logo

Oblíbená Dukanova dieta pro vegetariány

Dukan Fáze Diety Diety na hubnutí Vege
dd pro vege

Zhubněte s unikátními produkty:


Francouzský lékař Pierre Dukan sestavil dietu, která se rázem stala jednou z nejoblíbenějších diet, je známá jako Dukanova dieta. Dieta je založena na čtyřech fázích a v každé je možné jíst jen určité potraviny. Když se podíváte na původní dietu (odkaz), tak si všimnete, že v ní najdete hodně masa. Nyní se ale podíváme na verzi pro vegetariány.

S vegetariány začal počítat i sám Dukan, proto vydal další kuchařku, ve které mimo jiné najdeme i dostatek vegetariánských receptů. S menší úpravou je tak možné dodržovat tuto oblíbenou dietu, stačí jen vyměnit nevhodné potraviny za ty vhodné.

Dukanova dieta je založena na čtyřech fázích, nazývají se útočná, proplouvací, upevňující a stabilizační. Každá z nich má odlišná pravidla a drží se jinak dlouho.

Dukanova dieta a její fáze

Útočná fáze

Útočná fáze je zaměřena na konzumaci bílkovin, které nakopnou organismus. Během této fáze se rychle zhubne, protože se nepřijímají téměř žádné sacharidy.

Mezi povolené potraviny patří soja (a výrobky ze soji), tofu, vejce, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, nízkotučné sýry, sójové jogurty, koření, bylinky, česnek, cibule, čaj a káva bez cukru, nápoje bez cukru a voda. Dále jsou povoleny dvě lžíce luštěnin (váženo za neupravovaného stavu) a vegetariánské výrobky s nízkým obsahem sacharidů a tuků.

Smíte rovněž jíst konjakové těstoviny, které koupíte v tomto e-shopu.

Semivegetariáni mohou připojit i ryby a kuřecí maso bez kůže.
Také je nutná každodenní konzumace čtyř kávových lžiček ovesných otrub. Je možné připravit oblíbené dukanovy placky.

Chcete-li celkem zhubnout méně než 5 kg, držíte tuto fázi 2 dny, pokud 5 - 10 kg, držíte ji 3 - 4 dny a pokud 10 - 20 kg, tak 4 - 5 dní.
Každý den je vhodné mít pohyb nejméně o 20 minutách (vhodná je rázná chůze).

Proplouvací fáze

V další fázi se přidává zelenina, která neobsahuje moc sacharidů. Mezi povolenou patří rajčata, saláty, květák, okurky, papriky, cuketa, cibule, brokolice, mrkve, brokolice, pórek,... a houby.
Střídají se bílkovinné dny a dny s bílkovinami a zeleninou.
Opět je nezbytná každodenní konzumace ovesných otrub.
Tato fáze se drží podle toho, kolik chcete zhubnout kilogramů. Každý požadovaný kilogram prodlužuje tuto fázi o 6 dní.
Každodenní pohyb by se měl zvýšit na 30 minut.

Upevňující fáze

V této fázi se již mohou přidávat i další potraviny, ale s velkým omezením. Třetí fáze diety podle Dukana je nutné velmi pečlivě dodržovat, aby se zabránilo zpětnému návratu kilogramů.

V první polovině třetí fáze je možné jíst:
každý den jedno ovoce (ne banány, grepy, fíky a třešně), 2 krajíčky celozrnného chleba, 50 g tučnějšího sýru, 1 porce za týden sacharidového jídla a jedno slavnostní jídlo za týden (dezert, sklenice vína nebo předkrm).
V druhé polovině je možné si dát dva kusy ovoce každý den, 2 porce sacharidového jídla za týden a 2 slavnostní jídla za týden.
Každý čtvrtek je nutné jíst pouze proteiny (bílkoviny).
Zase je potřebné jíst každý den 5 kávových lžiček ovesných otrub.
Tato fáze se drží 10 dní navíc za každý již shozený kilogram.
Pravidelný pohyb by měl trvat alespoň 25 minut.

Stabilizační fáze

Poslední fáze by měla trvat napořád.
Každý čtvrtek by měl být pouze proteinový (tak jako v první fázi).
Nutné je každý den jíst i ovesné otruby (5 KL).
Každý je vhodné mít fyzickou aktivitu trvající alespoň 20 minut a přestat používat výtah.

I když dosáhnete své vysněné váhy, opravdu je nevyhnutelné dané fáze dodržet, jinak se vám kilogramy mohou opět vrátit zpět.

Ve výsledku Dukan nikdy nevytvořil přímo samotnou vegetariánskou dietu, ale sám radí vynechat problémové potraviny a nahradit je vegetariánskou variantou. Jen tak je možné dodržovat Dukanovu dietu.

Vegetariáni určitě ocení i recepty nebo kuchařku také s recepty bez masa.

Máte s dietou dle Dukana zkušenosti jako vegetarián? Pomohla vám?


Nový komentář do diskuze: