Pořád cvičíte a přesto nehubnete? Proč?
20. 1. 2014 Rady Jak na to CvikyPodle kalendáře to vypadá, že jste neustále ve fitku nebo posilovně, ale i přesto se nedostavuje žádný výsledek? Asi děláte něco špatně, podívejte se, jaké chyby by mohly vliv na vaši váhu či tvarování postavy.
Určitě víte, že nemůžete očekávat výsledky hned po dvou týdnech, ale pokud nevidíte žádnou drobnou změnu na postavě ani po dvou, třech měsících, tak cvičíte špatně. Také je nutné se zaměřit na stravování, jestli není i v něm chyba.
Opravdu málo cvičíte
Zajdete si zacvičit jednou za týden nebo dokonce dvakrát za měsíc a divíte, že nemůžete vůbec zhubnout. Nemůžete se divit, protože toto občasné a spíše rekreační cvičení nemá vůbec vliv na hubnutí. Měli byste proto s cvičením přidat.
Nejlépe by bylo vhodné chodit cvičit třikrát týdně, měli byste se věnovat jak aerobnímu cvičení, díky kterému se spalují tuky, tak i posilování, které je vhodné na tvarování postavy. Jednu cvičící hodinu si můžete rozvrhnout na pár minut na zahřátí, na 15 - 20 minut na posilování a aerobní trénink na 40 minut a pár minutek na protáhnutí po cvičení.
Špatně provádíte cviky
Velice důležité je umět též správně cvičit, špatně prováděné cviky nemají vůbec vliv na tvarování postavy a můžete si díky nim uškodit. To se týká hlavně posilování a to nejen na strojích v posilovně, ale i při posilování na podložce nebo při skupinových hodinách. V prvním případě je vhodné najmout si trenéra, který vám ukáže, jak byste měli správně cvičit a také, který vás opraví, pokud budete něco provádět špatně. Zpravidla hodina s trenérem vyjde na 500 Kč, v některých fitness centrech je to i zdarma.
Když posilujete sami doma podložce doma, tak se snažte okoukat správný postup z videí nebo si nejlépe zajděte do fitka, kde vás opraví a naučí správnou techniku. Problémy často bývají se cviky na břicho, tak si na ně dejte pozor.
Pokud se vydáte na skupinovou hodinu (pilates, zumba, kalanetika, bokwa), tak vás pečlivá instruktorka opraví, bude jí záležet na tom, ať to děláte dobře.
Cvičíte pořád stejné cvičení
Tělo si snadno zvykne na jeden typ pohybu, snažte se jej proto zmást. Střídejte různá cvičení, zátěže či počet opakování. U aerobního cvičení střídejte různé druhy aktivity (rychlá chůze, běh, spinning, zumba), jednou cvičte jedno cvičení, jednou zase další cvičení. Také můžete jednou cvičit déle, jednou kratší dobu.
U posilování platí totéž. Tam si můžete pomoct větší zátěží a zvýšením počtu opakování. Jednou za čas přidejte i cvik, který jste ještě nedělali. To stejné platí i při posilování bez strojů na podložce. Necvičte stále stejný počet opakování a stejné cviky. Měňte je a uvidíte, že to pomůže. Vhodné je měnit je tak po pár týdnech.
Zaměřujete se na jednu partii těla
Velmi častou chybou je, že si cvičící myslí, že neustálým cvičením určité partie těla ji zhubne (např. cvičením břicha zhubnete břicho). To je velmi častý omyl. Zpevníte si svaly, ale tuk se zhubne pouze zmiňovaným aerobním cvičením. Mnohem lepší je posilovat celé tělo, protože díky tomu budete mít více svalů a poté se budou tuky i snadněji spalovat.
Navíc častým cvičením jedné partie se svaly unaví a nemohou relaxovat. Vyhněte se každodennímu posilování břicha či zadku, raději jej posilujte obden, ať si tato část těla může odpočinout.
Dále problém může být v jídle
Pokud se vás žádná z těchto chyb netýká, tak problémem může být jídlo. Můžete jíst málo nebo hodně, málo pít, jíst málo bílkovin či hodně sacharidů, jíst nepravidelně nebo mít jinou neřest. Podívejte se na další chyby tady a tady, snažte se odhalit ty vaše.
Diskuze k článku