Kdy je nejlepší cvičit? Ráno nebo večer?
29. 4. 2015 O cvičení RadyCvičení je velmi důležité, ale mnoho lidí se ptá: „Kdy je nejlepší čas cvičit? Je to ráno nebo večer?" Odpověď na tuto otázku je celkem snadná, protože je to úplně jedno. Důležité je ale přizpůsobit možnostem, které má každý jiné a dodržovat svůj režim. Pravidelné a dlouhodobé cvičení je klíčem nejen ke štíhlé postavě, ale i pevnému zdraví.
Podstatné při cvičení je to, aby doba odpovídala nejen časovým možnostem, ale i dostatku energie a chuti. Skřivan uvítá cvičení ráno, ale pro sovu by se jednalo o zdrcující činnost, kterou by později stejně vzdala. To stejné se může projevit i u cvičení večer pro ranního skřivana, noční sova však bude s pohybem večer nebo pozdě večer velmi spokojená.
Podle biorytmů patří mezi nejvhodnější dobu na cvičení 7:00 - 9:00 a 17:00 - 19:00. Nemělo by se ale cvičit později než ve 21 hodin, protože organismus si nestihne odpočinout a vy budete mít problém s usnutím a spánkem. Která doba je pro vás vhodnější poznáte podle toho, zda-li jste skřivan nebo sova. V praxi si ale ne všichni mohou dovolit cvičit podle toho, co je pro ne nejvhodnější. Méně vhodná doba se může projevit tím, že máte méně energie během cvičení nebo jste dříve unavenější.
Cvičení ráno - výhody a nevýhody
Ráno často lidé cvičí nalačno s vidinou, že se rychleji spalují tuky. To ovšem není tak úplně pravda, protože to platí jen u lehkého pohybu, při kterém se ale moc tuků nespálí. Před cvičením, které probíhá v aerobním pásmu a je účinné na hubnutí, je vhodné něco sníst a necvičit nalačno.
Výhody ranního cvičení zahrnují, že při cvičení se vyplavují endorfiny, které vás mohou dobře naladit na celý den. Navíc, pokud cvičíte venku, čeká na vás čerstvý a čistší vzduch. Pokud cvičíte ve fitku, tak tam není tak narváno, jak tomu je ve večerních hodinách. Další výhodou je, že ti, kteří cvičí ráno, většinou neselhávají, cvičí pravidelně a dlouhodobě.
Nevýhodou je, že je nutné vstát dřív, potřebná je i rozcvička, protože po hodinách spánku není prohřáté a zabrání se tak případnému zranění. Dále by se mělo něco malého před cvičením sníst, což může některým dělat problém. Musíte se ohlížet na čas, ať vám cvičení netrvá nad daný čas a některá fitness centra nemají tak brzy otevřeno.
Cvičení večer - výhody a nevýhody
Na druhou stranu večer lidé chodí cvičit do fitka nebo cvičí venku po práci, kdy se mohou dokonale uvolnit, vyčistí si hlavu po náročném dni a relaxují.
Mezi výhody večerního cvičení patří, že nemusíte nikam spěchat, zbavíte se stresu, nemusíte se rozcvičit, neboť tělo se během dne zahřálo běžnými činnostmi, nemusíte se okrádat o spánek jak ráno nebo se stresovat, co vás čeká.
Mezi nevýhody se řadí fakt, že můžete být po práci unavení, něco vám do toho přijde a cvičení se vyhnete. Ve fitku je plno nebo po pozdním cvičení nebudete moct usnout. Pokud cvičíte venku (například běháte poblíž cesty), tak vzduch není tak čistý jak ráno, proto je vhodnější se silnicím vyhýbat. Významným negativem, které má večerní cvičení, je to, že se lidé nedokáží přinutit takto dlouhodobě cvičit. Časté povinnosti, které jim zrovna do cvičení vlezou, je mohou od pohybu odradit.
Další možností je cvičit o polední pauze
Pokud vám nevychází cvičit ráno nebo večer, ale máte dlouhou polední pauzu, jděte cvičit. Můžete jít jak do fitka, zaběhat si nebo jen svižně chodit. Stačí i chvilka, protože každé cvičení se počítá. Pokud se zapotíte, nezapomeňte na sprchu, přece jen vás čeká ještě několik hodin v práci.
Zda se rozhodnete cvičit ráno nebo večer či v poledne, záleží spíš na časových možnostech než na biorytmech, protože pokud někdo nepracuje z domu, měl by se přizpůsobit pracovní době nebo povinnostem a ne biorytmům. Důležité je ale pravidelně cvičit a ve výsledku je jedno kdy. Výhody i nevýhody ranního a večerního cvičení jsou téměř vyrovnané, tak nezbývá nic jiného než začít cvičit.
Cvičíte ráno nebo večer?
Diskuze k článku