logo

Přejídáte se? Zjistěte příčinu a přestaňte

Rady Články
žena se přejídá

Zhubněte s unikátními produkty:


Snažíte se zhubnout nebo jen dodržovat zásady zdravého stravování, ale někdy si prostě nemůžete pomoct a nejraději byste vyjedli celou lednici, při sledování televize snědli všechno, co máte před sebou atd.? Přesně taková situace se stává mnohým a to z několika příčin, o kterých za chvíli povíme.

Jednoduše se dá ale říct, že se jedná o problém, kterou souvisí s vaším stravováním. Někdy za tím můžete hledat stres, zvyk nebo nudu. Díky přejídání budete dříve nebo později přibírat, proto je vhodné přijít na to, proč se přejídáte a jak s tím něco dělat.

Když přijdete z práce, sníte celou lednici

Jedná se o celkem častý problém, že přijdete z práce celí hladoví a pustíte se do toho, co najdete v lednici nebo co si cestou koupíte. Ve výsledku se hodně najíte, možná až příliš. Říkáte si, proč ne, když jste přece celý den nejedli, tak se nic nestane. Ovšem chybou je fakt, že celý den nejíte. Ráno se můžete doma nasnídat a v práci je přestávka určená právě na jídlo. Když budete jíst přes den, nebudete chtít večer vybílit ledničku a bezmyšlenkovitě přejídat se.

U televize sníte všechno, co máte na talíři

Plánujete sledovat zajímavý film nebo seriál, tak si k němu připravíte i nějaké jídlo. Nemusí to být jen popcorn, chipsy, tyčinky, ale i chlebíčky, sušenky a sladká limonáda. Samozřejmě tu velkou porci sníte, protože při sledování televize pořádně nevnímáte, že jste všechno snědli a že už vůbec nemáte hlad. Zásadní chybou je nosit si něco k televizi. A pokud nemůžete bez jídla vydržet, připravte si zeleninový salát nebo jídlo nové generace.

Jíte, protože se s někým bavíte

Jste někde s kamarádkou nebo kamarádem, s příbuznými a při bavení se opravdu přejíte. Nejedná se vůbec o nic neobvyklého, prostě je před vámi jídlo, které hezky vypadá a voní a tak jej jíte. Nevěnujete mu tolik pozornosti, protože vás zajímá spíš hovor. Až pak si uvědomíte, kolik jste vlastně snědli jídla, zjistíte, že toho byla vlastně moc. Snažte se při takových situacích sednout si na takové místo, kde nebudete mít jídlo na dosah.

Zajídáte stres jídlem

Jste nervózní nebo ve stresu? Na nervy není nic lepšího čokoláda a sladkosti a to ve velkém. Pomáhá to na nervy, ale na postavu již moc ne. Pokud jste ve stresu, sáhněte alespoň po hořké čokoládě nebo po ovoci. Není dobrým řešením zajídat stres sladkým, protože si na to zvyknete a nebudete se snažit stresové situace řešit.

Jíte příliš rychle a pak jste přejedeni

Dali jste si velkou porci, kterou rychle slupnete a k tomu si ještě přidáte. Pak za půl hodiny zjistíte, že jste to přehnali a že jste naprosto plní. Mozek vydává signál o tom, že jste nasycení asi až po dvaceti minutách, což znamená, že když jíte příliš rychle, tak signál je vydán, až když máte všechno snědeno. Z tohoto důvodu je lepší jíst pomalu, ať víte, kdy máte dost a zbytečně se nepřejíte.

Skončíte s dietou, tak to jídlem oslavíte

Drželi jste teď nějakou dietu, kterou máte úspěšně u konce, tak proč to neoslavit a nejlépe zase jídlem a to týden vkuse? Taková oslava nemá vůbec žádný smysl, protože všechno to, co jste pracně zhubli, zase přiberete, pokud se budete přejídat nebo budete jíst ve velkém jako předtím. Oslavte ji raději výletem než nějakou přežíračkou.

Přejídáte se, protože se nudíte

Ve výsledku nemáte, co byste dělali, tak sedíte a jíte. Nudíte se a pořád nebo občas něco sníte. V takové situaci budete brzy velmi najedení. A až zjistíte, kolik jste toho snědli, možná se zhrozíte, jak moc toho bylo. Pokud se nudíte, najděte si jinou zábavu než jen jídlo. Přejídání z nudy se brzy projeví zvýšenou váhou.

Máte hlad, tak to chcete dohnat

Máte hlad, protože přes den jíte velmi málo nebo vůbec, tak se to snažíte dohnat. Přece se musíte pořádně najíst, tak vůbec nevadí, když si dáte dvojitou porci. Máte přece hlad, tak proč ne. To, že nejíte přes den, je ale vaše chyba a přejídáním se to rozhodně nezlepší.

Záchvatovité přejídání

Záchvatovité přejídání je řazeno mezi poruchy příjmu potravy. Za krátkou dobu sní daný člověk velmi hodně jídla, aby takto vyřešil své problémy. Jí tak dlouho, dokud mu není špatně. Často tato porucha je propojena s jinou poruchou příjmu (anorexie, bulimie). Tento problém se řeší s psychologem a hledá se příčina problému.

Jak se přestat přejídat?

Nejprve je nutné zjistit, jaká je příčina a tu se snažit řešit. Obecně na přejídání není žádná léčba, vždy se musí řešit příčina. Pokud se jedná o problém se stravováním, tak je nutné se začít stravovat pravidelně a vyváženě (návod najdete tady), pokud se jedná o problém psychický, je nutné jej řešit s psychologem. Přejídání není zdravé a vede jen k problémům s váhou.

Přejídáte se často? Znáte důvod, proč to tak děláte?
Nový komentář do diskuze: