můžete zhubnout. Pro organismus může být hladovění velmi škodlivé. Nemusí se jednat o úplné hladovění, ale i to, že za den někdo sní jedno jablko, jeden rohlík nebo něco malého, což je typický projev nebezpečné anorexie. V žádném případě se nesnažte zhubnout hladověním, protože se stejně budete chtít opět najíst, tím i přiberete na původní váhu, nebo si zahráváte se zdravím a skončíte v nemocnici. Navíc to, co tímto způsobem shodíte, bude pouze voda a svaly. Tuk se stále drží na svém místě.

jí jablko

Jezte velmi málo - NE

Dále se může častá rada nežerte vysvětlit i tak, že máte jíst méně a nepřejídat se. Taková rada není zas tak špatná, ale nutné je brát v potaz, že byste neměli jíst příliš málo, což se mnohdy nedodržuje. Pokud budete jíst velmi málo jídla (váš energetický příjem bude pod hranici bazálního metabolismu), zpomalí se metabolismus a téměř nebudete moct více zhubnout. Jakmile něco sníte, opět přiberete. Toto se týká i oblíbené hranice 5 000 kJ pro příjem na den. Ani tato možnost nepatří mezi ty nejlepší.

Jezte s rozumem - ANO

Pokud budete jíst s rozumem, je velká pravděpodobnost, že takto můžete zhubnout. Velice důležité je jíst pravidelně a nezapomenout dostatečně pít neslazené tekutiny. Omezte smažené, tučné a sladké pokrmy, polotovary a raději jezte více vhodných potravin:

  • Maso - bílé maso, libové hovězí, libové vepřové, šunky
  • Ryby - tučné i nízkotučné
  • Chléb a celozrnné pečivo
  • Obilniny - oves, jáhly, pohanky, quinoa, žito, špalda, pšenice atd.
  • Mléčné výrobky - polotučné jogurty a sýry
  • Zelenina - čerstvá několikrát denně
  • Ovoce - čerstvé a méně sladké
  • Semínka a ořechy, vejce, olivový olej

Pokud chcete zdravě a dlouhodobě zhubnout, hubněte s rozmyslem a pomalu. Za týden je vhodné shodit 0,5 - 1 kg s tím, že si je můžete snáze udržet. Samozřejmě, že strava není všechno, i když tvoří 70 % úspěchu při hubnutí. Zbytek tvoří pohyb, kterému byste se měli věnovat alespoň dvakrát týdně.


Diskuze k článku


No toto! ::D
Radka, 18. 5. 2015 9:22
Nový komentář do diskuze: