logo

Jak se můžete zbavit závislosti na sladkém?

Chuť Zajímavosti Tipy Problémy
mlsání

Nedokážete si představit den bez něčeho sladkého? Alespoň kousek čokolády, tyčinka, oplatka, zákusek nebo přeslazená káva? Nejlépe i několikrát za den? Možná je to s vámi horší, než si myslíte. Trápí vás závislost na sladkém, což je srovnatelné s alkoholiky nebo kuřáky. Jak jistě tušíte, není to zrovna nejlepší. Zbavte se jí, uděláte tak dobře pro své zdraví. Jak se zbavit závislosti na sladkém? Musíte chtít si tomuto zlozvyku odvyknout, což můžete udělat pomocí několika snadných rad.

Při pravidelné konzumaci sladkostí budete nejen přibírat, ale hlavně si můžete poškodit zdraví. Cukr nemá na zdraví moc pozitivní účinky a tak se může brzy velmi negativním způsobem projevit. Také se můžete stát na sladkém závislí, což může vyžadovat i léčbu, tak jako je tomu u jiných závislostí. Zbavit se jí můžete sami, chce to ale hodně silné vůle a začít se lépe stravovat. Velmi důležité je najít příčinu, která může za vaší touhu po sladkostech.

Proč zrovna sladká chuť?

Chuť na sladké se postupně vyvíjí již od dětství, kdy prarodiče nebo rodiče dítěti dávají sladké, ať má něco dobrého na zub. Neuvědomí si ale, že tím jej učí na tu magickou sladkou chuť, které se možná už nikdy nebude chtít vzdát a to ani v dospělosti. To neznamená, že pamlsky budete jíst každý den, ale dáte si je celkem často. V horších případech při závislosti je každý den opravdu dáte.

Občas se říká, že lidé mají chuť na sladké z toho důvodu, že mateřské mléko je sladké. To by ale znamenalo, že všichni musí mít rádi sladké a určitě znáte někoho z okolí, kdo sladké prostě nemá rád. Také častěji sladké mají rády ženy, které se mnohem více potýkají se závislostí na sladkém.

Znáte přípravek Stop Hlad? Jedná se o doplněk stravy ke snížení chutě k jídlu.

Vyhýbejte se jim v obchodech

Dalo by se říct, že kdyby se v obchodech sladkosti neprodávaly, kdybyste je neviděli v reklamách, tak si na ně ani nevzpomenete. To z části platí, protože média mají velký vliv a také ten dlouhý regál v obchodě často přemluví ke koupi. V případě dietních chyb byste ale pořád chtěli sladkost nebo alespoň obyčejný cukr.

Nejlepším řešením by bylo nekupovat žádné pamlsky, ale to někdy může vyústit do situace, že těsně před zavírací dobou zajdete do obchodu nebo tam alespoň někoho vyšlete jen proto, abyste měli svou dávku. Samozřejmě nemusíte jít ani před zavíračkou, ale i kdykoliv během dne, třeba pod záminkou, že vám v domácnosti zrovna něco chybí. Při té příležitosti neodoláte... Raději omezte nakupování sladkostí.

nakupování sladkostí v obchodě

Jaká je příčina?

U každého může být jiná příčina a důvod, kvůli kterému sahá po sladkém. Může se jednat o stres, nevyváženou stravu, konzumaci z nudy, návyk nebo-li závislost. Zjistěte, v jakých případech si pamlsky dáváte a následně se je snažte řešit. Při stresu sladkost uklidní, nevyvážená strava by se měla nahradit vyváženou, místo nudy je vhodnější si najít nějakou činnost a při závislosti je nutné se jí zbavit.

Cukr může i za nemoci

Málokdo si je vědom toho, že právě cukr může za mnoho různých nemocí. Nejedná se jen o kvasinky, u kterých je to známé, ale také o překyselení organismu, oslabení imunity, vzniku mnoha nemocí (včetně rakoviny, kardiovaskulárních a neurologických nemocí, cukrovky, onemocnění trávicí soustavy, atd).

Není proto nejlepším řešením oslabovat tělo cukrem, který bývá označován jako bílý jed, a čekat na to, až se vám nějaké nemoci projeví. Nepomůže ani třtinový cukr, protože se jedná také o cukr, který moc zdravější není. Vhodnější na slazení je agávový, javorový nebo datlový sirup.

Problém může být ve stravování

Důvodem, proč máte neustále chuť na sladké, může být špatné stravování. Pokud jíte málo nebo jíte potraviny, které jsou při stravování méně vhodné, projeví se u vás brzy chuť na sladké.

Mezi méně vhodné potraviny patří ty, které mají vysoký glykemický index (např. bílé pečivo, bílé těstoviny a rýže, sladké pečivo, sladkosti,...). Vy je sníte a následně vám stoupne hladina cukru v krvi a poté rychle klesne. Začnete mít chuť na sladké a budete se snažit rychle něco sladkého jíst.

Kdybyste ale jedli kvalitní celozrnné potraviny, tomuto se vyhnete. Nahraďte v jídelníčku bílé pečivo, těstoviny, rýži za celozrnné varianty, přidejte hodně čerstvé zeleniny a hlavně nezapomeňte na pravidelné stravování co 2,5 - 3,5 hodiny.

Stejně tak budete mít chuť na sladké, pokud sníte malou porci. Ve výsledku máte hlad, který se budete snažit utišit něčím sladkým. Lepším řešením je dát si větší porci jídla (např. snídani, oběd, svačinu,...), abyste hned po něm neměli chutě.

Pokud jíte nepravidelně, může se také objevit chuť na sladké a někdy si můžete brát pamlsky jako náhražku klasického jídla. Raději si udělejte normální jídlo nebo snězte ovoce a uvidíte, že už sladké nebudete chtít vidět. V opačném případě se naučíte vždy sáhnout po sladkém a uděláte si z toho návyk.

závislost na sladkém

Jak se zbavit závislosti na sladkém?

Se závislostí na cukru je to stejné jako se závislostí na kouření nebo alkoholu, odvyká se jim velmi těžko. Mohou se objevit abstinenční příznaky, jako je stres, třes, nervozita či zimnice. Také je snadné sklouznout zpět k sladkému, proto se musí na odvykání chytře, ať se touhy po sladké chuti zbavíte. Jiná léčba není. Když přestanete s mlsáním ze dne na den, moc dlouho to nevydržíte.

1. Nejprve snižujte dávky, první týden jezte polovinu sladkostí co předtím. Snažte se tyto pamlsky omezovat, stačí vám jen trošku. Místo nich si dejte ovoce, které je také sladké.
2. Další týden si místo klasické čokolády dejte kousek hořké čokolády, místo sladkých nápojů zvolte ovocnou šťávu a též místo pamlsku si dejte ovoce.
3. Třetí týden se snažte si vzít za den pouze jednu sladkost a pokud budete mít chutě, dejte si ovoce.
4. Čtvrtý týden si denně můžete vzít 2 - 3 kostičky hořké čokolády (alespoň 70%). Máte-li i přesto chuť na sladké, zase sáhněte po ovoci.

Máte po měsíci pořád ještě velkou chuť na sladké? Jste si jistí, že správně a dostatečně jíte? Přečtěte si pořádně zásady správného stravování, které jsou uvedené dole.

5. Páty týden dodržujte stejná pravidla jako ten minulý (jen 2 - 3 kostičky hořké čokolády za den), budete-li mít chuť na sladké dejte si ovoce, semínka, ořechy, jogurt nebo zeleninu.
6. Šestý týden snižte množství na 2 kostičky a při chuti na sladké si dejte jogurt, zeleninu, ořechy nebo semena.
7. Další týden vynechte kompletně čokoládu a případné všechny pamlsky a pozorujte, zda-li vám vůbec chybí.

Nejhorší ale na celém procesu je nejhorší vydržet a nezačít se každý den zase přecpávat sladkým. Musíte mít silnou vůli a sladké si zhnusit. Když budete správně jíst, nebudete mít chuť a pomyšlení na další jídlo. Můžete vyzkoušet i chrom, který omezuje chuť k jídlu.

Zásady správného stravování

Jezte pravidelně - naučte se jíst pravidelně, nejlépe pětkrát denně co 2,5 až 3,5 hodiny v přiměřených porcích.
Jezte dostatečně - jednotlivé porce by neměly být ani příliš malé a ani příliš velké, abyste po nich neměli hlad nebo nebyli přejedení.
Vylučte ze stravy - vynechte veškeré sladkostí, tučné pokrmy, omezte bílé těstoviny, rýži a bílé pečivo.
Vsaďte na celozrnné výrobky - pokud je to možné, vybírejte si celozrnnou variantu (např. chléb, pečivo, těstoviny, atd.).
Nezapomínejte na zeleninu - zelenina obsahuje vitamíny, vlákninu a také má nízký glykemický index, proto si ji dopřejte několikrát za den.
Nebojte se zdravých tuků - ty najdete nejen v olejích, ale také ořeších, semenech a klidně si dejte omezeně i máslo.
Mléčné výrobky - zasytí na delší dobu, vhodnější je bílý jogurt, který doplníte čerstvým ovocem místo ochuceného jogurtu, dále kysané mléčné výrobky a sýry.

Řešením může být přejíst se

Zpravidla, když se něčeho přejíte, nechcete takové jídlo dlouhou dobu ani vidět a to může fungovat i tady. Nesmíte se ale šetřit, ale opravdu spořádat hodně sladkostí. Vyhraďte si celý den na mlsání, nakupte si čokolády, zákusky, oplatky, a další oblíbené cukrovinky.

Opravdu se musí jednat o velmi velké množství, které za pár hodin sníte. Pravděpodobně po chvíli už nebudete moct, bude vám špatně a ještě vám na stole hodně jídla zbude. Pokračujte dál v mlsání, dokud to nebude únosné nebo dokud nepoběžíte na záchod. Cílem je, abyste si řekli, že sladké už nechcete vidět dlouhou dobu vidět. To je jedna z možností, jak snížit neustálou chuť.

Co místo sladkostí?

Místo sladkostí si raději dejte ovoce, zeleninu, semínka, oříšky nebo neslazené sušené ovoce. Není naškodu se ani pořádně napít, můžete zvolit vodu nebo neslazený čaj. Dalším řešením je najíst se, protože můžete mít chuť na sladké z důvodu chybějící kvalitní stravy.

Jak překonat chuť na sladké?

Někdo může opět sklouznout k sladké závislosti kvůli tomu, že v okolí ostatní jedí sladké. Co tak se proti nim obrnit a nebrat v potaz, co dělají ostatní? Pokud vás láká sladké, které kupujte dětem, tak vězte, že pro děti sladkostí nejsou vůbec vhodné, i když se nás snaží média přesvědčit o opaku. Po sladkostech se kazí zuby, přibírá se a hlavně se děti na ně naučí.

Nezapomeňte, že všechno je o vůli. Zkuste zanevřít na sladkosti a najděte si místo nich jinou „závislost” - například čaj, zeleninové saláty nebo sport.

Myslíte si, že jste závislí na sladkém? Plánujete to nějak řešit?


Diskuze k článku


mňam
janička, 1. 3. 2014 13:19
Dávám si něco sladkého každý druhý den, takže naštěstí závislá nejsem :) To je ale z toho důvodu, že hodně peču :)
Ajka, 6. 3. 2014 21:00
Já jím každý den nejméně jednu nebo dvě sladkosti, proto jsem obézní - a to mě štve!
obézní holka, 13. 3. 2014 18:13
já jím hodně sladkého a tloustnu... Tak jdu do toho!
Banán, 18. 10. 2014 11:39
ach jo...půl roku jsem se stravovala zdravě,na sladké jsem ani nepomyslela a nechybělo mi.ted začli vánoce a sem absolutně v prčicích protože všichni okolo jedí cukroví atd.chci se vidět jak si na to budu zase odvykat :D
datlíkafík, 26. 12. 2014 20:23
Nic, co píší na mě abslutně nepůsobí. Mám na sladké závislost a to je moc špatné. Já sama jsem měla závislost na alkohol. Byla jsem úspěšně na léčení a na žádný alkohol jsem už 8 roků nedostala vůbec chuť, ale alkohol vyměnilo sladké, dřív jsem sladké nejedla vůbec. Je to začarovaný kruh. Něco za něco. A radit místo sladkého ovoce a zeleninu? Na to už se nemůžu ani podívat a je mně špatně z banánů, pomerančů, jablek......To není sladké, které nahradí to moje sladké, to se mně zprotivilo hned. Jsem z toho nešťastná, potřebovala bych nějakou radikální radu a ne takové všeobecné, co se píše pořád a všude. Přitom cvičím, stravu mám jakž takž dobrou, ale sladké na postavu přemůže všechno.
Evík, 1. 2. 2015 13:34
Ja si bez sladkosti neobejdu. Kazdy den musim neco sezrat . jsem sice uz seniorka ,ale bez sladkeho to proste nejde.CHtela by s tim bojovat ,ale je to o vuli a ta jaksi chybi
Miriam, 1. 2. 2015 16:00
Jsem naprosto extrémě závislá na sladkém už asi půl roku...dřív jsem sladké sice měla taky ráda, ale teď ve volném čase nedělám nic jiného než že se cpu sladkostmi...nevydržím se dívat na film bez toho aniž bych si alespoň dvakrát vzala něco dobrého...ještě studuji a dříve jsem příliš nejedla...nesnídala jsem, nesvačila, měla jsem menší obědy a většinou saláty a odpoledne jsem jedla nejraději ovoce a zeleninu...byla jsem naprosto spokojená a šťastná, samozřejmě jsem si sem tam dala něco sladkého nebo nezdravého, ale to mi nevadilo...pak jsem ze stresu začala jíst sladké...pořád se snažím jíst zdravě jako předtím, ale teď si už nosím i do školy sladké a jím každou volnou chvíli a i když je mi neskutečně špatně, tak jím dál...už jsem kvůli tomu dostkrát zvracela, ale to mě nijak neodrazuje jíst dál...snad mi tento recept proti závislosti pomůže, nebo sama ze sebe zešílím...
Terka, 7. 4. 2015 19:08
Jedla jsem vždycky sladké hodně a to, i když jsem byla hubená.Nedělá mi žádný problém si dát do čaje 4 lžičky cukru.Prostě sladké miluji.Po lécích jsem začala hodně jíst a nabrala jsem neuvěřitelných 39 Kg.Takže nejvíce jsem vážila 87 kg při výšce 157 cm.Bude mi 29 a chci zhubnout už dlouhou dobu.Ale vím, že sladké nedokážu přestat jíst.No tak jsem zjistila,že musím sníst max 4000 kJ za den a pak hubnu.Vloni jsem zhubla na 82 kg a teď na 76!Jsem z toho happy, protože sladké jím a hubnu.Hodně se hýbu-jezdím na kole a chodím pěšky.Vím, že jsem závislá na sladkém,ale abstinovat nechci.Tedy spíše chci,ale nedokážu to-bohužel mám tak slabou vůli, že to svět neviděl.Život bez sladkého je pro mě pustý a prázdný a vždycky byl a bude.
Šárka, 16. 4. 2015 11:42
sladký je prostě závislost a moje tělo to prostě vyžaduje, ikdyž vím, že to není pro mě dobrý a vím, že mě bude bolet břicho a budu mít zažívací problemy a přesto to musím mit.ach jo... nevim jak to udelat a nejist to... ovoce mi to nevynahradí.... stravu mam vyvaženou ale vždycky se musím takzavně dojist něčím sladkym... pokusim se to omezit a,ale pujde to blbe
nada, 24. 9. 2015 19:18
Mám asi dva roky objevenou cukrovku 2.typu, asi rok užívám na ni léky,vím ,že musím sladké omezit, ale nedaří se mi to.Jsem přesvědčena ,že jsem na sladkém závislá.Mám dost času a proto hodně peču .Snažím se péct i s celozrné mouky,ale vylepším si třeba koláč sladkou drobenkou,nebo ráda vařím sladká jídla např.ovocné knedlíky,žemlovku, buchtičky s krémem atd.Chuť na sladké mám vlastně pořád.Nejhorší je to večer,nahrazuji to pojídaním různých oříšku,chroupám mrkev,ovoce,ale nic naplat.Jdu spát a před usnutím přemyšlím a bojuji se sebou,zda nemám jít do špajzu a vzít si aspoň 1 piškot.Koupila jsem si sladidlo pro diabetiky -diachrom se sukralozou / ale není to ono.Vím,že si škodím na zdraví a jednou se mi to vymstí , ale vůli mám velmi slabou a stále si říkám, už od zítra opravdu začnu, ale skutek utek. No, boj snad někdy vyhraju....
Karla ze Slezska, 4. 10. 2016 10:13
Nový komentář do diskuze: