Syrovátka a její cenné účinky na zdraví
4. 10. 2014 Wiki Jak na to Tipy
Zhubněte s unikátními produkty:
Při výrobě mléčných výrobků vzniká syrovátka, která je mylně označována za odpad, avšak opak je pravdou. Podívejme se, jak pomáhá a kde se dá všude využít. Možná budete překvapeni, co všechno dokáže.
Syrovátka má blahodárné účinky na organismus v mnoha oblastech, proto by se na ni nemělo zapomínat. Obsahuje velké množství vitaminů a minerálních látek. Nejčastěji se zmiňuje její vliv na hubnutí a na to ostatní se zapomíná. Rozhodně se nejedná o odpad, jak se někteří domnívají. V lidovém léčitelství má opravdu velké možnosti použití, o čemž se můžete přesvědčit sami na vlastní kůži.
Odkud se syrovátka bere?
Syrovátka vzniká jako druhotný produkt při srážení mléka při výrobě tvarohu, sýru a másla. Prodává se nejen v sušené formě, ale i v tekuté formě. V tekuté formě se jedná o žlutozelenou tekutinu, která má slanou a hořkou chuť. V sušené formě je lehce sladká kvůli vyššímu obsahu laktózy a odsolená díky procesu, který se jmenuje demineralizace.
Co všechno syrovátka obsahuje?
Nejčastěji je ceněna pro vysoký obsah bílkovin, čehož se využívá při hubnutí a v kulturistice u proteinových prášků.
Najdeme v ní mnoho vitamínů (B1, B2, B5, B6, B7, B12, C, A, E, K) a minerálních látek (draslík, hořčík, vápník, sodík, fosfor, zinek). Díky tomuto obsahu látek syrovátka pomáhá při mnoho nemocech a zdravotních problémech. Na druhou stranu v ní najdeme i laktózu a to ve velkém množství, proto by se měly mít před ní na pozoru osoby, které trpí intolerancí laktózy.
Dávkování je u každého výrobku jiné, proto je nutné číst návod, i když není dána maximální dávka samotné syrovátky.
V jakých případech může pomoct?
Syrovátka má mnoho účinků, většinou je její používání vnitřní, ale v některých případech i vnější.
- Detoxikuje organismus a odvádí z těla škodlivé látky.
- Zrychluje metabolismus.
- Pomáhá při hubnutí.
- Je nízkokalorická.
- Podporuje fungování ledvin, není ale vhodné, pokud máte ledvinová onemocnění.
- Pomáhá snižovat cholesterol.
- Podporuje trávení.
- Má dobrý vliv na střevní mikroflóru.
- Působí proti vzniku zánětů žaludku a střev.
- Dodává organismu důležité vitamíny a minerální látky.
- Má protizánětlivé účinky.
- Zasytí a působí proti hladu.
- Syrovátkové proteiny jsou vhodné pro sportovce.
- Má dobrý vliv na celulitidu.
- Pomáhá na lupenku, ekzémy a akné.
- Prokrvuje a vyhlazuje pleť a pokožku.
Smí se užívat i v těhotenství, ale není vhodná pro děti do 3 let. Dále nachází své využití i v kuchyni. Stačí ji použit místo mléka v klasických receptech a dají se najít i speciální recepty právě se syrovátkou.
Jaké jsou její nutriční hodnoty?
Sušená varianta má následující hodnoty:
Na 100 g je energie: 1520 kJ (362 kcal), z toho: bílkoviny: 12,7 g, sacharidy: 75,8 g, tuky: 0,5 g.
S příchutí či dalšími látkami jsou hodnoty obdobné, ale proteinové nápoje (např. Linea) obsahují až 38 g bílkovin a jen 35 g sacharidů také na 100 gramů.
Čistá tekutá varianta má následují hodnoty:
Na 100 g je energie 110 kJ (27 kcal), z toho bílkoviny: 0,85 g, sacharidy: 5,14 g, tuky: 0,36 g.
Jakou syrovátku je možné koupit?
Na trhu je mnoho výrobků, proto si můžete koupit dle své chuti, co chcete. Prodává se jak sušená, tak i nápoje a koktejly na hubnutí s různými příchutěmi od různých výrobců. Prodává se také Fitness syrovátkový nápoj od firmy Madeta, hořické trubičky od Amálky, sušenky, tyčinky, čokoláda a kosmetické výrobky. Se syrovátkou se vyrábějí potravinové doplňky, kosmetické přípravky (balzámy, krémy, šampóny na vlasy atd.) a v neposlední řadě je nutné zmínit proteiny pro sportovce.
Mnohé výrobky můžete koupit v obchodech se zdravou výživou, nápoj od Madety i sušenou syrovátku v supermarketech, je ale nutné sledovat složení (některé obsahují i sladidla). Taktéž se dá v tekuté formě koupit přímo od farmářů a to jak kravská, tak i kozí nebo ovčí.
Zařazujete do stravy syrovátku nebo se vaše dieta bez ní obejde?
Diskuze k článku