logo

Chřest má významné účinky na zdraví

Zdraví Zelenina Potravina
chřest

Zhubněte s unikátními produkty:


Právě teď máme chřestovou sezónu a byla by škoda nevyužít účinků chřestu na zdraví, které nám tato výjimečná zelenina nabízí. Jen dva měsíce v roce si můžete vychutnat čerstvý chřest, který má pozoruhodný vliv na zdraví. Víte, proč byste se mu neměli teď v sezóně vyhýbat?

Chřest je zelenina, která je bohatá na živiny. Obsahuje řadu vitamínů (vitamín C, K, A, E, vitamíny skupiny B), minerálů (vápník, hořčík, železo, fosfor, draslík, křemík, měď), aminokyseliny a vlákninu. Díky těmto látkám patří mezi jeden z nejzdravějších druhů zeleniny, který by prý měl mít různé účinky na lidské zdraví.

Zdravotní účinky chřestu

Obsahuje cenné antioxidanty

Antioxidanty chrání buňky před působením volných radikálů a redukují oxidační stres. Rovněž působí proti stárnutí, zánětlivosti a některým chronickým nemocem. Chřest z antioxidantů obsahuje vitamín C, E, A a flavonoidy, což naše tělo ocení.

Podporuje zdravé těhotenství

V chřestu také najdeme větší množství kyseliny listové, která je podstatná právě v těhotenství pro zdravý vývin plodu a zamezení defektů neurální trubice. Ze začátku těhotenství, kdy je vhodné brát kyselinu listovou, mohou těhotné ženy vsadit na čerstvý chřest.

Snižuje krevní tlak

Chřest je výborným zdrojem draslíku, který pozitivně působí na snižování krevního tlaku. Při pravidelné konzumaci chřestu můžete přirozenou cestou snížit vysoký krevní tlak. Nutno dodat, že společně s tím byste měli snížit příjem soli, která působí přesně naopak.

Pomáhá při hubnutí

Chřest má tu výhodu, že je nízkokalorický a dokáže skvěle zasytit. Neobsahuje téměř žádné tuky a z většiny je tvořen vodou. Rovněž obsahuje větší množství vlákniny, která je důležitá při hubnutí a zaplnění žaludku.

chřest má skvělé účinky na zdraví

Ochutí každý pokrm

Tato výživná zelenina se dá snadno přidat ke každému jídlu. Chřest můžete vařit, smažit, grilovat i připravovat na páře. Hodí se k masu, sýru, bramborám, salátům nebo k polévkám. Vždy si jej můžete přidat k nějakému pokrmu a pak si jej vychutnat.

Působí pozitivně na trávení

Jakožto významný zdroj vlákniny může chřest působit pozitivně na trávení. Pomáhá odstraňovat zácpu a jiné neduhy, které ovlivňuje nedostatek vlákniny v těle.

Slouží jako prevence rakoviny

Chřest obsahuje glutathion, což je antioxidant, který chrání buňky před jejich poškozením a to i karcinogenním. Častá konzumace chřestu může pomoci jako prevence mezi některými formami rakoviny.

Posiluje mozek a jeho funkce

V chřestu se nacházejí vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro náš mozek. Tyto vitamíny ho chrání před poškozením a posilují jeho funkce.

Jedná se o přírodní diuretikum

Rovněž obsahuje aminokyseliny, díky kterým slouží jako přírodní diuretikum. Díky častějšímu močení zbaví tělo přebytečných tekutin a solí, čímž ho chrání před infekcemi močových cest.

Působí proti nadýmání

Chřest také ulehčuje při nadýmání. Kvůli tomu, že obsahuje mnoho aminokyselin a vlákniny, pomáhá i proti nadýmání. Jak již bylo zmíněno, pozitivně působí při trávení.

zdravý chřest

Jedná se o přírodní afrodiziakum

Chřest je známý tím, že se jedná o přírodní afrodiziakum, což věděly starověké národy. Dejte si něco s chřestem, aby vás nabudil a nažhavil.

Pomáhá při kocovině

Po kocovině si dejte chřest. Pomáhá mírnit nepříjemnou kocovinu a rovněž chrání jaterní buňky před poškozením alkoholem.

Zlepšuje náladu

Asparagus obsahuje vitamíny skupiny B a tryptofan, díky kterým zlepšuje náladu a zmenšuje možnost vzniku depresí. Pokud vás trápí špatná nálada, dejte si něco dobrého s chřestem.

Dělá PMS snesitelnějším

Konzumace chřestu zmenšuje výskyt menstruačních křečí a bolesti břicha, přispívá ke kontrole ztráty krve při menstruaci a pomáhá udržovat hormonální rovnováhu.

Chřest má i mnohé další účinky na zdraví, ale tyto jsou nejvýznamnější.


Nový komentář do diskuze: