logo

Akupunktura a hubnutí: Jak na něj funguje?

Zhubněte Tipy
Akupunktura a hubnutí

Zhubněte s unikátními produkty:


Akupunktura je starodávná čínská lékařská disciplína založená na holistickém (celostním) přístupu, to znamená, že při léčbě nemocí se nesoustředí jen na tělo, ale i duševní příčiny.

Zabývá se prevencí, diagnostikou a léčbou mnoha chorob stimulací přesně ohraničených míst na povrchu těla (aktivních bodů) a to zaváděním speciálních jehliček, masážemi, magnety, baňkami, aplikací tepla, světla (i laserového), elektrického tlaku apod.

Jak akupunktura pomáhá při hubnutí?

Přesný mechanismus, proč akupunktura funguje, není dodnes znám, ale opravdu zabírá. Jedním z důvodů může být, že stimulace aktivních bodů na těle a uších jehlami, způsobuje produkci endorfinů, jež mají zklidňující a relaxační účinek zabírající proti stresu, frustracím a úzkostem, které vedou k záchvatovitému přejídání.

Endorfiny mají vliv také na hormonální a trávicí systém, takže akupunktura dokáže srovnat příliš rychlý nebo pomalý metabolismus.

Akupunktura není ale všelék ani zázračná léčba! Musíte být i ochotna změnit svůj životní styl.

Návštěva specialisty zabývajícího se akupunkturou

Ke konzultacím a léčbě si vyberte ověřeného odborníka. Dnes najdete profesionály zabývající se akupunkturou i v menších městech. Nejprve s ním musíte probrat svůj specifický problém, který s jídlem a váhou máte.

Akupunkturista by pak měl zkontrolovat váš puls, aby poznal, jak jste na tom s energií a stavem žaludku. Měl by vám prohlédnout jazyk, jestli na něm nemáte trhlinky nebo se neloupe, zda na něm není podivný žlutý či bílý povlak nebo jestli nemáte v okolí žaludku otoky. To vše pro něj může být vodítkem k tomu, proč přibíráte.

Akupunkturní body

V případě problémů s váhou a jídlem je třeba se zaměřit na speciální body, které jsou u každého člověka trochu odlišné podle toho, jaký konkrétní problém má.

Ústa – pro lidi, kteří jedí impulzivně, často také hodně kouří a mluví
Žaludek – u lidí, kteří mají potřebu jíst i poté, co jsou přejedení nebo neustále musí něco uždibovat
Plíce – u lidí závislých na jídle a milujících sladkosti
Shenmen – uklidňující bod, související s úzkostí, hněvem, frustrací, nejistotou
Endokrinní žlázy – souvisí se zadržováním vody v těle
Nadledvinky a ovaria – u žen, které přibírají kvůli premenstruačnímu syndromu nebo menopauze
Slezina – souvisí s nerovnováhou hladiny cukru a hormonálními poruchami
Ledviny – souvisí se zadržováním vody, nervovým systémem a hormonální nerovnováhou
Štítná žláza – u lidí s pomalým metabolismem

cvičení akupunktura

Správná výživa podle akupunktury

Dobrý léčebný program zahrnuje i výživové poradenství, cvičení a celkově změnu životního stylu. Podle čínské medicíny se doporučuje:

  • Vyhýbat se sladkostem – rafinované cukry nahraďte přírodními chutěmi jako skořice, vanilka, nové koření (jamajský pepř nebo pimentovník), ovocem, hořkou čokoládou či bílým jogurtem.
  • Nikdy nevynechávejte snídani a jezte častěji po menších porcích.
  • Pijte hodně vody a omezte kofein.
  • Jednou za rok (nejlépe na jaře) proveďte detox.
  • Konzumujte dostatek bílkovin, rostlinných i živočišných (hlavně z vajec).
  • Ke každému jídlu jezte zeleninu a dvě porce ovoce denně.
  • Konzumujte zdravé tuky, např. extra panenský olivový olej, lněný olej nebo semínka, kokosový olej a máslo včetně přepuštěného (ghí), avokádo, nesolené ořechy, vejce.
  • Jezte více polévek.
  • Vyhýbejte se soli v brambůrkách, průmyslově vyrobených jídlech nebo instantních polévkách, dávejte přednost přírodní soli (mořské, himalájské apod.).

Čínské byliny a doplňky stravy

Dobrý individuálně zvolený nutriční doplněk je u akupunktury důležitý, protože každý člověk má jiný metabolismus a odlišnou potřebu živin. Vitamíny, minerály, antioxidanty, fytochemikálie a další podporují hubnutí a vyrovnávají hladiny cukru v krvi, tím dodávají tělu sílu, energii a ochranu, které potřebujete, abyste si udržela zdravý životní styl, se kterým jste začala.

Jedním z nejlepších přípravků pro dobré trávení je směs zvaná Bao he wan (Tajemství mandarinovo). Je určena pro lehčí zažívací obtíže způsobené přejídáním nebo oslabeným trávicím systémem (projevuje se pocitem plnosti, nadýmáním, říháním, pocitem na zvracení, bušením srdce, snížením chuti k jídlu, problémy s vyprazdňováním).

Směs obsahuje složky zvané shan zha (podporuje trávení masa a tuků, rozpouští nahromaděnou potravu a snižuje hladinu cholesterolu), shen qu (štěpí alkohol, rýži, ocet a rozpouští nahromaděnou potravu, zejména takovou, která způsobuje pocit „kamene“ v žaludku), lai fu zi (štěpí škroby, např. pšenici a chléb), ban xia, chen pi a fu ling (odvádějí hlen a vlhko, které ztěžují a zpomalují trávení) a lian qiao (pročišťuje organismus od nahromaděných škodlivých látek z potravy a hubí patogenní bakterie).
Tato směs pochází už z konce 15. století, můžete ji sehnat na internetu ve specializovaných e-shopech nebo u specialistů na tradiční čínskou medicínu. Její cena není moc vysoká.

jóga

Nezapomínejte na pravidelný pohyb

Další důležité nástroje, které při hubnutí pomáhají, jsou techniky na snižování stresu a cvičení. Akupunkturista vám může navrhnout různé antistresové metody jako dýchací techniky, jóga, tai chi, meditace apod. A protože cílem léčebného programu není jen snížení hmotnosti, ale i její udržení, může vám doporučit vhodné cvičení.

Už jste vyzkoušeli nový přípravek Bio Detox Mix? Slouží k očistě organismu.

Např. nejprve rychlá chůze 3x týdně na 40 minut, po několika týdnech, až se zlepší vaše výdrž 5x týdně, později přidat běhací pás nebo stepper, cyklistiku, prostě cokoli, co vás bude bavit i dlouhodobě. Můžete také zkusit 3x týdně posilovat s lehkými činkami. Přiměřený silový trénink pomáhá vytvářet svalovou hmotu, snižovat tělesný tuk, posílit kosti a snižovat tak riziko osteoporózy.

Jaké máte zkušenosti s akupunkturou při hubnutí? Napište své názory do diskuse.


Nový komentář do diskuze: