logo

Perriconova dieta slibuje zhubnutí kil

Diety Diety na hubnutí
hubnutí

Zhubněte s unikátními produkty:


Dr. Nicholas Perricone (nar. 1948) je americký dermatolog, nutriční specialista, profesor medicíny na Michiganské univerzitě a autor mnoha knih o vlivu správného stravování, lokálně užívaných přípravků a potravinových doplňků na pleť.

Věří, že některé potraviny přispívají k zánětům a ovlivňují reakce těla na infekce a zranění, zatímco jiné záněty mírní a zpomalují proces stárnutí. Poté, co zjistil, že lidé, kteří se začali stravovat podle jeho první knihy The Wrinkle Cure, kde radil, jak se zbavit vrásek, rovněž zhubli, začal se více věnovat i svému výzkumu diety.

Jak Perriconova dieta funguje?

Jídelníček obsahuje potraviny plné důležitých živin a libových bílkovin. Zdůrazňuje především ryby obsahující omega-3 mastné kyseliny a potraviny s velkým množstvím antioxidantů (tj. hlavně ovoce a zelenina, především jablka, hrušky, jahody, avokádo, špenát, kapusta, květák, chilli papričky + zelený čaj). Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro zdraví srdce a antioxidanty chrání buňky organismu před poškozením. Kromě ryb je také najdete v lněných a sezamových semínkách, vlašských ořeších a mandlích.

Dále smíte jíst luštěniny, hlavně fazole a čočku, nízkotučné mléčné výrobky, pohanku a oves, pro bílkoviny také kuře a trochu červeného masa, ale nejlépe bio.

Naopak Perriconova dieta přísně omezuje nasycené tuky, rafinované cukry a mouku, takže seznam potravin, které byste neměli jíst, je docela dlouhý: pečivo, hovězí maso, tvrdý sýr, některé obiloviny, těstoviny, smažené pokrmy, ovocné šťávy, pizza, brambory, rýže, slané a sladké pochutiny (smíte 60 g tmavé hořké čokolády denně), zmrzliny a sorbety, z nápojů alkohol a limonády.

Příklad jednoduchého jídelníčku

Dieta je založena na 28denním programu. Podle Perricona si mnoho lidí už po 3 dnech povšimlo, že mají více energie a zadržují méně vody. Zde je příklad jídelníčku:

Snídaně: velká sklenice vody, 80 - 110 g uzeného lososa, malá porce ovesné kaše se skořicí a borůvkami, chia semínka, voda nebo zelený čaj
Oběd: 110 - 170 g grilovaných krůtích prsou, salát
Svačina: 60 g grilovaných kuřecích prsou, kousek celeru, pár lískových ořechů
Večeře: 60 - 170 g grilovaného lososa, dušený špenát, artičoková polévka

losos

Snídaně: velká sklenice vody, omeleta ze 2 bílků a jednoho vejce, rajče, polovina šálku borůvek, zelený čaj nebo voda
Oběd: 85 - 170 g grilovaného nebo uzeného lososa, salát z rajčat, okurek, cibule a olivového oleje
Svačina: 1/2 cottage sýru, 4 olivy, čekanka
Večeře: 110 - 170 g grilovaného pstruha, zeleninový salát
Svačina před spaním: 60 g grilovaných krůtích prsou, kousek meloun, pár mandlí

Výhody Perriconovy diety

Pokud máte rádi ryby a zeleninu, bude to pro vás dobrý jídelníček. Strava s vysokým obsahem antioxidantů a omega-3 mastných kyselin je zdravá. Navíc omezíte sacharidy s vysokým glykemickým indexem (GI). Tato dieta je zaměřena na sacharidy s nízkým GI, které tělo pomaleji tráví a pomáhají při hubnutí a udržování váhy. Perricone také doporučuje hodně cvičit (alespoň 30-45 minut 3x týdně) a vyhýbat se stresu.

Nevýhody Perriconovy diety

Hlavní nevýhodou je, že jídelníček začne být po čase nudný, navíc Perricone preferuje divoké či bio lososy (kvůli antibiotikům a chemikáliím), kteří jsou velmi drazí a špatně se shánějí. Pro mnoho lidí je tak složité tento plán dodržovat. Navíc doporučuje i řadu kožních přípravků a nutričních doplňků, které se rovněž prodraží.

Krátkodobé a dlouhodobé efekty této diety

Perriconovu dietu nelze kvůli její náročnosti a omezení celé řady potravin dodržovat dlouhodobě, je to spíše inspirace, jak vyzkoušet něco nového. Každopádně libové bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a sacharidy s nízkým GI jsou velmi zdravé a důležité, takže to, co vás z této diety zaujme, můžete zařadit do svého dlouhodobého běžného nebo i jiného dietního jídelníčku.

Co si o této dietě myslíte? Vyzkoušeli byste ji?
Nový komentář do diskuze: