logo

Koloběžka je super na hubnutí i cvičení

O cvičení Cvičení
koloběžka cvičení

V současné uspěchané době, kdy se náš životní styl stává stále důležitějším, hledáme efektivní a zábavné způsoby, jak můžeme zlepšit fyzickou kondici a trošku zhubnout. Jízda na koloběžce se jeví jako skvělá alternativa, která nám toto může poskytnout.

V dnešním článku se podíváme na to, jak koloběžka pomáhá při hubnutí, co bychom měli dělat a co nedělat, a jak vybrat koloběžku, pokud chcete zhubnout.

Jak pomáhá koloběžka při hubnutí?

Jízda na koloběžce je jedna z forem aerobního cvičení, při němž se spalují kalorie a zlepšují funkce kardiovaskulární soustavy. Při jízdě na koloběžce zapojujeme různé svalové skupiny a to hlavně svaly na nohou, hýždích a trupu. Nejenže posilujeme svaly, ale také zvyšujeme vytrvalost a zlepšujeme kondici.

Ovšem bavíme se o klasické koloběžce, nejedná se o elektrickou koloběžku, která všechnu práci udělá za nás. Elektrická koloběžka usnadní cestu a přepraví nás na místo bez jakékoliv námahy.

Spalování kalorií

Jízda na koloběžce pomůže spálit zhruba 400 až 600 kalorií (1 680 - 2 520 kJ) za hodinu. Záleží na intenzitě jízdy a hmotnosti jedince. To je srovnatelné s obdobnými sporty.

Zlepšení kardiovaskulárního systému

Pravidelné cvičení zvyšuje srdeční frekvenci a zlepšuje prokrvení, čímž přispívá k celkovému zdraví srdce a cév. Může tak sloužit rovněž jako prevence právě nemocí, které ohrožují srdce a cévy.

Posílení svalstva

Jízdou na koloběžce zapojujeme svaly nohou (stehenní, lýtkové), hýždí i břicha. Při pravidelné jízdě je posílíme i vytvarujeme. Důležité je používat jak pravou, tak i levou stranu těla.

žena jede na koloběžce

Co dělat pro účinné hubnutí s koloběžkou

Tak jako u jiných druhů sportů, tak i v tomto případě můžete zhubnout, když budete dodržovat pravidla při sportování obecně.

Stanovte si cíl

Řekněte si, jak moc vlastně chcete zhubnout nebo zpevnit si tělo, jak často budete chtít jezdit, jak daleko a kolik času tomu budete chtít věnovat. Buďte k sobě upřímní a nic si nenalhávejte.

Zařaďte koloběžku do svého režimu

Snažte se koloběžku zařadit do svého každodenního života. Jezděte si s ní do přírody, na nákupy, ve volném čase ven nebo i do práce. Pokud máte psa, můžete ho s koloběžkou vyvenčit i trénovat.

Dvakrát týdně 45 minut

Pro efektivní spalování tuků jezděte na koloběžce dvakrát nebo třikrát týdně po dobu 45 minut. Jízda dlouhá deset minut má efekt na lepší náladu, dlouhá nejméně půl hodiny rovněž na spalování tuků. Střídejte levou i pravou nohu, ať souměrně zatěžujete obě poloviny těla.

Přidejte i další aktivity

Přidejte k jízdě také další formy cvičení. Můžete běhat, rychle chodit, jezdit na rotopedu nebo posilovat. Nedělejte pouze jeden typ cvičení, tělo potřebuje kompletně posilovat a mít různé typy pohybu.

Sledujte pokrok

Stáhněte si fitness aplikace a pozorujte svůj pokrok. Bude vás to motivovat a brzy uvidíte i výsledky. Pokud nemáte rádi aplikace, stačí tužka a papír.

Zaměřte se na techniku

Správná technika je velice důležitá. Pokud budete na stroji stát křivě, nohy budete používat nějak divně, více si uškodíte, než pomůžete. Hezky se na něj postavte, narovnejte záda a při jízdě napněte dostatečně nohy. Po ukončení se vždy pořádně protáhněte.

Co nedělat při jízdě s koloběžkou

I když se na první pohled zdá, že koloběžka je hračka pro děti, na kterém zvládne jezdit každý, můžete si ublížit. Jedná se o stroj jako každý jiný, proto byste k němu měli mít respekt.

Nepřežeňte to

Pokud začínáte, jezděte ze začátku třeba jen čtvrt hodinky. Postupně zvyšujte intenzitu i délku jízdy. Dejte na to, jak se cítíte a hlavně nic nepřežeňte.

Nejezděte málo

Pokud budete jezdit jednou týdně dvacet minut, tak to nebude mít na hubnutí žádný vliv. Tak jako u jiných sportů, jezděte pravidelně a dostatečně dlouhou dobu. Pravidelný tréninkový plán je nezbytností.

Příliš vysoký cíl

Dívejte se na to reálně. Opravdu není nutné každý den jezdit hodinu nebo dokonce dvě. Příliš vysoký cíl akorát povede k frustraci a demotivaci.

Nevytvořte si z jízdy povinnost

Jako u každého jiného sportu platí, že by vás měla jízda na koloběžce bavit. Pokud vás nebude bavit a budete se do ní nutit, brzy se vám zhnusí a stejně se na ni vykašlete.

Dbejte na bezpečnou jízdu

Bezpečná jízda a dodržování pravidel silničního provozu by mělo být samozřejmostí. Můžete s ní na silnici, do vyhrazených cyklopruhů nebo jet na cyklostezky. Na chodníku ji můžete pouze vést. Pokud pravidla neznáte, měli byste se je nejprve naučit, ať nezpůsobíte nějaký karambol a nezraníte se.

K tomu nezapomeňte mít pořádný bílý světlomet vpředu, červený vzadu za snížení viditelnosti, odrazky nebo také přilbu, která sice není povinná, ale přeci jen chrání nejdůležitější věc na lidském těle.

Pohyb na koloběžce (hlavně ve městě nebo v přírodě) vyžaduje dobrou rovnováhu a koordinaci. Musíte sledovat provoz kolem sebe, vyhýbat se překážkám (autům, lidem, nepořádku na silnicích), dodržovat silniční pravidla a dávat obecně na sebe i ostatní pozor.

Jak si pořídit koloběžku?

Nákup koloběžky se může zdát složitý, ale když si předem vyjasníte, co vlastně chcete, jistě nějakou koupíte.

Typ koloběžky

Před nákupem koloběžky si ujasněte, jakou přesně chcete. Prodávají se koloběžky pro městské použití, sportovní koloběžky, koloběžky pro děti nebo elektrokoloběžky.

Zkontrolujte kvalitu

Při výběru modelu se zaměřte na kvalitu materiálů a konstrukce. Dobrý rám a kvalitní kola jsou důležité pro bezpečnost a vaše pohodlí při jízdě.

Klíčové parametry

Sledujte parametry jako materiál rámu, nosnost, typ brzd, délka, výška, nastavitelná řídítka, madla, nášlap nebo zda je skládací.

Cena

Cena je dobrým ukazatelem. Srovnejte ceny různých modelů a značek. Podezřele nízká cena se nemusí vždy vyplatit a může se vám vymstít. Přece jen budete jezdit vedle mnohatunových vozů a vás nebude nic chránit.

Jízda na koloběžce je efektivní a zajímavý způsob, jak zlepšit svou fyzickou kondici a zhubnout. Věnujte se pravidelně jízdě a brzy si můžete všimnout prvních výsledků. K tomu se můžete rychle i levně přepravit mezi různými místy.


Nový komentář do diskuze: