logo

Syrovátka a její cenné účinky na zdraví

Wiki Jak na to Tipy
pije syrovátku

Zhubněte s unikátními produkty:


Při výrobě mléčných výrobků vzniká syrovátka, která je mylně označována za odpad, avšak opak je pravdou. Podívejme se, jak pomáhá a kde se dá všude využít. Možná budete překvapeni, co všechno dokáže.

Syrovátka má blahodárné účinky na organismus v mnoha oblastech, proto by se na ni nemělo zapomínat. Obsahuje velké množství vitaminů a minerálních látek. Nejčastěji se zmiňuje její vliv na hubnutí a na to ostatní se zapomíná. Rozhodně se nejedná o odpad, jak se někteří domnívají. V lidovém léčitelství má opravdu velké možnosti použití, o čemž se můžete přesvědčit sami na vlastní kůži.

Odkud se syrovátka bere?

Syrovátka vzniká jako druhotný produkt při srážení mléka při výrobě tvarohu, sýru a másla. Prodává se nejen v sušené formě, ale i v tekuté formě. V tekuté formě se jedná o žlutozelenou tekutinu, která má slanou a hořkou chuť. V sušené formě je lehce sladká kvůli vyššímu obsahu laktózy a odsolená díky procesu, který se jmenuje demineralizace.

Co všechno syrovátka obsahuje?

Nejčastěji je ceněna pro vysoký obsah bílkovin, čehož se využívá při hubnutí a v kulturistice u proteinových prášků.
Najdeme v ní mnoho vitamínů (B1, B2, B5, B6, B7, B12, C, A, E, K) a minerálních látek (draslík, hořčík, vápník, sodík, fosfor, zinek). Díky tomuto obsahu látek syrovátka pomáhá při mnoho nemocech a zdravotních problémech. Na druhou stranu v ní najdeme i laktózu a to ve velkém množství, proto by se měly mít před ní na pozoru osoby, které trpí intolerancí laktózy.
Dávkování je u každého výrobku jiné, proto je nutné číst návod, i když není dána maximální dávka samotné syrovátky.

V jakých případech může pomoct?

Syrovátka má mnoho účinků, většinou je její používání vnitřní, ale v některých případech i vnější.

 • Detoxikuje organismus a odvádí z těla škodlivé látky.
 • Zrychluje metabolismus.
 • Pomáhá při hubnutí.
 • Je nízkokalorická.
 • Podporuje fungování ledvin, není ale vhodné, pokud máte ledvinová onemocnění.
 • Pomáhá snižovat cholesterol.
 • Podporuje trávení.
 • Má dobrý vliv na střevní mikroflóru.
 • Působí proti vzniku zánětů žaludku a střev.
 • Dodává organismu důležité vitamíny a minerální látky.
 • protizánětlivé účinky.
 • Zasytí a působí proti hladu.
 • Syrovátkové proteiny jsou vhodné pro sportovce.
 • Má dobrý vliv na celulitidu.
 • Pomáhá na lupenku, ekzémy a akné.
 • Prokrvuje a vyhlazuje pleť a pokožku.

Smí se užívat i v těhotenství, ale není vhodná pro děti do 3 let. Dále nachází své využití i v kuchyni. Stačí ji použit místo mléka v klasických receptech a dají se najít i speciální recepty právě se syrovátkou.

Jaké jsou její nutriční hodnoty?

Sušená varianta má následující hodnoty:
Na 100 g je energie: 1520 kJ (362 kcal), z toho: bílkoviny: 12,7 g, sacharidy: 75,8 g, tuky: 0,5 g.
S příchutí či dalšími látkami jsou hodnoty obdobné, ale proteinové nápoje (např. Linea) obsahují až 38 g bílkovin a jen 35 g sacharidů také na 100 gramů.

Čistá tekutá varianta má následují hodnoty:
Na 100 g je energie 110 kJ (27 kcal), z toho bílkoviny: 0,85 g, sacharidy: 5,14 g, tuky: 0,36 g.

Jakou syrovátku je možné koupit?

Na trhu je mnoho výrobků, proto si můžete koupit dle své chuti, co chcete. Prodává se jak sušená, tak i nápoje a koktejly na hubnutí s různými příchutěmi od různých výrobců. Prodává se také Fitness syrovátkový nápoj od firmy Madeta, hořické trubičky od Amálky, sušenky, tyčinky, čokoláda a kosmetické výrobky. Se syrovátkou se vyrábějí potravinové doplňky, kosmetické přípravky (balzámy, krémy, šampóny na vlasy atd.) a v neposlední řadě je nutné zmínit proteiny pro sportovce.

Mnohé výrobky můžete koupit v obchodech se zdravou výživou, nápoj od Madety i sušenou syrovátku v supermarketech, je ale nutné sledovat složení (některé obsahují i sladidla). Taktéž se dá v tekuté formě koupit přímo od farmářů a to jak kravská, tak i kozí nebo ovčí.

Zařazujete do stravy syrovátku nebo se vaše dieta bez ní obejde?
Diskuze k článku


Dobrý den - používáme téměř denně syrovátku s manželkou ze statku od krav.Uchováváme ji v lednici a nevíme,jak dlouho vydrží čerstvá k použití ?Na pití je studená a nevíme zda to našemu organismu vyhovuje ? Jaké min.množstí denně doporučujete,Je nám kolem 80 let a syruvátku užíváme asi měsíc. Děkujeme a jsme s pozdravem Pavel a Petra
Pavel, 8. 7. 2022 20:36
Nový komentář do diskuze: