logo

Losos si zaslouží být ve vašem jídelníčku

Ryby Potravina
losos čerstvý

Ryby patří do našeho jídelníčku, proto bychom si je měli dát alespoň dvakrát týdně. Právě losos je jednou z ryb, která se v něm již pěkně zabydlela. Proč se této delikátní rybě nevyhýbat, ačkoliv je plná tuku? Má plno účinků na zdraví a chutná výtečně.

Co to je?

Losos obecný nebo také losos atlantský (latinsky Salmo salar) je dravá ryba, která po vykulení z jikry žije ve sladkých vodách a následně v moři. Losos dorůstá do délky až jeden metr. Jeho protáhlé tělo je ozdobeno šupinami stříbrné až modré barvy. Při tření, kdy opět migruje do sladkých vod, tmavnou. Může se dožít až 13 let.

Tento dravec v moři loví menší ryby, v řekách korýše, larvy hmyzu, hmyz a nebo malé rybky. Často se stává potravou větších ryb nebo savců. Tak to je, když žije přirozeným způsobem. V lososích farmách je jejich život trošku jiný, ačkoliv se na sádkách chovají ze začátku ve sladké vodě a potom ve slané vodě s pravidelně dodávaným krmivem, neohrožují je jiní dravci, kteří by je ulovili. Po 22 měsících, kdy ryby váží zhruba 5 kilogramů, je uspí a zpracují.

Maso lososa je oranžovočervené a po tepelném zpracování je růžové. Filé neobsahuje kosti a je snadno stravitelné.

čerstvý losos podkova

Co losos obsahuje?

Losos je bohatý na tuky a bílkoviny. Nachází se v něm cenné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín D, z minerálních látek je to zejména selen, fosfor, železo, sodík, zinek a hořčík.

Obsah tuku je u každého druhu jiný

Losos je obecně tučná ryba, obsah tuku se liší podle druhu. Losos pocházející z farmy v Norsku (což je u nás nejběžnější) obsahuje zhruba 15 gramů tuku, divoký losos sockeye (nerka) 7 gramů a keta pouze 4 gramy na 100 gramů. V žádném případě se vysokého tuku nemusíte bát, jelikož se v něm schovávají cenné látky.

Proč jíst lososa?

👍 Ryby jsou zdravé

Konzumování ryb je pro tělo prospěšné, protože jsou zdravé. Tím je i losos. Jejich pravidelná konzumace má pozitivní vliv na zdraví.

👍 Obsahuje omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny mají mnoho účinků na zdraví a vyskytují se v tučných rybách, mezi které patří rovněž losos. Mají protizánětlivé účinky, posilují imunitu a pozitivně ovlivňují různá onemocnění.

👍 Jedná se o prevenci různých nemocí

Právě obsah mastných kyselin může pomoct jako prevence různých nemocí a problémů. Například jde o cukrovku, kardiovaskulární nemoci nebo krevní sraženiny.

👍 Dodává tělu vitamíny a minerály

Je zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu A a vitamínu D a minerálních látek, hlavně selenu, fosforu nebo hořčíku. Opět se musí zmínit i další důležité látky jako aminokyseliny.

👍 Posiluje náš mozek

Pravidelná konzumace ryb pozitivně působí na nervy a mozek, které chrání před poškozením, zlepšuje mozkové funkce a paměť. Obsahuje vitamíny skupiny B a mastné kyseliny, které jsou pro ně prospěšné.

👍 Působí i na pleť a vlasy

Pravidelná konzumace lososa se může projevit i lepší kvalitou vlasů, za což mohou látky, které obsahuje.

👍 Pomáhá na dobrou náladu

V tomto ohledu pomáhá jeho konzumace na více aspektů. Zlepšuje spánek, uklidňuje mysl a pomáhá na stres a deprese.

pečený losos se zeleninou

Obsahuje antioxidant astaxanthin.

👍 Rozšíří váš jídelníček

S lososem v kuchyni se dá kouzlit a může zpestřit jídelníček o lahodné pochoutky. Kromě smaženého, grilovaného nebo pečeného lososa na n způsobů, můžete připravit i tatarák z lososa, saláty nebo pomazánky. Ani při hubnutí se mu nevyhýbejte, právě naopak dejte si ho o to víc.

Na druhou stranu ryby žijí v oceánech, které nejsou zrovna nejčistší. Mohou být napadeny parazity stejně jako chované ryby.

Kde můžete lososa koupit?

Lososa koupíte v běžných obchodech, kde ho najdete přes celý rok, a to jako balenou nebo nebalenou rybu. Balené ryby mohou být mražené (lososa vcelku, porcovaný losos), nebo chlazené. U pultů s rybami zase najdete lososa na váhu, kdy vám odkrojí kus přesně podle vás.

Ve specializovaných obchodech s rybami prodávají jak farmovaného norského lososa, tak mají na svých pultech občas rovněž divokého lososa sockeye (nerka) nebo keta, lososa ze Skotska nebo Irska.

Dále se prodává uzený a marinovaný losos, losový krém, paštika, v konzervě zase lososový salát, filety a kusy ve vlastní šťávě nebo oleji a mnoho dalšího.

A jaká je cena?

Cena se liší nejen u jednotlivých druhů, země chovu nebo lovu, ale také na formě a zpracování. BIO losos je logicky nejdražší, stejně tak chlazený losos bez kůže je dražší než chlazený losos s kůží. Nejběžnější na pultech je chlazený losos s kůží z Norska, jehož cena je zhruba 500 Kč za 1 kilogram. Vysokých cen se nelekejte, nekupujete přece celé kilo, jako jedna porce se bere 100 gramů.

Různé výrobky s lososem mají odlišné ceny, stačí si vždy vybrat podle své chuti a obsahu peněženky.

Máte rádi lososa? Jíte ho pravidelně?


Diskuze k článku


moc dobrá ryba :)
Dag, 18. 2. 2020 8:23
Nový komentář do diskuze: