logo

Zelené potraviny jsou cenné pro zdraví

Potravina Zajímavosti Zelené potraviny
zelené potraviny

Zhubněte s unikátními produkty:


Zelené potraviny patří mezi oblíbené potraviny, které se označují jako superfoods. Mají výborné vlastnosti, pomáhají na různé zdravotní neduhy a hlavně jsou přírodní. Do této skupiny se řadí mladý ječmen, chlorella, spirulina, aloe vera a někdy i další. Co všechno tyto super potraviny dokáží?

Zelené potraviny jsou plné vitamínů, minerálních látek a antioxidantů, díky čemuž mají mnoho účinků na zdraví. Dodávají tělu to, co potřebuje a tím mu také pomáhají.

Mladý ječmen

Mladý nebo také zelený ječmen je superpotravina, která je ceněna pro velký obsah látek. Jedná se o obyčejný ječmen, který se ale sklízí po pouhých dvou týdnech a pak se dále zpracuje. Vylisuje se z něj šťáva, která se usuší nebo se může také usušit a nadrtit, každá varianta se ale liší obsahem cenných látek.

V mladém ječmeně se nacházejí vitamíny, hlavně skupiny B, pak vitamín C, E, A, pak minerální látky (vápník, železo, hořčík, draslík atd.), enzymy, aminokyseliny, vláknina a chlorofyl. Je přirozeně bezlepkový.

Mezi účinky, kterými se může zelený ječmen chlubit, patří detoxikace organismu, reguluje činnost střev, pomáhá hojit rány, má pozitivní vliv na záněty a infekce, zpomaluje stárnutí, snižuje krevní tlak, zlepšuje imunitní systém, zpomaluje stárnutí atd.

V lékárnách seženete mladý ječmen jako prášek nebo tablety.

Chlorella

Chlorella je řasa, která se nachází ve sladké vodě. Má zelenou barvu a byla objevena teprve předminulém století, ačkoliv se ve vodách vyskytuje odnepaměti. Pro účely potravinových doplňků se pěstuje v Číně a Japonsku.

Tato řasa je přirozeně bezlepková potravina, která je ceněna pro svůj obsah cenných látek. Obsahuje velké množství vitamínů (vitamíny skupiny B, A, C, E), minerálních látek (vápník, draslík, železo, zinek), dále aminokyseliny, chlorofyl, bílkoviny, vlákninu a další látky.

Chlorella má taktéž plno účinků na zdraví. Kromě detoxikace organismu posiluje imunitní systém, k tomu dodává energii a pomáhá řešit některé kožní problémy. Dále má pozitivní vliv na regeneraci buněk, snižuje krevní tlak, posiluje srdce a cévy a je prospěšná při problémech s trávením.

Prodává se jako prášek nebo ve formě malých tablet.

Spirulina

Spirulina je sladkovodní sinice, která má zelenomodrou barvu a přirozeně se vyskytuje ve sladkovodních vodách. Spirulina, která se používá jako potravinový doplněk, se pěstuje hlavně v Japonsku, protože by jí bylo pro výrobu pilulek málo. Občas se má za to, že se jedná o řasu, což tak není.

Ve spirulině se nachází vitamíny skupiny B, vitamín C, A, K a E a minerální látky (železo, vápník, hořčík, zinek, mangan aj.). Dále jsou v nich obsaženy bílkoviny, chlorofyl, aminokyseliny, enzymy atd.

Z účinků, které tato sinice má, jmenujme následující: detoxikuje organismus, upravuje zažívání, podporuje imunitu, potlačuje chuť k jídlu a snižuje hladinu cukru v krvi.

Prodává se ve formě tablet nebo prášku. Tablet je nutné si brát rovnou několik před jídlem. Prášek se dá přidávat i do různých pokrmů.

Aloe vera

Aloe vera je rostlina, která je známá již několik tisíc let a pochází z Afriky. V listech se nachází čirá hustá šťáva, která obsahuje mnoho cenných látek. Účinky aloe very se mohou využít nejen v potravinářském, ale i kosmetickém nebo farmaceutickém průmyslu.

Aloe vera obsahuje vitamíny skupiny B, C a E, dále mnoho stopových prvků (vápník, chrom, hořčík, zinek, selen atd.), dále aminokyseliny a mnoho dalšího.

Gel z aloe very má protizánětlivé a antibakteriální účinky, kterých se dá využít v mnoha oblastech. Pomáhá při hojení, ekzémech, oparech, akné, aftech, plísních atd. Pozitivně působí na dásně, hemoroidy, trávení i alergie. Dále má dobrý vliv na imunitní systém, snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu tuků v krvi atd.

Tyto účinky by měl mít hlavně gel, který je dostupný v lékárnách. Dále s aloe vera najdete různé krémy, kosmetické přípravky (sprchové gely, šampony, mýdla, krémy) atd.

Máte se zelenými potravinami pozitivní nebo negativní zkušenosti?
Diskuze k článku


Říká Horst Fuchs!
HF, 9. 10. 2016 19:23
Nový komentář do diskuze: