logo

Jak se projevuje špatné stravování?

Jak na to Tipy
stravovani

Zhubněte s unikátními produkty:


Někdy se nám tělo snaží naznačit, že něco s naším stravováním není v pořádku a ukazuje nám to prostřednictvím různých příznaků. Některé jsou menší a některé větší. V každém případě stojí za to se nad nimi zamyslet a začít se jinak stravovat. Jak se jeho nespokojenost může například projevit?

Trápí vás únava

I když spíte dostatečně dlouhou dobu, tak máte pocit, že jste vůbec nespali? Nebo po některých činnostech jste unavení víc než dříve? Možná za tím vězí špatná strava. Vaše současná strava pravděpodobně obsahuje větší množství tuků a cukrů a živin mu dodáváte jen minimum.

Řešení: Omezte nezdravé pokrmy, vynechejte sladkosti, naopak jezte více ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků a nezapomeňte hodně pít.

Máte neustále hlad

Chvilku poté, co něco sníte, máte zase hlad? Vy si tedy něco vezmete a za chvíli máte opět hlad? Tak to byste měli přemýšlet nad tím, co jíte. Po potravinách, které jsou bohaté na jednoduché sacharidy přichází hlad mnohem dříve, protože mají vysoký glykemický index a zvyšují cukr v krvi.

Řešení: Nahraďte tyto potraviny těmi s nižším glykemickým indexem, jezte hodně bílkovin a nezapomínejte na konzumaci zeleniny a ovoce.

Máte větší obvod pasu

Obvod pasu u žen 80 cm a u mužů 94 cm neovlivňuje pouze vzhled, ale může ovlivnit i zdravotní stav. Tuk, který se nachází v břišní dutině a tvoří tu neoblíbenou pneumatiku, se nazývá viscerální. Obklopuje orgány a zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, diabetu atd.

Řešení: Vsaďte na zdravý životní styl, zdravě a pravidelně jezte, vynechte sladké a tučné pokrmy, pravidelně cvičte a vybírejte si aerobní cvičení.

Každoročně přibíráte

Váhu máte jakžtakž podobnou, ale každý rok něco málo přiberete. Není to moc, může se jednat o 2 nebo 4 kila, což v daném roce nevypadá vůbec hrozivě. Co když si to ale spočítáte třeba na 10 let? To by vás už vyděsit mohlo. Navíc s každým rokem to může být stále horší a horší.

Řešení: Začněte se více hýbat, choďte více pěšky, pravidelně cvičte a soustřeďte si i na zdravější a pravidelnější stravování.

Zhoršuje se zdravotní stav

Vysoký krevní tlak, vyšší hodnoty cholesterolu a triglyceridů v krvi by vás měly upozornit na to, že byste měli něco dělat se svým stravováním. Jedná se totiž o problémy, které způsobuje hlavně nevhodná strava, která je plná tuků.

Řešení: Vhodné je začít se zdravě stravovat, omezit solení a tuky, případně držet zdravotní dietu a také se věnovat fyzické aktivitě.

Máte špatnou náladu

Trápí vás špatná nálada, která není způsobena jinými vlivy? Možná za ní může i strava. Když se cítíte pod psa, dáte si čokoládu či zákusek, na chvíli vás to uklidní, ale za okamžik se nálada zase zhorší a vy saháte po nové tabulce čokolády. Každá další sladkost špatnou náladu, úzkost nebo stres jen zhorší, to se může projevit i v jiných ohledech.

Řešení: Vyřešte to, co vám způsobuje špatnou náladu, dejte si něco zdravého místo sladkostí a rovněž se stravujte zdravě. Správná strava dodá sílu a rovněž uklidní.

Trápí vás problémy s trávením

Problémy s trávením často upozorňují na dietní chybu, celkově špatné stravování nebo někdy za tím může být schován i dlouhodobý nebo vážnější problém. Určitě byste je měli řešit co nejdříve.

Řešení: Vyhledejte lékaře, aby odhalil daný problém a vy se stravujte podle jeho doporučení (dieta žlučníková, bezlepková, bezlaktózová atd.).


Nový komentář do diskuze: