Co pomáhá na nafouklé břicho?
11. 8. 2015 Rady BřichoNafouklé břicho je častým problémem, které více trápí ženy a to nejen kvůli stravě, ale také kvůli premenstruačnímu syndromu. Ovšem i muži s tím mívají problém. Zjistěte, které všechny příčiny mohou za nafouknuté břicho, ať se mu můžete vyvarovat.
Časté příčiny nafouklého břicha
Strava
Po některých potravinách bývá často nafouklé břicho. Jedná se nejen o známé luštěniny, ale i o brokolici, květák, zelí, cibuli, česnek, ovoce (švestky, jablka, hrušky), sladidla nebo mléko a mléčné výrobky u jedinců s intolerancí laktózy. Někdy i po sladkém, smaženém a tučném jídle či pečivu. Záleží vždy na daném jedinci a jeho organismu, na co je citlivý.
Intolerance laktózy
Právě již zmiňovaná intolerance laktózy je častým důvodem, proč dochází k nafouknutí břicha. V populaci je celkem hodně lidí, kteří kvůli chybějícímu enzymu laktáza, mléko a některé mléčné výrobky netolerují. Břicho se nafoukne a mohou se projevit i další potíže. K tomu ale nedochází po konzumaci všech mléčných výrobků, některé jsou totiž snášeny lépe.
Alergie a intolerance
Pocit nafouklého břicha může pramenit i z toho, že můžete mít intoleranci lepku (celiakie) a již zmiňované laktózy nebo alergii na některé potraviny (např. vejce). Kromě zažívacích problémů se projevují také nafouklým břichem.
Nafouklé břicho z hladu
Dobrým důkazem, že břicho je nafouklé z hladu, jsou děti v Africe. Mají nafouklá břicha, jelikož mají hlad. Kvůli nedostatku bílkovin vznikají otoky a v břiše podvyživených se nachází voda.
Premenstruační syndrom
Pár dní před menstruací se mnoha ženám trošku nafoukne břicho, díky čemuž se snadno dá rozeznat její příchod a někdy je doprovázen i dalšími projevy. S příchodem menstruace se postupně napnuté a větší břicho zmenšuje až splaskne do normálu.
Začátek těhotenství
Hned na začátku těhotenství se trošku zvětší břicho. Je to spíše jako pocit plného břicho díky hormonálním změnám, jež se postupem času začne zvětšovat kvůli růstu plodu.
Zaražené větry
Mezi časté problémy patří i zaražené větry, které se projeví nafouklým a tvrdým břichem s nepříjemným tlakem. Kvůli tomu, že plyny neodcházejí, se ve střevech hromadí. Nejjednodušší je opět obnovit odchod plynů, což se nedá vždy kvůli okolnostem učinit. Dále na to pomáhá fenyklový, mátový nebo heřmánkový čaj.
Pozor na bolest břicha
Pokud by vás kromě nafouknutí rovnou břicho bolelo, zvažte také možnost návštěvy lékaře. Může se jednat nejen o zánět slepého střeva, ale i slinivky břišní, žaludeční vřed, žlučníková kolika atd. Bolavé a tvrdé břicho raději nikdy nepodceňujte, ať již není pozdě.
Zánět slinivky břišní se projevuje silnou bolestí v břiše, která vystřeluje až doprostřed zad, dále se zrychluje tep a dech, objevuje se pocit na zvracení a špatně se leží i chodí.
Zánět slepého střeva se nejprve projeví bolestí kolem pupku, poté v pravém podbřišku, k tomu se připojí teplota, zvracení, nadýmání či zácpa.
Žaludeční vřed se pozná tak, že se většinou po jídle objeví silná bolest v nadbřišku, která se vyskytuje i na zádech, dalším příznakem je tmavá stolice a někdy též krev.
Žlučníková kolika se projevuje silnou bolestí na pravé straně a šíří se až k lopatce na zádech. Můžete i zvracet.
Jak se zbavit nafouklého břicha?
Vzhledem k tomu, že většinou za nafouklé břicho může strava, vyvarujte se potravinám a jídlům, která za něj mohou. K tomu navíc pořádně žvýkejte, když se jídlo pořádně žvýká, je menší šance, že vás bude nadýmat a budete mít kvůli němu nafouklé břicho. Dále dbejte na správnou přípravu luštěnin (vždy slijte vodu a vařte např. s majoránkou nebo mořskou řasou doměkka).
Vyvarujte se konzumace sladkých, smažených a tučných pokrmů. Nevhodné jsou též potraviny, na které můžete mít alergii nebo intoleranci. Pokud byste sami nezjistili, které potraviny vám vadí, stačí zajít na vyšetření na alergologii, kde vám pomohou je odhalit. Následně je vhodné je vyloučit nebo alespoň omezit.
Co vám pomáhá na nafouknuté břicho?
Diskuze k článku