logo

Obezita není dědičná, jak si každý myslí

Rady Mýty Zajímavosti
obézní žena

Zhubněte s unikátními produkty:


Poslední dobou se v populaci ve velkém objevuje obezita a to bez ohledu na to, zda se jedná o tu nebo tamtu zemi. Obezita je jako mor, který se nedá (nebo nechce dát) zastavit. Mohou ale za obezitu geny nebo v tom vězí něco jiného?

Za tento nárůst může převážně osvojování západního stylu života, který se skládá z nevhodně konzumované stravy a nedostatku pohybu. Geny v tom hrají nepodstatnou roli, protože obezita je dána geneticky pouze v nepatrných číslech. I když se najde mnoho lidí, kteří tvrdí, že oni mají obezitu prostě v genech, protože i sourozenci a rodiče jsou obézní.

Mnoho lidí se smířilo s tím, že mají v rodině dispozice k obezitě, tak je zbytečné s tím cokoli dělat podle nich. K čemu jim bude pohyb, pravidelná a střídmá strava, když se s tím stejně nedá nic dělat. Přitom pravděpodobně jediné, co je u nich dané, jsou návyky, které se předávají z generace na generaci, ne dědičnost. Podívejte se na možné příčiny obezity.

Typ postavy je daný, tloušťka ne

To, že máte postavu typu hruška nebo jablko, je geneticky dané stejně jako to, jestli budete mít drobnou nebo silnou postavu. To, jestli budete tlustí nebo obézní, geneticky dané není. Obezita, která se dědí, se vyskytuje v mizivých procentech a všichni ostatní se k tomu dopracovali kombinací nadměrného energetického příjmu a nedostatku pohybu. Někdy za nadváhu mohou i léky.

Obezita je jen v 5 % dědičná

Ať už to vypadá neuvěřitelně, tak obezita je dědičná pouze z 5 % (tj. pouze 5 lidí ze 100 má obezitu geneticky danou). V tomto případě se jedná o monogenní obezitu, na které se podílejí různé geny. Většinou se ale objevuje oligogenní obezita, na jejímž vzniku má nejvíce vliv nedostatečný pohyb a nevhodná strava. Dá říct, že většina obézních má právě tento typ obezity.

Ovšem ani v prvním případě to automaticky neznamená, že musíte být obézní. Je to stejné jako s nemocemi, když k nim máte dědičné dispozice. Daná nemoc se může a také nemusí objevit. Správným životním stylem se dá zvrátit a vy se ji vyhnete, to stejné platí i v případě obezity.

žena žere jak prase

Většinou se však všude setkáváme s obezitou, která není geneticky ovlivněná, i když se vám to může snažit kdokoliv jakkoliv vymluvit. Většinou za tím stojí jen stravovací návyky, nedostatečný pohyb, řešení stresových situací a to tak, jak to znáte od rodičů a prarodičů. Nezdravá strava, přejídání, chybějící fyzická aktivita, stres, rezignace - to jsou hlavní viníci obezity.

Podle Státního zdravotního ústavu má v České republice obezitu 25 % žen a 22 % mužů a u nadváhy je to dosti podobné. Tato čísla jsou již teď velmi vysoká. Vzhledem k tomu, že se obezita vyskytuje v čím dál nižším věku (i u dětí), dá se předpokládat, že se čísla budou neustále zvyšovat. Tento rostoucí trend obézních lidí je pozorovatelný i jinde ve světě. Dokonce i v Japonsku, Itálii a dalších státech, kde byli obyvatelé štíhlí, se zakulacují.

Jak z toho ven? Zhubnout!

Pokud někdo trpí obezitou, neměl by se moc pouštět do hubnutí svépomocí, neboť by si mohl uškodit. Nezdravé diety a nízký energetický příjem se často projeví nechutí dále hubnout a jojo efektem. Obézní lidé by se měli svěřit do péče obezitologa - lékaře, který se přímo na obezitu specializuje. Výhodou je, že tuto léčbu proplácí zdravotní pojišťovna.

Další možností je vyhledat výživového poradce, ale výživový poradce vůbec nemusí mít vystudovanou žádnou školu, ale maximálně má absolvovaný nějaký kurz. Někdy dokonce doporučují zázračné přípravky, které jsou jediným prodejním smyslem daného hubnutí. Tam se poradenství vždy hradí. Raději vyhledejte nutričního terapauta.

Důležité není poradit jen to, co jíst a jak se hýbat, ale provádět i průběžné analýzy těla, zjisti příčinu a podpořit daného pacienta i po psychické stránce. Léčba obezity musí být vždy komplexní a trvá docela dlouho. Někdy se přistupuje i k operačnímu řešení, pokud pacient nemůže zhubnout na požadovanou váhu.
Nový komentář do diskuze: