logo

Jak ušetřit za jídlo a k tomu jíst zdravě a dietně?

Rady Zajímavosti
jídlo

Všudepřítomné zdražování ovlivňuje i ceny potravin, které jsou důležité pro zdravý jídelníček na hubnutí. Nicméně zdravá strava nemusí být vůbec tak drahá, jak se na první pohled zdá. Stačí nakupovat chytře a přemýšlet u jídla.

Pokud máte napnutý rozpočet, asi nejprve začnete šetřit na jídle. Exotické a netradiční potraviny zpravidla patří k těm dražším, proto se rychle vytratí z jídelníčku. Když ale chcete hubnout, určitě to neznamená, že byste s ním měli přestat.

Přinášíme vám rady a tipy nejen při hubnutí, díky nimž vás neustálé zdražování nemusí tolik trápit. Může se vám to zdát složité, ale ve výsledku značně ušetříte. Podívejte se na tipy.

Vařte jídla doma

Vaření doma je mnohem levnější, než chodit do restaurace, rychlého občerstvení nebo nechat si dovézt domů jídlo. To stejné platí pro polotovary, které mají usnadnit práci, nebo hotovová jídla.

Uvařte si poctivé jídlo doma, které bude přesně podle vás. Budete přesně vědět, jak vypadala zelenina nebo jednotlivé suroviny. Pokud držíte dietu, uvidíte, jak tučné bylo maso nebo kolik je v jídle oleje.

Samotné vaření vás nemusí vůbec zdržet. Nemusíte přece vařit oběd o deseti chodech, ale uvaříte jeden dostatečně velký chod, který máte rádi.

Vybírejte jednoduchá jídla

Najdete si nějaký recept, podle něhož chcete připravit pokrm a zaskočí vás výčet surovin, které na něj potřebujete? To je v tomto případě špatná cesta. Vyhledejte recepty na jednoduchá jídla, v nichž nebudete potřebovat řadu ingrediencí, ale jen několik.

Jednoduchá jídla jsou nejen levná, ale připravíte je rovněž rychle. Zpravidla na ně potřebujete pár surovin, které jsou logicky levnější, než když budete mít recept na jídlo od michelinského šéfkuchaře.

Rozhodně to neplatí, že by vám jednoduchý pokrm nechutnal. Možná si právě kvůli tomu vychutnáte celé jídlo, než když je v něm přehršel surovin přebíjející chuť.

Vařte více porcí najednou

Vařit každý den nebo uvařit více jídla na více dní? Je asi jasné, že při každodenním vaření nejenže budete u plotny trávit spoustu času, ale rovněž zaplatíte značně za energie a suroviny.

Rovnou uvařte jídlo na dva nebo tři dny, které pak uchováte na později. Pokrmy jednoduše zamrazte v krabičkách na jídlo nebo schovejte do lednice. To učiňte vždy až po vychladnutí.

Mějte však na paměti, že jídla v lednici by se neměla skladovat moc dlouho, ať se nezkazí. V tomto případě je vhodnější mrazák, kde pokrmy vydrží delší dobu.

Volte sezonní potraviny

Chutím člověk někdy neporučí, ale může je různě usměrnit. Třeba cenou. V zimě je opravdu nesmyslné připravovat lečo nebo jahodovou marmeládu. Sezónní ovoce a zelenina je mimo sezónu skutečně drahá. Dováží se z dálky, což se projeví na chuti a ceně.

Vybírejte sezónní potraviny - jahody, třešně, papriky, rajčata v létě, zelí, řepu, kapustu, pórek v zimě. Nebo potraviny, které se u nás dobře skladují jako mrkev, petržel, jablka, hrušky atd.

Připravte si v létě plněné papriky s mletým masem.

Sezónní ovoce a zelenina z našeho pásma je pro nás také nejzdravější. Obsahuje více cenných látek a chutná mnohem lépe než ta z dovozu z druhého konce světa.

ovoce a zelenina

Sezónní ovoce je výživnější a chutnější

Plánujte jídelníček

Vytvořte si jídelníček rovnou na celý týden, ať máte představu, co budete vařit a jíst. Nebudete se v tom plácat a vytvářet něco za pochodu, což vám vždy vaření a jídla znechutí.

Naplánujte si, kdy budete mít pokrm s masem, zeleninový pokrm nebo sladké jídlo. Například maso třikrát týdně, dvakrát týdně zeleninový pokrm a jednou sladké a luštěninové jídlo.

Nemusíte mít jídlo s masem každý den, pokud počítáte každou korunu, nebo použijte mnohem méně masa. Vděčné jsou omáčky s masem, ke kterému přidáte zeleninu, a pak přílohu,

Volte jednoduchá jídla, která jsou levnější a mnohdy i rychlejší na přípravu. Zapisujte si (třeba do mobilu) tipy na jídla, která vás napadnou nebo která někde uvidíte. Ušetří vám čas při plánování a budete vědět, co uvařit.

Levné jsou luštěniny (fazole, čočka, hrách), obiloviny (vločky, pohanka, kroupy), brambory a ty můžete doplnit sýry, masem, zeleninou nebo náhražkou masa.

Nekupujte polotovary

Kupujete polotovary, které jsou zpravidla zbytečné. Poctivou domácí variantu připravíte mnohem levněji. Polévka z pytlíku, omáčka na těstoviny, fazole v konzervě, pomazánky atd. stojí daleko více než doma připravená verze.

To platí také pro mražená jídla jako pizza, smažené řízky, hranolky, plněné knedlíky atd. Všechna tato jídla doma připravíte nejen levněji, ale i ve větším množství.

Nejen při hubnutí jsou polotovary nevhodné. Jsou zbytečně tučné a slané. A co se týká složení, tak v něm mnohdy najdete řadu chemických aditiv.

Nakupujte chytře

Jdete do obchodu, aniž byste věděli, co byste měli či chtěli koupit a házíte do vozíku to, co vás zrovna napadne? Tímto způsobem v žádném případě neušetříte. Krásné obaly výrobků a akční ceny vás nemusí ani přemlouvat.

Při nákupu se nerozhodujte až na místě, ale vytvořte si nákupní seznam a podle něj nakupujte. Na seznam napište položky, které opravdu potřebujete nebo budete v blízké obě potřebovat.

Pokud sledujete akce v obchodech, buďte ostražití. Jet na druhou stranu města kvůli ušetřené desetikoruně se opravdu nevyplatí. Navíc v daném obchodě zaručeně koupíte blbosti, které vůbec nepotřebujete.

V akčním letáku na vás čeká mnoho nástrah, kterým mnozí podlehnou. Koupíte jednu akční věc, ale mnohdy k ní potřebujete další suroviny, které již seženete za normální cenu. Nebo akce není tak výhodná, jak se na první pohled zdá.

Nakupujte přiměřené množství. Nekupujte kvůli akci 10 kusů určité potraviny, kterou pak sníte za 2 dny. Běžně by vám to množství vystačilo opravdu na 10 dní.

Nenachytejte se na akce

Mnohé akce nejsou vůbec výhodné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Koupíte větší balení mouky nebo těstovin, které se vám doma nevejde do dózy. Poté jíte jenom těstoviny, kterých po chvíli máte po krk a nemůžete je ani vidět.

Nebo polovinu balení mouky odložíte do špíže, ve kterém pak objevíte housenky zavíječe moučného? A pak je na vyhození.

Výhodná nabídka - kupte tři kusy za cenu dvou. Často se jedná o nepříliš potřebné zboží, které doma najdete beztak i po roce. Ale jo, ušetřili jste.

Žádná sleva není zadarmo, proto si dávejte pozor rovněž na veškeré nákupy. Hlavně na ty unáhlené. Kontrolujte data spotřeby, obaly ze všech stran, gramáž a případné nové složení.

uzeniny

Raději méně a kvalitně než více a nekvalitně

Nechoďte nakupovat hladoví

Jestliže jdete na nákup, když máte hlad, koupíte mnohem více potravin než v případě, kdy hlad nemáte. Hlavně sáhnete po sladkém. Před nákupem se vždy najezte, koupíte toho mnohem méně.

Snažte se chodit na nákupy bez dětí, které si často poručí sladké a slané pochoutky. Nejenže bude kvůli nim nákup dražší, ale jedné se většinou o nezdravé potraviny, které by ani neměly jíst.

Co nekupovat při dietě?

Při hubnutí se hodí nekupovat limonády, sladkosti (čokolády, sušenky, bonbóny, perníky), pochutiny (krekry, chipsy, solené ořechy), sladké pečivo, zákusky, polotovary, jídla v sáčcích, tučné uzeniny, tučné sýry, alkohol atd.

Raději méně a kvalitně než velké množství nekvalitních výrobků za nízkou cenu. Projeví se to nejen v chuti, ale i obsahu přídatných látek.


Nový komentář do diskuze: