Seitan je oblíbená náhražka masa. Znáte ho?
5. 4. 2020 Potravina NáhražkyMezi oblíbené náhražky masa patří seitan nejen kvůli jeho chuti, ale také ceně. Víte, co ta vlastně je, co obsahuje a jaké má přezdívky?
Seitanu se říká i pšeničné maso, falešná kachna, klokaní maso, fu, pšeničný gluten, jeho vylepšenou variantou je tzv. Robi maso. Původní japonský název say–tahn (vyslovováno sá tan) znamená „z proteinů“. Ačkoli se vyrábí z pšenice, má jen málo společného s moukou nebo pečivem. Naopak, svým vzhledem a strukturou je překvapivě podobný masu a díky vysokému obsahu bílkovin se stal jeho oblíbenou náhražkou u vegetariánů.
Co je to seitan a co obsahuje?
Seitan je vlastně pšeničný lepek (gluten), což je cenná rostlinná bílkovina. Zatímco v jiných potravinách je spojení lepku se škrobem pro trávicí systém spíše zatěžující, samostatný seitan je lehce stravitelný a výživný.
Na rozdíl od masa (i rybího) neobsahuje nasycené tuky a je čistě rostlinný. Ocení ho nejen vegatriáni a vegani, ale také všežravci.
Obsahuje více proteinů než maso, ryby, tofu nebo tempeh (sójová potravina), z toho všechny esenciální (nezbytné).
Ovšem obsahuje lepek, proto seitan není vhodný pro celiaky. Často se při jeho přípravě používá sójová omáčka, přičemž je sója dalším alergenem.
Výživové údaje na 100 gramů
100 g přírodního seitanu má následující hodnoty: energetická hodnota: 574 kJ (37 kcal), bílkoviny: 21 g, sacharidy: 8 g, tuky: 2 g.
Seitan ve světové kuchyni
Seitan pochází z asijských kuchyní, zejména buddhistických (vegetariánských). V čínských a vietnamských restauracích se často servíruje jako „falešná kachna“ nebo „falešné kuře“, bezmasá a zdravější náhražka. Toto falešné maso se zde často připravuje s arašídy nebo houbami. V Číně je také oblíbenou snídaní servírovanou s vařenou rýžovou kaší.
Západnímu světu seitan v 60. letech 20. stol. představil japonský filozof George Ohsawa. Jeho cílem bylo Západ naučit zdravému vaření a stravování a seznámit jej s dnes velmi populárním makrobiotickým jídelníčkem.
Jaké jsou druhy seitanu?
Seitan můžete připravit doma nebo koupit jako polotovar v obchodech se zdravou výživu. Specializovanější obchůdky (např. e-shopy, fitness centra) nabízejí i jeho alternativu v prášku. Rozlišujeme také seitan natural, speciál (pro začátečníky vhodnější, je již ochucený) nebo uzený.
Jeho univerzálnost spočívá v různých druzích přípravy – dá se vařit, dusit, péct, smažit, dají se z něj připravit řízky, klobásky, guláš, svíčková, čína, různé typy omáček, záleží na vaší fantazii.
Nejprve se jej doporučuje dochutit povařením v silném zeleninovém vývaru (nebo sójové omáčce a koření), popř. ještě naložit do marinády. Pak s ním pracujte jako s masem.
Jak vyrobit seitan doma?
- Nejprve uhněteme těsto z kilogramu hladké nebo polohrubé mouky s půl litrem vody. To pak necháme uležet alespoň hodinu.
- Poté dáme mísu s těstem do umyvadla a pod mírně tekoucí teplejší vodou vymyjeme škrob.
- Zpočátku může mít tendenci se trošku rozpadat, ale musíme jej stále dávat dohromady, proto se doporučuje rovnou uhníst pevnější těsto.
- Vymývání škrobu potřebuje jen trochu cviku. Trvá asi 15-20 minut, dokud vyplavovaná voda není čistá. Během této procedury se těsto zmenší asi o třetinu a výsledkem je elastická nažloutlá hmota – čistý pšeničný lepek.
- Tu nakrájíme na menší díly podobné řízkům a dáme vařit s vývarem ze zeleniny, sójové omáčky a koření dle chuti (např. zázvor, cibule, sušený česnek, zeleninový bujon, paprika, chilli apod.). Může se vařit i jen v osolené vodě.
- Uvařený seitan lze obalit jako řízky, nakrájet na nudličky či kostky, upéct, dusit nebo usmažit.
- V ledničce uvařený vydrží několik dní nebo ho můžete sterilovat.
Kde ho můžete koupit?
Můžete ho koupit v obchodech se zdravou výživou. Občas na něj můžete narazit v některých hypermarketech nebo v e-shopech.