logo

Hubnutí podle věku: Věk ovlivňuje váhu

Zhubněte Rady Zdravý styl
štíhlá žena

Zhubněte s unikátními produkty:


Ve dvaceti je hubnutí snadné, mnohdy mladé ženy ani nepotřebují hubnout, protože metabolismus je rychlý a nemusejí se tak trápit, co smějí a nesmějí sníst. Ve třiceti je to ale již horší, ale mnohem významnější změna přichází po čtyřicítce. Přibírá se velmi snadno a zhubnout může být těžší.

Zhubnout se dá v každém věku, ale někde je to snadnější a někdy ne. S přibývajícím věkem se v těle mění mnoho věcí a také se mění potřeby a životní styl žen.

Co se postupně mění?

  • Zpomaluje se metabolismus - s věkem organismus potřebujeme méně jídla než dřív. Pokud budete jíst stále stejně, budete přibírat.
  • Ubývá svalová tkáň - asi po třicítce začíná ubývat svalová tkáň v těle, pokud neexistuje aktivní pohyb. Razantní je to po čtyřicítce. S menší svalovou tkání je menší energetická potřeba. Je vhodné více cvičit a jíst bílkoviny.
  • Začínají řídnout kosti - postupně po čtyřicítce a více po menopauze, nutné je jíst více potravin obsahující vápník.
  • Člověk je stále lenivější - časem každý jednoduše zpohodlní, používá auto, úkoly deleguje a případně odkládá až nedělá. Nutné je mít víc pohybu
  • Stres a nedostatek spánku - hodně stresu a málo spánku se také projeví vyšší váhou. Najděte si čas na spánek a také se méně stresujte.
  • Nezdravý životní styl - dodržovat zdravé stravování a pravidelný pohyb může po dlouhá léta celkem nudit a štvát a každý si rád zahřeší, což se může negativně projevit na váze. Každý občas hřeší, ale nemělo by se to objevovat často.
  • Spěch a nedostatek času - všude se na nás sypou úkoly a povinnosti, času přitom není hodně. Není čas ani na stravování či cvičení. Z tohoto důvodu je vhodné urovnat si priority, neplýtvat časem zbytečnostmi a najít si čas.

Hubnutí ve 20 letech

Ve dvaceti jste štíhlá, můžete sníst, co chcete, a pokud chcete zhubnout, tak se hubne velmi snadno. Metabolismus funguje celkem rychle a tak si nemusíte lámat hlavu, co sníst a neuškodí vám ani fast-food.

Můžete jíst, co chcete, ale je vhodné omezit sladkosti a hlavně sladké nápoje. Taktéž se věnujte oblíbenému pohybu jednou či dvakrát týdně, a pokud se vám snadno přibírá, pohybu se věnujte trošku více. Pokud si osvojíte pravidelný pohyb a omezíte již nyní pamlsky, v budoucnu se vám to vyplatí.

Samozřejmě, že i ve dvaceti můžete být tlustá, ale to bývá záležitost, která se může táhnout od dětství nebo puberty kvůli špatnému stravování, nedostatku pohybu či jiným aspektům. Začněte proto co nejrychleji hubnout, ať si přebytečná kila s sebou neberete do další etapy života. Přiberete totiž i něco v ní a dolů to pak půjde těžko.

Co jíst? Nad jídlem nemusíte moc přemýšlet.
Co nejíst? Sladkosti, slazené nápoje, alkohol.

Hubnutí ve 30 letech

Ve třiceti se začíná trošku měnit metabolismus. Již není schopen spálit takové množství stravy, jak tomu bylo před deseti lety. Měla byste omezit sladkosti, tučné pokrmy a kalorické bomby. Naopak je vhodné se zaměřit na kvalitní potraviny, které neobsahují jednoduché sacharidy. Jezte také dostatek zeleniny, ovoce a bílkovin.

Jako pohyb je nejvhodnější aerobní sport (aerobik, rychlá chůze, jízda na kole, tanec atd.). Sportování se věnujte nejméně dvakrát týdně po dobu alespoň 45 minut.

Taktéž se nejezte hned před spaním, nýbrž poslední jídlo si dejte 2 - 3 hodiny před ulehnutím do postele.

Co jíst? Střídmou a zdravou stravu plnou zeleniny, luštěnin a libového masa.
Co nejíst? Sladkosti, slazené nápoje, omezte tučné pokrmy a pečivo večer atd.

Hubnutí ve 40 letech

S oslavou dalších kulatin se opět začínají dít další změny. Rychleji se ukládají tuky, ubývá svalová hmota, produkuje se méně estrogenu a začínají řídnout kosti. Z důvodu úbytku svalové hmoty, tělo spaluje méně energie a tudíž jí potřebuje taktéž méně.

Vyvarujte se přejídání, ale jezte tolik jídla, kolik je schopné tělo spálit. Strava musí být pestrá, měla byste jíst více potravin, které obsahují vápník a bílkoviny. Nepřejídejte se tučnými a sacharidovými pokrmy, ať se vám zbytečně neukládají tuky.

Pravidelný pohyb nejenže pomůže pro udržení si váhy, ale také je prevencí různých nemocí a má vliv na odbourávání stresu.

Co jíst? Jezte menší porce, ale pravidelně a často. K tomu přidejte celozrnné potraviny, zeleninu, maso, mléčné výrobky a další potraviny s vápníkem.
Co nejíst? Sladkosti, slazené nápoje, tučné pokrmy, bílé pečivo, velké přílohy (hlavně večer ne) atd.

Hubnutí v 50 letech

Padesátka zní asi strašidelně, ale ve výsledku tento věk strašidelný vůbec není. Čeká vás mnoho změn, přičemž tou nejdůležitější je přechod. Dále se zpomaluje bazální metabolismus a ubývá svalové hmoty v těle. Objevují se nové tukové zásoby, díky kterým se tělo chrání. Také pomáhají vyhladit vrásky a vy vypadáte díky nim mladší. To se ale netýká větší obezity, ale pouze nadváhy. Držení nezdravých diet naopak může uškodit nejen po stránce zdravotní, ale i estetické. Hubnutí v tomto věku by mělo být přiměřené.

Jezte potraviny, které obsahují vápník a zdravé tuky. Nevyhýbejte se ani mořským rybám, které jsou zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které pomáhají jako prevence řady onemocnění (cukrovka, kardiovaskulární nemoci, degenerace makuly, deprese atd.).

Z cvičení si vybírejte spíše taková, která mají vliv i na kardiovaskulární soustavu, ať se posiluje srdce. Vhodný je aerobik, tanec, rychlá chůze, plavání atd. Nezapomeňte ale při sportování na sebe dávat pozor, ať se nezraníte.

Co jíst? Jezte pravidelně a často menší porce. Dostatek zeleniny, ryb a vápníku by měl být samozřejmostí.
Co nejíst? Sladkosti, zákusky, slazené nápoje, tučné pokrmy, bílé pečivo, velké přílohy atd.

Vše je individuální

Tak jako u všeho, tak i u stárnutí a změn v těle je všechno individuální. Svůj vliv mají geny, typ postavy, stres i přístup k životu.

Hubnutí je vždy stejné

Vždy je hubnutí založeno na stejném principu:
- vyvážená strava (preferování zdravých a kvalitních potravin a omezení sladkých a tučných potravin, polotovarů, sladkých nápojů, alkoholu atd.)
- pravidelné stravování (v pravidelných intervalech několikrát denně)
- přiměřený pohyb (nejméně dvakrát týdně aerobní cvičení)
- omezení stresu (stres má negativní dopad na hubnutí)
- dostatek spánku (spánek je důležitý pro celkovou relaxaci těla).

Pozorujete na sobě nějaké změny ohledně přibírání s přibývajícím věkem.


Diskuze k článku


Ahojte,kdo mi poradí jak sestavit jídelníček,abych zhubla?pořád to nějak nejde a to se snažím sportovat - je mi 43 let.
Liba, 10. 5. 2016 7:50
Ahoj, jenom se vyhni Světu zdraví. Já jsem zaplatila za jídelníček 4000,- a dostala jsem informace obecné dva papíry doporučených potravin a 10 papírů reklamy na zdravé potraviny.Sice krásně svázané a barevné, ale k ničemu.
babička, 11. 5. 2016 6:04
ahoj,a podařilo se ti zhubnout?nebo jak se stravuješ?
Liba, 11. 5. 2016 8:25
ahoj,opravdu Svět zdraví to jsou zloději,nutí nákup jejich produktů,obecný kecy a vyhozený peníze za zbytečný návštěvy.A pozor podobných je fůra,jen se jinak jmenují.Lituju,že jsem do toho šla.
Saharka, 11. 5. 2016 21:00
Ahoj děvčata, mohu doporučit - vyhněte se Světu zdraví !!! Já zhubla, opravdu, ale ne v kilech, nýbrž co se týče peněz !!!
Jíťa, 12. 5. 2016 14:00
ahojky, tak já zkouším hubnutí s Kerbetem, mají recepty dokonce pro diabetiky a hlavně vše zadarmo !!! jen se člověk zaregistruje a podle doporučených kJ se pak řídí ...no uvidím ...
Jana, 18. 5. 2016 7:17
Ahojky, mě se podařilo zhubnout díky dukanovově dietě. Je mi 60, takže to šlo hodně pomalu, ale 6 kg za půl roku považuji za super. Hodně sportuji, minimálně 7 hodin týdně, takže šel dolů skoro jen tuk. Teď už si jen hlídám vyvážený příjem potravin podle tabulek na netu a již rok držím váhu. Doporučuji, ale chce to ten pohyb........
Dáša, 25. 5. 2016 7:57
Ahoj děvčata. Je mi přes padesát a když člověk chce, tak zhubne - je to hlavně o tom, si to srovnat v hlavě...Naštvala jsem se na sebe vloni v červenci a řekla jsem si že musím zhubnout a víc na sebe dbát...od července 2015 do ledna 2016 jsem zhubla bez cvičení jen změnou jídelníčku 20 kilo - naučila jsem se jíst 5x denně, víc pít - přestala jsem pít hlavně slazené nápoje, omezila na minimum sacharidy, zvýšila příjem bílkovin, ovoce a zeleniny.. Od února jsem začala jednou týdně chodit na cvičení, teď už nehubnu tak rychle - je to tak jedno kilo za měsíc, ale pořád to funguje....Na dřívější způsob stravování si už ani nevzpomenu.......
Berta, 6. 6. 2016 15:59
Ahoj, je mi 49 . Mám náročnou 12 hodinovou sedavou práci ktera se střída v nočních a ranních směnách. Jsem často unavena a taky jsem dost přibrala. Chtěla bych to změnit. Poraďte jaký bych měla mit jídelníček v tak nepravidelnem režimu. Diky za radu.
Dana, 21. 3. 2017 13:38
Nový komentář do diskuze: