logo

Jak odolat sladkému, když vás honí mlsná?

Rady Tipy Články Jak na to Chuť
sladké

Zhubněte s unikátními produkty:


Kdo z nás by neměl rád sladké? Řekla bych, že ho má většina velmi, ale velmi ráda. A pak to dopadá s váhou špatně. Proč ale vůbec jíme sladké?

Stres a nervozita

Sladkosti se často jí právě kvůli stresu, při kterém se v organismu uvolňují hormony a které chtějí dostatek cukru. Cukr se uvolňuje z jater a dále organismus potřebuje další příděl cukru. Často si vezmete při stresu sladkosti. Cukr se začne v těle hromadit a následujícími procesy se přemění v tuk. A jíte ho hlavně z důvodu, že v danou stresovou chvíli sedíte, ležíte nebo pracujete. Přitom řešením by bylo se projít či zacvičit si, kdy si odpočinete a uklidníte se. Nebo si vezměte malý kus ovoce či zeleninu, když už nemůžete nikam jít.

Hladina cukru v krvi

Další možností, proč máte chuť na sladké je ten, že máte rozkolísanou hladinu cukru. Jíte potraviny s vysokým glykemickým indexem, po kterých máte ještě větší hlad nebo se stravujete nepravidelně a nekvalitní stravou. Po jedné sladkosti máte za chvíli chuť opět na něco sladkého, a pořád se toto opakuje. Kdybyste naopak jedli něco, co organismus využije na delší dobu (celozrnné potraviny), tak nebudete mít chutě.
Lepší je proto jíst pravidelně co 2,5 - 3 hodiny vyváženou stravu, která vás zasytí a zároveň vám vaši hladinu krevního cukru nebude dráždit. Podívejte se na dietní jídelníček.

Nepravidelná strava

Jíte nepravidelně, přes den téměř nic nebo málo a večer byste nejraději vymetli ledničku. Začněte jíst pravidelně a uvidíte, že nebudete mít večer chutě.

Takže, pokud vás honí mlsná, zaměřte se na vaši stravu. Pravděpodobně se stravujete špatně.
Například: ráno nesnídáte nebo nejíte přes den, a pak máte chuť na něco sladkého, jíte sladkosti nebo potraviny s vysokým glykemickým indexem a máte chuť opět na sladké,...

Sladkosti jsou škodlivé

S každou sladkostí sníte i velké množství tuků a chemických látek, které se projeví nejen na vaší váze, ale i na zdraví. Nebudete tak nikdy moct zhubnout s pusou plnou sladkostí.

Možná si říkáte, že vám sladkosti neškodí a že po nich nepřibíráte. To může být teď pravda, ale za pár let se vše projeví, protože budete tloustnout. Také se mohou později projevit na vašem zdravotním stavu.

Tím neříkám, že si nikdy nemůžete vzít něco sladkého, ale všeho s mírou. Jedna, dvě sladkosti za týden při hubnutí nevadí, ale více je jich už na škodu.
Diskuze k článku


Dobrý den,
mám dotaz, když si dám po obědě 3 kostičky hořké čokolády, protože prostě na to mám chuť a nedokážu to odbourat, bohužel, možná jsem závislá na čokoládě, je to hodně velký prohřešek? Nejsem nějak tlustá, jen brichu už je trochu oplácané, svaly tam mám, ale nejsou vidět.Cvičím 3x týdně.
Petra, 5. 5. 2011 3:58
to je podle mě v pohodě :-)
miska, 27. 5. 2011 13:05
Dobrý den,
chtěla bych poradit , jak se zbavit chuti na sladké,každý den musím něco uzobávat,je to silnější než já, ale zároveň mám na sebe zlost , protože špekatim,je mi 49 let ,ale nechci být zase boubelka , co s tím. Děkuji
Jana, 30. 5. 2011 7:26
Jano, tak zkus všechno sladké vzít a vyhodit ;-). Věř, že to pomůže:) A když něco dostaneš třeba od známých, tak to dej do krabice, tam to zalep a nemysli na to!:) Já to tak dělala dlouho a nedávno jsem našla plno krabic s prošlými sladkostmi. Možná se ti to může zdát, že je to hrozný, ale tak to my anorektičky ( chvíli jsem se z anorexie léčila, ale nepomohlo to) děláme:) A když nechceš zkončit s anorexií, tak si dej třeba jen jednu müsli tyčku za den:)
Adunka, 14. 7. 2011 9:54
Adunka chod sa liecit..
M, 17. 7. 2011 22:04
M: nemám důvod! Píšu jen svůj názor!:-P Já jen radáím, jak jsem to udělala já:) třeba se někomu typy anorektiček nelíbí, ale mně pomohly!
Adunka, 23. 7. 2011 9:27
Adunka: holka, ty jsi fakt vážně psychicky nemocná.. mít 38kg při 168cm není vůbec nic hezkého a hlavně zdravého!!
Nicola, 23. 7. 2011 11:30
Nicola: To si nemyslím! Cítím se skvěle, občas trochu unavená, ale jinak skvěle!
Adunka, 25. 7. 2011 11:13
Ahoj Péťo, také jsem s tím měla problémy, tak jsem se cukr rozhodla úplně vyhodit z jídelníčku, chvíli to bylo opravdu dobré ale potom jsem s tím měla nemalé problémy - s psychickými nápory se to nedá vydržet a nakonec se z toho člověk může i zhroutit. Dlouhodobě vyřazovat cukr také není dobré.. vitamíny, minerály + cukr si vyžaduje látka v našem těle - serotonin. Ta se podporuje pomocí denního (slunečního) světla a řídí snad všechno v těle - i mozek. Takže moje řešení - choď každý den alespoň na hodinku ven - třeba na procházku - nejlépe za slunečného počasí(abys nachytala dostatek serotoninu) a neměla pak takovou chuť, pokud by se ti chtělo bylo by pro tebe dobré i sportovat. Doporučuji také vyměnit všechny průmyslově zprac. cukry za přírodní (nalezneš určitě na netu). A pokud máš stres, kup si čaj z třezalky a pij alespoň 2x denně - při delším stresu (nedoporučuji pít dlouhodobě). Na hubnutí je také dobrý grapefruit - podporuje také serotonin.
Elea, 12. 10. 2011 10:14
Adunka: Neni to hezký ani zdraví, prober se!!! :-o
Terka, 21. 12. 2011 15:31
Je mi 45 let, léčím se z depresí po sebevraždě syna, při výšce 160 cm mám 80 kg, mám vyoperovanou štítnou žlázu, držela jsem diabetickou dietu a během roku se mi povedlo zhodit 17 kg. Nyní po vyšetření na glykemickou křivku se ukázalo že jizž diabetes nemám, pravidelně cvičím zumba, běhám, chůze s hůlkami ale neustále mám strašnou chuť na sladké, jím 5x až 6x denně, ale jakmile opustím přísnou dietu okamžitě přibírám a pokud zhřeším a kousnu do něčeho sladkého nemůžu se zastavit a sním třeba 5 kremrolí ( ve stresu). Jak můžu zabránit té chuti na sladké je to můj největší problém. Léčím se s depresí beru asentru. Děkuji Jarka
Jarka, 22. 12. 2011 20:27
Dobrý den,
od té doby co jsem začla brát antikoncepci přibrala jsem 7kg. Jím 5x denně a největší hřích je sladké. Každý den se snažím jezdit na rotopedu alespon 50 min.. Mám na svoji výšku nadváhu? Budu ráda za jiné rady.
Děkuji Sabbina

Sabbina, 16. 1. 2012 16:14
Děvčata dejte si kazdy den k svacine ve stejnou dobu ovoce. A stridejte ho ( kiwi, jablko, banan, hr. Vino atd). Maji v sobe hodne cukru a vase telo ho nebude vyzadovat odpoledne a vecer:))
Nel, 17. 1. 2014 9:36
Nový komentář do diskuze: